O lęku i o tym, jak go pokonać – pierwsze...

Warszawa przywitała stypendystów-studentów w Dobrym Miejscu (Dewajtis) na pierwszym tegorocznym akademickim obozie. Ponad 70 uczestników z różnych diecezji z całej Polski spotkało się tam, aby wspólnie przeżyć kolejny obóz fundacyjny, który dopełnia całoroczną formację.

Tegoroczne wakacyjne spotkanie członków wspólnot akademickich nosi hasło zbliżającego się Dnia Papieskiego – “Nie lękajcie się!”. Praca nad tematyką została rozłożona na trzy dni spotkania oraz wiele tematów składowych. Podczas pracy w grupach dzielenia uczestnicy obozu rozważali nad problemami takimi  jak “Czego boi się każdy z nas?” i “Wiara, która usuwa lęk”. Koordynatorem spotkania w Dobrym Miejscu był ks. Paweł Walkiewicz.

Poza pracą w grupach ważnymi momentami spotkania w Warszawie były Msze św., podczas których homilie nawiązywały do postawy Maryi, która może być dla nas wzorem zawierzenia oraz do odpowiedzi na pytanie “Jak zbudować bezpieczną przyszłość? “. S. Tomira Brzezińska poprowadziła warsztaty pt. “Jak pokonać lęk w codziennym życiu?”, które zakończyły obóz trzeciego dnia.

Spotkania urozmaicili goście, którzy zgodzili się poprowadzić konferencje dla uczestników obozu. Na scenie w Dobrym Miejscu pojawił się m.in Paweł Cwynar z Fundacji Nowe Teraz (Wykluczeni.pl), Ola i Tomek Reczko – absolwenci Fundacji, Karolina Trudnowska – również absolwentka Fundacji, a także prezes Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło. Nie zabrakło również gości ze wspólnoty Shalom, którzy podzielili się swoim świadectwem “Jak zaufać Bogu?” i poprowadzili adorację.

Tematyka strachu nie była podejmowana jedynie na spotkaniu, ale wielu uczestników odczuwało go w swoich sercach jeszcze przed obozem. – Bałem się tego, że będzie to trudny czas pełen wyrzeczeń, nudy, przebywania wśród ludzi, do których nie będę pasować. Rzeczywistość jednak okazała się być zupełnie inna. – Podsumowuje Igor Schweda, student Politechniki Poznańskiej i jeden z uczestników obozu. – Wspólne zwiedzanie, kontemplacja, modlitwa, integracja i późne rozmowy o istotnych sprawach sprawiły, że wyjechałem z obozu odmieniony.

Jednym z uczestników obozu w Warszawie był Miłosz Chełmowski, student grafiki na ASP w Gdańsku oraz twórca logo na tegorocznych fundacyjnych koszulkach obozowych. Do wypowiedzi Igora dodał kilka słów od siebie – W obozach najbardziej podoba mi się to, że możemy dzielić się na nich swoimi doświadczeniami, przeżyciami, ale również wiarą i tym, co nosimy w sercu. Moim zdaniem warto organizować takie obozu właśnie z tego względu. Są one cenne dzięki uzupełnianiu się ludzi, których łączy wiara i nieustannie pielęgnowane w sercu słowa nauczania św. Jana Pawła II.

Paulina Muszyńska


GALERIA ZDJĘĆ