ARCHIWUM


Blask prawdy

Obchodom XXII Dnia Papieskiego przyświecało hasło „Blask prawdy”. Jest to tytuł a zarazem pierwsze słowa encykliki Jana Pawła II z 1993 roku. Dziesiąta encyklika Papieża Polaka traktuje o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła.

W 2022 roku Dzień Papieski przypadł 16 października. Już w niedzielę 9 października w kościołach w Polsce odczytany został List Episkopatu Polski zapowiadający to wydarzenie. Jego treść została opublikowana na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

W niedzielę 16 października ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawił Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. celebrował abp Marek Jędraszewski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17:30 TVP 1 wyemitowało Koncert Galowy XXII Dnia Papieskiego pt. „Blask prawdy”. Wystąpili m.in. Kasia Moś, Lidia Pospieszalska, Dariusz Malejonek, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Tomasz Budzyński i Robert Friedrich „Litza”.

W ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego, 14 października, odbyła się konferencja naukowa pt. „Polska, Ukraina, Europa”. Spotkanie rozpoczęła Msza Św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie o godz. 9:00. O godz. 10:00 rozpoczęły się obrady w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19. W debacie udział wzięli prof. Myrosław Marynowycz (Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie), prof. dr hab. Marek Melnyk (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), prof. dr hab. Grzegorz Przebinda (Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego), o. dr Wojciech Surówka OP (były dyrektor Instytutu Nauk Religijnych w Kijowie).

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyła coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można było ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Możliwe było również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl.

Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

Nie lękajcie się!

XXI Dzień Papieski obchodzony był 10 października 2021 roku pod hasłem „Nie lękajcie się!”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

W niedzielę 10 października 2021 r. kard. Kazimierz Nycz o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawił Mszę Św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmitowaną w Polsat News). W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Michał Janocha przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. celebrował abp Marek Jędraszewski (transmitowaną w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielne popołudnie o godz. 15:55 TVP 1 wyemitowała Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. „Nie lękajcie się miłości”. Wystąpili w nim m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska, Bartas Szymoniak oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom XXI Dnia Papieskiego była konferencja naukowa pt. „Czy jest lekarstwo na lęk?”, która odbyła się 8 października 2021 r. Wykłady wygłosili ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz o. dr Tadeusz Kotlewski SJ z Akademii Katolickiej w Warszawie.

ZBIÓRKA NA PROGRAM STYPENDIALNY

Podczas XXI Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna oraz akcja SMS-owa na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy, we wszystkich parafiach w Polsce zebrało w sumie 7 847 446,25 zł. Zbiórka kościelna odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii.

Zbiórka publiczna była przeprowadzona przez 140 sztabów w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 774 819,95 zł. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 102 084 zł, wysyłając ponad 25 tys. wiadomości. W minionym roku pilotażowo przeprowadzona została również e-zbiórka za pomocą wirtualnych puszek, zebrano w ten sposób 34 267 zł.

Łącznie w zbiórkach zebrano ponad 8,7 mln zł. Środki finansowe pozyskane w ramach Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych (ponad 5 mln zł) pozwoliły na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie niemal 2000 stypendystów.

TOTUS TUUS
Pobierz pliki:

XX Dzień Papieski obchodzony był 11 października 2020 roku pod hasłem „Totus Tuus”. Główne wydarzenia odbywały się w Warszawie. Na przebieg tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego wpłynął rozwój pandemii koronawirusa oraz wprowadzenie dodatkowych obostrzeń sanitarnych. Uczestnicy wydarzeń zostali wyposażeni w maseczki i środki do dezynfekcji. Wiele z planowanych atrakcji, jak choćby miasteczka rodzinne, imprezy sportowe i artystyczne nie mogło się odbyć. Ich miejsce zajęły inne wydarzenia – m.in. Wirtualny Bieg Papieski i internetowa premiera poświęconego Janowi Pawłowi II filmu artystycznego „Akatyst – Totus Tuus”.

OBCHODY CENTRALNE

W niedzielę 11 października o godz. 9:00 w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w intencji darczyńców Fundacji. Nabożeństwo transmitował PolsatNEWS. O tej samej godzinie w Bazylice św. Krzyża w Warszawie Mszę św. nadaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia celebrował bp Michał Janocha z Warszawy. W krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II o godz. 9:30 kard. Stanisław Dziwisz sprawował Eucharystię emitowaną w TVP 1 i TVP Polonia. Dzień ten zakończył koncert galowy Dnia Papieskiego z pokamedulskiego kościoła na warszawskich Bielanach, który można było obejrzeć w TVP1. Osnową wydarzenia pt. „TOTUS TUUS – Królowej Anielskiej śpiewajmy” były największe hymny i pieśni maryjne chrześcijaństwa tradycji Wschodu i Zachodu. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka, Kasia Moś, Olga Szomańska, Igor Herbut oraz artyści z Grecji, Armenii i Kuby. Program obejrzało ponad 1 mln widzów Telewizji Polskiej.

ZBIÓRKA NA PROGRAM STYPENDIALNY

Podczas XX Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna oraz akcja SMS-owa na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy, we wszystkich parafiach w kraju oraz w środowiskach polonijnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii zebrało 5 753 350,59 zł. Zbiórka publiczna była przeprowadzona przez 109 sztabów w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 480 340,56 zł. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 150 467 zł, wysyłając prawie 30 tys. wiadomości. Łącznie udało się zebrać ok. 6,5 mln zł. Środki finansowe pozyskane w ramach zbiórek Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych pozwoliły na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie 1800 stypendystów.

Wstańcie, chodźmy!

XIX Dzień Papieski obchodzony był w Polsce i środowiskach polonijnych 13 października pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Hasło to nawiązuje do książki Jana Pawła II o tym samym tytule. Są to również słowa, które w Ewangelii wg. św. Marka skierował do uczniów Jezus, bezpośrednio przed pojmaniem i męką.

Jak każdego roku, obchody Dnia Papieskiego poprzedziło rozdanie nagród TOTUS TUUS, które odbyło się 12 października na Zamku Królewskich w Warszawie. 13 października w Warszawie w ramach obchodów centralnych XIX Dnia Papieskiego odbyły się dwie uroczyste Msze św. O godz. 9:00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie Mszę św. transmitowaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia celebrował bp Romuald Kamiński- ordynariusz warszawsko-praski. O godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w intencji darczyńców Fundacji. Tego samego dnia o godz. 10:00 w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz sprawował uroczystą Mszę św. transmitowaną w TVP Polonia. Dzień ten zakończył się transmitowanym przez TVP 1, koncertem galowym Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. Wystąpili na nim m.in. Halina Mlynkova, Krzysztof Iwaneczko, Dariusz Malejonek oraz zespół niemaGotu. Zwieńczeniem obchodów centralnych XIX Dnia Papieskiego była konferencja naukowa „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje”, która odbyła się 15 października w Warszawie z udziałem m.in. prof. Livio Meliny byłego Rektora Papieskiego Instytutu im. Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie.

Obchodom Dnia Papieskiego w całej Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie towarzyszyły odbywające się w wielu miastach koncerty, konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne i artystyczne.

W ramach zbiórki przykościelnej około 100 tys. wolontariuszy, we wszystkich parafiach w kraju oraz w środowiskach polonijnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii zebrało 7 503 991,29 zł. Zbiórka publiczna przeprowadzona przez 196 sztabów w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 700 042,50 zł. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą ponad 120 000 zł, wysyłając 30 146 wiadomości. Łącznie udało się zebrać ok. 8 324 033 zł. Jest to prawie 5 % więcej niż w roku poprzednim.

XVIII Dzień Papieski – „Promieniowanie Ojcostwa”

Liczne wydarzenia modlitewne, artystyczne i naukowe towarzyszyły obchodom XVIII Dnia Papieskiego, który odbył się 14 października 2018 r. pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa” w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie. Był on okazją do podkreślenia szczególnego miejsca, jakie zajmowało ojcostwo zarówno w wymiarze ziemskim i boskim  w nauczaniu Papieża Polaka.

Jak co roku, w ramach obchodów Dnia Papieskiego, 13 października na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród TOTUS TUUS. Prestiżowe „Katolickie Noble” to najważniejsze nagrody polskiego Kościoła katolickiego, wyraz docenienia dorobku oraz skutecznego promowania osób i instytucji, których działalność przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Laureaci są ludźmi, którzy poświęcają swoje życie służbie dobru, pięknu i prawdzie.

Niedzielne centralne  obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice św. Krzyża w  Warszawie celebrowaną przez ks. Kard. Kazimierza Nycza- Przewodniczącego Rady Fundacji. Transmisję z Mszy prowadził Program Pierwszy Polskiego Radia. Następnie na ulice Warszawy i innych miast w Polsce wyszli stypendyści i wolontariusze kwestujący na rzecz Fundacji. W Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie odbył się Koncert Galowy XVIII Dnia Papieskiego. W wydarzeniu artystycznym, wyreżyserowanym przez  Romana Kołakowskiego wystąpili m.in.: Krzysztof i Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk, Natalia Sikora, Darek Malejonek. Koncert transmitował Program 1 Telewizji Polskiej.

W całej Polsce odbywało się szereg inicjatyw podejmowanych przez stypendystów i wolontariuszy. Dużym zainteresowaniem od lat cieszą się biegi papieskie, konferencje naukowe, koncerty.

Wydarzeniem towarzyszącym centralnym obchodom była konferencja naukowa „Wspólnota – rodzina – ojcostwo – współczesne wyzwania.”, która odbyła się 17 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zbiórka publiczna, która towarzyszyła obchodom XVIII Dnia Papieskiego, przeprowadzona została w 209 sztabach w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 652 864,99 zł. W ramach zbiórki przykościelnej udało się zebrać 6 918 484, 47 zł.

XVII Dzień Papieski – „Idźmy naprzód z nadzieją!”

XVII Dzień Papieski świętowaliśmy 8 października 2017 r. pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!”. Był to dzień łączności z obecnym następcą św. Piotra- papieżem Franciszkiem, a przede wszystkim czas zgłębiania nauczania św. Jana Pawła II poświęconemu nadziei.

Centralne obchody rozpoczęły się o godz. 9.00 Mszą świętą radiową w Bazylice Świętego Krzyża. Przewodniczył jej bp Marek Mendyk – biskup pomocniczy diecezji legnickiej. O oprawę muzyczną zadbał zespół „Tylko Ty”, tworzony przez stypendystów i absolwentów programu stypendialnego, a w liturgię czytań włączyli się stypendyści z warszawskiej wspólnoty akademickiej Fundacji.

Stypendyści, Zarząd i Rada Fundacji zgromadzili się w południe w Świątyni Opatrzności Bożej na Mszy Świętej w intencji darczyńców organizacji. Celebrował ją kardynał Kazimierz Nycz. W kazaniu Przewodniczący Rady Fundacji podkreślił, że stypendyści są nadzieją Kościoła i świata. Metropolita warszawski wspomniał także, że niezwykle ważne jest, aby byli oni dla młodych ludzi świadkami upamiętniającymi swoją postawą i działaniem pontyfikat św. Jana Pawła II.

Już od godziny 15.00 zaproszeni goście i mieszkańcy Warszawy gromadzili się w Świątyni Opatrzności Bożej, aby obejrzeć niezwykle piękne wydarzenie muzyczne, jakim był Koncert Galowy Dnia Papieskiego. Świątynia zapełniła się po brzegi, a zaśpiewali: Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Kasia Dereń, Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert i Krzysztof Iwaneczko. Gospodarzem muzycznym wydarzenia był „Gospel Rain”, a towarzyszył im już wyżej wymieniony zespół „Tylko Ty”. Koncert poprowadził Krzysztof Ziemiec.

Ostatnim punktem niedzielnych obchodów Dnia Papieskiego był Apel Miasta Warszawy. Odbył się w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Stypendyści i osoby przybyłe na to modlitewne wydarzenie mogli zgłębić nauczanie św. Jana Pawła II dotyczące nadziei, wspólnie się pomodlić.

Przez cały dzień na terenie Warszawy funkcjonowały Miasteczka Rodzinne. Stypendyści zorganizowali je przy kościele Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu, przy parafii św. Andrzeja Boboli na ul. Rakowieckiej i przy Świątyni Opatrzności Bożej. Mimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych cieszyły się one dużą popularnością tych młodszych, ale także starszych osób.

Na Zamku Królewskim w Warszawie 10 października odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Europa – kryzys i nadzieja” organizowana pod auspicjami Metropolity Warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza oraz Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy. Celem konferencji była dyskusja nad źródłami jedności Europy – w sposób szczególny nad aktualnością dziedzictwa antyku i chrześcijaństwa oraz nad tym, jak może ono wpłynąć na współczesną praktykę polityczną.

XVI Dzień Papieski – „Bądźcie świadkami miłosierdzia”

Zeszłoroczny Dzień Papieski obchodziliśmy 9 października pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Hasło Dnia Papieskiego nawiązywało bezpośrednio do obchodzonego wówczas Roku Miłosierdzia.
Tradycyjnie na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród TOTUS. Prestiżowe „Katolickie Noble” to najważniejsze nagrody Kościoła katolickiego, wyraz docenienia dorobku oraz skutecznego promowania osób i instytucji, których działalność przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Laureaci są ludźmi, którzy poświęcają swoje życie służbie dobru, pięknu i prawdzie. Statuetki są przyznawane w kilku kategoriach: „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza”, „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” oraz „TOTUS-y Medialne”. W tym roku w gronie laureatów znaleźli się: Jan Budziaszek, Siostra prof. Zofia Zdybicka, Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, redakcja tygodnika „Idziemy”. TOTUS specjalny otrzymał Ernest Bryll, a TOTUS okolicznościowy – Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych. Gościnnie wystąpili artyści: Ana Andrzejewska, Natalia Szroeder, Krzysztof Antkowiak oraz Krzysztof Majda – absolwent programu stypendialnego Fundacji.
Koncert Galowy XVI Dnia Papieskiego odbył się w Kościele Seminaryjnym w Warszawie i emitowany był w niedzielę, 9 października, w TVP1. Podczas koncertu wystąpili tacy artyści jak: Olga Szomańska, Krzysztof Antkowiak, a także zespół stypendystów „Tylko Ty”. Obchody XVI Dnia Papieskiego zwieńczył Apel Modlitewny Miasta Warszawy na Skwerze Hoovera. W trakcie Apelu odbyła się wspólna modlitwa mieszkańców miasta Koronką do Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie ks. kard. Kazimierz Nycz – przewodniczący Rady Fundacji – udzielił wszystkim błogosławieństwa.
Dzień Papieski to od wielu lat liczne wydarzenia organizowane w całym kraju. Co więcej – już po raz kolejny możemy zauważyć, że Dzień Papieski trwa niemal przez cały październik. Dowodem na to są wydarzenia organizowane w archidiecezji katowickiej, w której obchody zakończyły 26 października Koncertem Galowym zorganizowanym w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Kilka dni wcześniej odbyła się premiera musicalu „Ewangelia według kobiet”, w którym główną rolę odgrywał stypendysta Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – Piotr Solorz. Był on jednocześnie autorem muzyki musicalu
Obchody trwały aż do 22 października, a akcja SMS-owa – do 31 października. W zbiórce przykościelnej i publicznej na rzecz funduszu stypendialnego uczestniczyło około 50 tysięcy wolontariuszy. W dużej mierze dzięki ich zaangażowaniu w wyniku zbiórki przykościelnej otrzymaliśmy 6 862 346,37 zł. Z kolei w ramach zbiórki publicznej do naszych puszek trafiło 719 643,33 zł. Ponadto za pośrednictwem akcji SMS przekazane zostało na nasze konto 203 281,40 zł. Wszystkich wolontariuszom, przyjaciołom i partnerom, a przede wszystkim darczyńcom, dziękujemy za okazane wsparcie podczas XVI Dnia Papieskiego.

XV Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Patron rodziny”

Koncert na Placu Zamkowym w Warszawie, apel modlitewny w łączności z Papieżem Franciszkiem a także platforma modlitewna „Rodziny za rodziny” to tylko niektóre z form obchodów jubileuszowego  XV Dnia Papieskiego. Dzień Papieski odbył się 11 października 2015 r. pod hasłem „Jan Paweł II – Patron rodziny”. Głównym organizatorem wydarzeń była obchodząca w tym roku jubileusz 15-lecia Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” a także „Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło”.

Hasło XV Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Patron Rodziny” było bezpośrednim nawiązaniem do zwołanych przez Papieża Franciszka obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym, które odbyły się w dniach 4-25 października 2015 r. w Rzymie. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której misją jest propagowanie nauczania św. Jana Pawła II, poprzez tegoroczne obchody podkreślała szczególną troskę Papieża Polaka o świętość i trwałość rodzin. Wydarzeniom XV Dnia Papieskiego przyświecały słowa św. Jana Pawła II, że „rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu.”

Centralne obchody XV Dnia Papieskiego rozpoczęły się uroczystą Galą Totus na Zamku Królewskim w sobotę, 10 października. Jak co roku statuetkami nagrodzeni zostalią Ci, którzy poprzez swoją działalność propagują nauczanie św. Jana Pawła II. W niedzielę, 11 października o godzinie 10.30 odprawiona została Msza Święta w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Zaraz po niej spod pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu wyruszył muzyczno-modlitewny przemarsz o nazwie „Pod Prąd”. Stypendyści, wraz z mieszkańcami miasta, chcieli tym samym poprzez taniec i śpiew zachęcić do wspólnych obchodów XV Dnia Papieskiego. Przemarsz przeszedł przez Plac Piłsudzkiego i zakończył się na warszawskim Placu Zamkowym, gdzie chwilę po nim otwarte zostało Miasteczko Rodzinne. Obok kolumny Zygmunta w godzinach 12.00-18.00 przewidziano pokazy chemiczne, kursy pierwszej pomocy, czytanie bajek przez gości miasteczka, m.in.. księdza Kardynała Kazimierza Nycza, a także zdjęcia rodzinne, zajęcia plastyczne oraz pełną tańca i śpiewu Wyspę Przygód. Głównym punktem obchodów XV Dnia Papieskiego był Koncert Galowy, który o godzinie 16.00 rozpoczął się na placu przed Kościołem Akademickim św. Anny w Warszawie. Wystąpili m.in. José Feliciano, siostry Steczkowskie, rodzina Karpiel-Bułecka z kapelą góralską oraz rodzina Cugowskich. Koncertowi towarzyszył Apel Modlitewny w intencji polskich rodzin, prowadzony przez zespół muzyczny stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – „Tylko Ty”.

XV Dzień Papieski obchodzony był na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. Happeningi, miasteczka rodzinne i koncerty  – to tylko niektóre z punktów przygotowanych w ramach tegorocznych obchodów. Duchowy wymiar wydarzenia w tym roku pogłębiła przygotowana przez stypendystów Fundacji platforma modlitewna „Rodziny za rodziny”, która umożliwiła modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II  w intencji wybranych rodzin (www.rodzinyzarodziny.pl).
Podczas obchodów Dnia Papieskiego prowadzona była zbiórka funduszy umożliwiających realizację programu stypendialnego. Dzieło to można było wesprzeć podczas zbiórki publicznej, przeprowadzanej w kraju i za granicą w dniach 4-22 października, zbiórki przykościelnej w niedzielę Dnia Papieskiego, a także wysyłając SMS o treści „POMOC” pod numer 74 265 (4,92 zł z VAT) oraz wpłacając środki na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o nr. 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.
Obchody Dnia Papieskiego swoim patronatem objęły: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, „Idziemy” oraz Przewodnik Katolicki.

XIV Dzień Papieski – „Świętymi bądźcie”

XIV Dzień Papieski odbył się pod hasłem ”Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”. 12 października podjęliśmy refleksję nad tematem świętości w świetle nauczania naszego Wielkiego Rodaka. W roku kanonizacji nauka Świętego i przykład jego życia przemawiały do nas szczególnie silnie, czyniąc ten Dzień Papieski  wyjątkowym. Tradycyjnie połączyliśmy się duchowo z Ojcem Świętym. W tym roku nasza modlitwa wspierała papieża Franciszka w jego trosce o Kościół, świat i każdego człowieka.

Organizacją tego wydarzenia zajmowała się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” we współpracy ze „Stowarzyszeniem Absolwentów Dzieło”, wspierana także przez podmioty zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego. W jego skład wchodzą: Akcja Katolicka, Duszpasterstwa Akademickie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Kluby Inteligencji Katolickiej, Fundacja Świętego Mikołaja, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Przymierze Rodzin”, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Ruch Światło-Życie, Skauci Europy, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Polskiej i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Msze święte, nabożeństwa i czuwania modlitewne w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, połączone z medytacją i refleksją nad tekstami św. Jana Pawła II stanowiły osnowę duchową tego wydarzenia. Z tej okazji odbywały się także seminaria naukowe, panele dyskusyjne, koncerty oraz liczne wydarzenia kulturalne i sportowe. 5 października na Mszach świętych w całej Polsce odczytany został list pasterski Konferencji Episkopatu Polski zapowiadający XIV Dzień Papieski.

Zbiórka przykościelna odbyła się w niedzielę 12 października. Od 5 do 22 października tysiące wolontariuszy kwestowały natomiast na ulicach miast. Kampanii Dnia Papieskiego towarzyszyła akcja SMS-owa. W dniach od 15 września do 31 października wysyłając SMS o treści „Pomoc” pod numer 74 265 (koszt 4,92 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 704 40 7401 (koszt 4,99 zł z VAT) można było dofinansować fundusz stypendialny i w ten sposób włączyć się w budowanie „żywego pomnika” Jana Pawła II.

W wigilię Dnia Papieskiego, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczone zostały nagrody TOTUS. Prestiżowe „katolickie noble” przyznawane są przez Fundację dla uhonorowania osób i instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Galę Nagród Totus 2014 poprowadziła Grażyna Torbicka a wystąpili na niej m.in.: Stan Borys oraz finaliści konkursu „The Voice of Poland”: Mateusz Ziółko i Monika Urlik. Tuż po wydarzeniu wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursu im. Biskupa Jana Chrapka.

Głównym elementem obchodów centralnych XIV Dnia Papieskiego był radosny koncert dziękczynny, w czasie którego przywołane zostały słowa Jana Pawła II o świętości, szczególnie te z pielgrzymek do Polski. Znakomici soliści wykonali znane utwory wielbiące Boga, takie jak: „Amazing grace”, „Święte imię Jezus” czy „Gdy kiedyś Pan powróci znów”. Wystąpili: Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Anna Wyszkoni, Paweł Kukiz, Natalia Niemen, Mietek Szcześniak, Olga Szomańska Beata Bednarz, Angela Gaber, Mate. O. Wokalistom towarzyszył chór pod kierunkiem Marty Radwan oraz zespół instrumentalny Piotra Dziubka. Koncert odbył się w niedzielę, 12 października przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, w Warszawie (Aleja KEN 101). Koncert był na żywo transmitowany przez TVP 1, początek transmisji: godz. 15.50.

Patronami medialnymi Dnia Papieskiego w kraju byli: Telewizja Polska, Polskie Radio i Tygodnik katolicki „Niedziela”.

XIII Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Papież dialogu”

XIII już Dzień Papieski, decyzją Konferencji Episkopatu Polski, obchodzono 13 października, pod hasłem „Jan Paweł II – Papież dialogu”.  Zbiegł się on w czasie z 35-rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jak co roku obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyły Msze Święte, nabożeństwa, konferencje naukowe, panele dyskusyjne, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe.

 

W przygotowaniu centralnych obchodów uczestniczyli partnerzy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, tworzący wraz z nią Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Dnia Papieskiego. Były to: Akcja Katolicka, Centrum Myśli Jana Pawła II, Duszpasterstwa Akademickie, Fundacja Świętego Mikołaja, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Porozumienie Klubów Inteligencji Katolickiej, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, Ruch Światło-Życie, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza FSE, Stowarzyszenie Przymierze Rodzin, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku współorganizatorem Dnia Papieskiego było Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło – owoc programu stypendialnego, zrzeszający dawnych stypendystów.

Z okazji XIII Dnia Papieskiego tradycyjnie odbyła się zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej, a niezamożnej młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości. W okresie od 15 września do 31 października około 100 tys. wolontariuszy w całym kraju, przy kościołach i na ulicach miast zbierało pieniądze na program stypendialny, obejmujący około 2500 młodych ludzi w całej Polsce. Kampanii Dnia Papieskiego towarzyszyła także akcja SMS-owa. W dniach od 15 września  do 31 października wysyłając SMS o treści „Pomoc” pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0704 20 7250 (koszt 2,50 zł z VAT) można było zasilić fundusz stypendialny Fundacji.

W niedzielę, 6 października we wszystkich kościołach w Polsce odczytany zostanł list pasterski biskupów polskich, zapowiadający XIII Dzień Papieski.

12 października poprzez Galę Nagród TOTUS zostały zainaugurowane centralne obchody Dnia Papieskiego. Uroczystość wręczenia „katolickich Nobli” była transmitowana o godzinie 16.50 przez Program 2 TVP. Na gali wystąpili m.in. Andrzej Piaseczny oraz finaliści „The Voice of Poland” Michał Sobierajski i Dorota Osińska. Galę poprowadziła Grażyna Torbicka.

Podczas gali zostały także wręczone dyplomy laureatom konkursu akademickiego o stypendium i indeks im. bpa Jana Chrapka.

Niedzielne obchody (13 października) rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, celebrowaną przez J.E. bp. Wojciech Polaka Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Msza transmitowana była przez Program 1 Polskiego Radia o godz. 9.00.

Galowy koncert Dnia Papieskiego rozpoczął się o 15:00 na Placu Zamkowym w Warszawie, a jego transmisja w TVP 1 o godzinie 15:50. Tegoroczny Koncert Papieski miał przypomnieć postać bł. Jana Pawła II – przyjaciela młodych, który umiał słuchać i wskazywać drogę młodym. Jego osnowę stanowi dialog Papieża z młodymi całego świata. Na koncercie wystąpili: Katy Carr z Wielkiej Brytanii, Małgorzata Ostrowska, Natalia Sikora, Natalia Szroeder, Piotr Cugowski, Darek Malejonek, Janusz Radek i zespół Pectus. Solistom będzie towarzyszył chór stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pod kierunkiem Huberta Kowalskiego oraz zespół instrumentalny Piotra Dziubka, kierownika muzycznego koncertu. Prowadzącym był Krzysztof Ziemiec a koncert reżyserował Konrad Smuga.

Po koncercie (o godz. 16.00) odbył się przygotowany przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Apel Modlitewny Warszawy z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Wieczorem zaś (godz. 19.00) w kościele akademickim św. Anny w Warszawie odprawiona została Msza Święta inaugurująca rok akademicki 2013/2014, na którą przybyli Rektorzy wyższych uczelni warszawskich.

Patronami medialnymi XIII Dnia Papieskiego byli: Telewizja Polska, Polskie Radio i Gość Niedzielny.

Dzień Papieski był uroczyście obchodzony również w parafiach polskich zagranicą m.in.: w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji i Hiszpanii. Jan Paweł II, jak kiedyś w czasie pielgrzymek, tak i dziś łączy Polaków we wspólnej modlitwie.

XII Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Papież rodziny”

Jan Paweł II – Papież rodziny” – to hasło XII Dnia Papieskiego, który obchodzony był 14 października w kraju i za jego granicami.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r. zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.

Wymiar intelektualny 

W całej Polsce organizowanych jest kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć wiernym treści nauczania Ojca Świętego i poszerzać wiedzę o Jego pontyfikacie.

Wymiar duchowy

Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i modlitwy w intencji Jego beatyfikacji. We wszystkich parafiach całej Polski w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Odprawiane są Msze św., podczas których głoszone są homilie i katechezy poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. W wielu
parafiach odbywają się liczne nabożeństwa oraz nocne czuwania połączone z medytacją tekstów papieskich. Wieczorem o określonej godzinie we wszystkich diecezjach w kraju odbywają się uroczyste Apele modlitewne.

Wymiar artystyczny

W wigilię Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja wręcza jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele Katolickim – nagrody TOTUS. Dniowi Papieskiemu towarzyszy także wiele innych dużych wydarzeń artystycznych zarówno o zasięgu lokalnym jak i ogólnopolskim. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski na Placu Zamkowym w Warszawie. Dzień Papieski wykracza też poza granice Polski.

Wymiar charytatywny 

Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”, w której corocznie udział bierze ponad 100 tys. wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom, licealistom i studentom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „Żywego pomnika?”Janowi Pawłowi II.

Hasło Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież rodziny” wybrano ze względu na to, że małżeństwo i rodzina zajmowały szczególne miejsce w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie papieża Jana Pawła II. Wśród bardzo wielu tekstów, które wygłosił lub napisał, najważniejsze z nich to cykl 127 katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, adhortacja „Familiaris consortio” List do Rodzin, encyklika „Evangelium vitae” i szczególnie kazanie, wygłoszone w Kielcach podczas pielgrzymki w 1991 r. Jan Paweł II konsekwentnie bronił świętości i nierozerwalności małżeństwa, życia, praw rodziny. Sprzeciwiał się zrównaniu związków jednopłciowych z rodziną, podkreślał, że rodzina jest drogą Kościoła, drogą pierwszą i najważniejszą.

XI Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Człowiek modlitwy”

Akcje podjęte w związku z obchodami XI Dnia Papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II – Człowiek modlitwy” przyjęły różną postać – od konferencji naukowych wygłaszanych w uniwersyteckich aulach, przez gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, aż po rozgrywki i zawody sportowe.

We Wrocławiu 8.10.2011 r. przypada na VI Zlot Cyklistów. Z kolei fakt, iż jest to przeddzień Dnia Papieskiego zaowocował mini pielgrzymką rowerową, która będzie przebiegała szlakiem franciszkańskich kościołów. W niedzielę Skauci Europy we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość zorganizowali grę pt. Jan Paweł II w mieście spotkań. Zaś tydzień później wyszła tradycyjna piesza pielgrzymka do Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Królowa Jadwiga jest patronką wyboru Jana Pawła II na papieża.

Także i wspólnoty akademickie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” uświetniły Dzień Papieski. Wspólnota kielecka zorganizowała koncert Magdaleny Welc i czuwanie. W Lublinie, na ulicach miasta, odbył się happening, stypendyści odwiedzili różne parafie. Happening odbył się także w Bydgoszczy, gdzie wspólnota akademicka zadbała również o konferencje oraz wykłady na temat modlitwy, które odbędą się w seminarium duchownym. Na Rynku postawiona została podobizna Ojca Świętego, gdzie mieszkańcy miasta mogli zapalać znicze lub świeczki. A od godziny 21.00 miało miejsce całonocne czuwanie w katedrze bydgoskiej, podczas którego była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

X Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Odwaga świętości”

Powołanie każdego człowieka do świętości – ukazywane przez Jana Pawła II w jego życiu i nauczaniu – było tematem jubileuszowego Dnia Papieskiego. Obchodzony już po raz dziesiąty Dzień Papieski świętowano w całej Polsce pod hasłem: „Jan Paweł II – Odwaga świętości”.

Dniu Papieskiemu towarzyszyła tradycyjnie publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane środki przeznaczone zostały na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Moim marzeniem jest, by nie było młodzieży, która z powodów materialnych nie może studiować – powiedział abp Kazimierz Nycz w wywiadzie wyemitowanym przez Telewizję Polską w wieczór poprzedzający X Dzień Papieski. Metropolita warszawski, stojąc pod papieskim krzyżem na stołecznym Placu Piłsudskiego podkreślił, że jest to krzyż wdzięczności, pamięci, modlitwy i tak powinno być w każdym ważnym miejscu, które ma coś istotnego upamiętnić.
Po Mszy nastąpił „Apel Warszawy z Ojcem Świętym” na placu przed Kościołem św. Anny w Warszawie, prowadzony przez warszawskich stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

O godz. 20. rozpoczął się Galowy Koncert Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Odwaga świętości” na Placu Zamkowym. Przypomniane zostały słowa Papieża Polaka o świętości, które skierował do rodaków podczas pielgrzymek i audiencji generalnych.

W koncercie wzięli udział m.in.: Adam Nowak, Krzysztof Ziemiec, Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Walewska, Lora Szafran, Monika Kuszyńska, Sylwia Wiśniewska, Ewelina Flinta, Krzysztof Kiljański, Tatiana Sopiłka, Hanna Ohrimczuk z zespołu „Drewo”, Ricky Lion, Antar Jackson oraz Ray Wilson, były wokalista Genesis.

Dzień Papieski był dziś uroczyście obchodzony również w parafiach polskich za granicą, m.in. w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji i Hiszpanii. Jan Paweł II łączy nas Polaków we wspólnej modlitwie, jak kiedyś w czasie pielgrzymek. Włączenie się w przeżywanie Dnia Papieskiego powinno być potrzebą serca każdego Polaka, jak i naszym obowiązkiem – mówił Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ks. prałat Jan Drob.
Dzień Papieski to inicjatywa Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja działająca na rzecz upamiętnienia Pontyfikatu Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października).

IX Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Papież wolności”

Około 6,9 mln zł zebralno podczas IX Dnia Papieskiego, obchodzonego w całej Polsce 11 października 2009 r. pod hasłem „Jan Paweł II – Papież wolności”. Dzięki Państwa hojności, w dziesiątym roku istnienia naszej Fundacji liczba osób objętych programem stypendialnym wzrosnąć miała do 2300.

Stypendia przyznawane są zdolnym uczniom z ubogich rodzin, mieszkającym w małych miejscowościach i na terenach wiejskich. W zbiórce przykościelnej i publicznej na fundusz stypendialny wzięło udział ok. 100 tys. wolontariuszy z całej Polski. Kwesta uliczna przyniosła 516 361,73 zł, a akcja telefoniczna i SMS 261 036,54 zł. Wpłaty z parafii w Polsce i za granicą wciąż napływają. Już teraz wiadomo jednak, że zbiórka kościelna przyniesie ponad 6 mln zł.

Po raz piąty Dzień Papieski obchodzony był bez Jana Pawła II i w łączności duchowej z papieżem Benedyktem XVI. Jego hasło miało szczególny charakter ze względu na rocznice ważnych wydarzeń w najnowszej historii Polski, przede wszystkim pierwszej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny oraz odzyskania pełnej suwerenności w roku 1989. Konferencja Episkopatu Polski wystosowała do wiernych list pasterski, odczytany we wszystkich parafiach 4 października. W telewizji orędzie wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp.

W kościołach całej Polski modlono się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. W Warszawie i Krakowie uroczystym mszom świętym przewodniczyli abp Tadeusz Gocłowski i kard. Stanisław Dziwisz.
Dzień Papieski pełen był wydarzeń upowszechniających nauczanie papieskie: paneli dyskusyjnych, konferencji naukowych, happeningów. Nie brakowało koncertów, spektakli i innych przedsięwzięć artystycznych. W obchody aktywnie włączyła się Polonia – Dzień Papieski obecny był w 80% duszpasterstw polonijnych w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Uczestników obchodów pozdrowił papież Benedykt XVI w czasie modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Centralne obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się 10 października sesją naukową na Uniwersytecie Warszawskim. Wieczorem na Zamku Królewskim po raz dziesiąty wręczono Nagrody TOTUS, nazywane „katolickimi Noblami”. Następnego dnia tysiące warszawian bawiło się na koncercie „Papież poeta: Na spotkanie wolności”, w którym polscy i zagraniczni artyści zaprezentowali muzyczne interpretacje wierszy Karola Wojtyły. Koncert w TVP1 obejrzało 1,2 mln widzów.

Kampania społeczna Dnia Papieskiego prowadzona przez Fundację Świętego Mikołaja trwała od 15 września do 11 października i objęła telewizję, radio, prasę, Internet i nośniki reklamy zewnętrznej. Powierzchnię reklamową w większości pozyskano bezpłatnie.

VIII Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Wychowawca młodych”

6 mln 928 tysięcy złotych zebrano w czasie VIII Dnia Papieskiego, obchodzonego w całej Polsce 12 października 2008 r. pod hasłem: „Jan Paweł II – Wychowawca młodych”. Dzięki hojności polskiego społeczeństwa Fundacja mogła przyznać uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi 2150 stypendiów.

W całej Polsce pieniądze na fundusz stypendialny zbierało w zbiórce przykościelnej i publicznej ponad 100 tys. wolontariuszy. Zebrano łącznie 6 928 682,77 zł, z czego zbiórka publiczna przyniosła 1 004 694,68 zł, w tym akcja telefoniczna i SMS 457 170,97 zł.

Po raz czwarty Dzień Papieski obchodzono bez Jana Pawła II i w łączności duchowej z papieżem Benedyktem XVI. W całej Polsce odbyły się msze święte, podczas których modlono się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II, koncerty, konferencje naukowe i panele dyskusyjne, które miały na celu upowszechnianie papieskiego nauczania. Obchody VIII Dnia Papieskiego miały szczególny charakter, ze względu na 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Uroczystym mszom świętym Dnia Papieskiego, transmitowanym w mediach, przewodniczyli Arcybiskup Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski (w Warszawie) oraz Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski (w Krakowie).

Z okazji Dnia Papieskiego Konferencja Episkopatu Polski wystosowała do wiernych w Polsce specjalny komunikat, który był odczytywany we wszystkich kościołach 5 października.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizowała wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim Międzynarodową Sesję Naukową „Jan Paweł II – Wychowawca młodych”. Głównym prelegentem był J. Em. Kard. Stanisław Ryłko z Watykanu, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Uczestniczyli w niej także: Prymas Polski, Nuncjusz Apostolski, biskupi, Rektor UW, zaproszeni goście, stypendyści Fundacji oraz studenci warszawskich uczelni.

Na Zamku Królewskim 11 października wręczono nagrody TOTUS w czterech kategoriach. Tegorocznymi laureatami zostali: w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” – Siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia ss. Maryi Niepokalanej, w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” – prof. Andrzej Szczeklik, w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” – dr Piotr Dardziński oraz w kategorii „Totus medialny dla upamiętniania Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” – Redakcja Programów Katolickich TVP.

W całym kraju zorganizowano liczne koncerty. W Bytomiu odbył się na przykład koncert „Santo Subito” w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry zespołu Śląsk, a w Filharmonii Częstochowskiej można było wysłuchać koncertu „Dary czasu”. Mieszkańcy Koszalina mogli uczestniczyć w koncercie „Maluchy Ojcu Świętemu” w wykonaniu dziecięcej scholii katedralnej. Natomiast w poznańskiej Farze odbyło się światowe prawykonanie utworu Jana Kantego Pawluśkiewicza „Radość Miłosierdzia”.

Wiele miast w związku z obchodami VIII Dnia Papieskiego podjęło także nowe, ciekawe inicjatywy. W Wałbrzychu odbył się Rajd Rowerowy Szlakiem Jana Pawła II, a w Bydgoszczy w dniach 12-16 października miał miejsce „Maraton Papieski”. Jego uczestnicy przez 96 godzin przeczytali blisko 1,5 tys. stron homilii i przemówień Jana Pawła II. Ponadto w Elblągu odbył się międzyszkolny konkurs na komiks „Jan Paweł II – sportowcem i turystą”, zaś w Gnieźnie miał miejsce plebiscyt na ulubionego nauczyciela pod hasłem „Jan Paweł II Wielkim Nauczycielem”. W Gdańsku pod hasłem „Wychowywanie Młodych przez sport” przeprowadzono rozgrywki Ligi Salezjańskiej. Po raz drugi odbył się w Lublinie Festiwal Kultury Młodzieżowej, podczas którego zaprezentowali się laureaci konkursu na spektakl teatralny „Jan Paweł II – słowem i gestem”, inspirowany nauczaniem Papieża. W Bibliotece Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu otwarto wystawę „Jan Paweł II Wychowawcą Młodych”. Natomiast w Rzeszowie zorganizowano po raz pierwszy Rzemieślnicze obchody Dnia Papieskiego.

Polacy w dniach poprzedzających 12 i 16 października modlili się, uczestnicząc w spotkaniach różańcowych, nabożeństwach fatimskich i mszach świętych w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II.

Zwieńczeniem centralnych obchodów była msza święta odprawiona w Kościele Akademickim Św. Anny w Warszawie, z udziałem Metropolity Warszawskiego Księdza Arcybiskupa Kazimierza Nycza, rektorów wyższych uczelni i studentów. Po mszy na Krakowskim Przedmieściu odbył się modlitewny Apel Warszawy z Papieżem i galowy koncert VIII Dnia Papieskiego, zatytułowany „Zostań z nami!”. Wzięli w nim udział znakomici polscy artyści. Koncert w programie pierwszym TVP obejrzało 3,5 miliona widzów.

Dzień Papieski obchodzony był także poza granicami naszego kraju, m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i wielu innych krajach.

W przygotowaniach Dnia Papieskiego brało udział wiele organizacji, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego. Główni partnerzy to: Akcja Katolicka, Porozumienie Klubów Inteligencji Katolickiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE, Ruch „Światło-Życie”, Duszpasterstwa Akademickie, Centrum Myśli Jana Pawła II, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Przymierze Rodzin” i Fundacja Świętego Mikołaja, która przeprowadziła ogólnopolską, multimedialną kampanię społeczną promującą VIII Dzień Papieski.

Kampania z wykorzystaniem mediów: telewizji, prasy, radia, reklamy zewnętrznej oraz Internetu trwała od 12 września do 12 października, ze szczególnym naciskiem na okres od 1 do 12 października. W całej Polsce pojawiło się 520 billboardów i 450 citylightów. Ponadto w komunikacji miejskiej 22 Miast Papieskich umieszczono plakaty. W Warszawie jeździło aż 100 autobusów z zewnętrzną reklamą kampanii społecznej, a w Krakowie 30 tramwajów. Ponad 19 tysięcy plakatów trafiło do parafii oraz kin Cinema City. Kampania reklamowa objęła ponad 30 tytułów prasowych. Trzydziestosekundowy film reklamowy VIII Dnia Papieskiego wyemitowały największe stacje telewizyjne, wiele kanałów tematycznych oraz kina należące do sieci Cinema City. Reklamę radiową natomiast można było usłyszeć na antenach największych stacji radiowych oraz lokalnych rozgłośni.

Przestrzeń reklamowa w mediach uzyskana została bezpłatnie. Wartość powierzchni reklamowych, czasu antenowego oraz produkcji materiałów to ponad 4 mln zł. Patronami medialnym VIII Dnia Papieskiego były: Telewizja Polska, Polskie Radio i dziennik „Rzeczpospolita”.

Do działań promujących Dzień Papieski włączyli się także stypendyści-studenci, organizując w dziesięciu miastach akademickich, w których studiują (Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Lublin, Kraków, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław) happening pod hasłem „Dzielmy się miłością”. W akcji uczestniczyło ponad 200 stypendystów, którzy w podziękowaniu za wsparcie programu stypendialnego, rozdawali mieszkańcom miast „krówki”.

Wspólnie z instytutem badawczym SMG/KRC A Millward Brown Company przeprowadzono badania skuteczności kampanii. Celem badania było sprawdzenie, w jakim stopniu ankietowani zauważyli obchody Dnia Papieskiego. Wyniki wykazały, że 80% Polaków słyszało o Dniu Papieskim. Ponadto wskaźnik rozpoznawalności Fundacji wzrósł dwukrotnie.

VII Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka”

6 mln 396 tysięcy złotych zebrano w czasie VII Dnia Papieskiego, obchodzonego w całej Polsce pod hasłem: „Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka”.

Oficjalne wyniki zbiórki ogłosił podczas konferencji prasowej Ks. Abp Tadeusz Gocłowski – Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W ubiegłym roku w całej Polsce ponad 100 tys. wolontariuszy z różnych środowisk zbierało pieniądze na fundusz stypendialny w zbiórce przykościelnej i publicznej. W jej wyniku zebrano w sumie 6.395.883,23 zł, z czego zbiórka publiczna przyniosła 741.420,68 zł , w tym kwesta uliczna: 396.910,74 zł i akcja telefoniczna i SMS : 279.974,57 zł.

Po raz trzeci Dzień Papieski obchodzono bez Jana Pawła II i w łączności duchowej z papieżem Benedyktem XVI. W całej Polsce odbyły się msze św., podczas których modlono się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II oraz koncerty, konferencje naukowe i panele dyskusyjne, które miały na celu upowszechnianie papieskiego nauczania.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizowała wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim Międzynarodową Sesję Naukową „Jan Paweł II – Obrońcą godności człowieka”. Głównym prelegentem sesji był Ks. Prałat Pietro Parolin z Watykanu, który pełnił funkcję m.in. podsekretarza do spraw Stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami. Uczestniczyli w niej także: Prymas Polski, Nuncjusz Apostolski, biskupi, zaproszeni goście, stypendyści Fundacji oraz studenci warszawskich uczelni.

W całym kraju zorganizowano również liczne koncerty, np.: w Bydgoszczy zaśpiewała Ewa Bem, dla mieszkańców Ełku Wiola Brzezińska z zespołem, a w Lublinie można było wysłuchać Nadzwyczajnego Recitalu Organowego z cyklu: śladami lubelskiego Fryderyka – na Dzień Papieski w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego.

Wiele miast podjęło także nowe, ciekawe inicjatywy w związku z obchodami VII Dnia Papieskiego, np.: w Łowiczu odbył się Bieg Papieski ulicami miasta, z Legnicy wyszła pielgrzymka do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, w płockim Wyższym Seminarium Duchownym otworzono wystawę Kościół na Mazowszu w służbie godności człowieka, a w Rzeszowie odbyło się VII Papieskie Spotkanie Młodych w Teatrze MASKA. Również Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie zorganizowało sympozjum naukowe Jan Paweł II – Obrońca Godności Człowieka. W Lublinie odbyła się akcja Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi znanej z Kampanii Krewniacy, pod hasłem Krewniacy JP2. Happening zachęcający do oddawania krwi i dzielenia się w ten sposób życiem był darem dla Papieża, który wzywał do budowania kultury życia. Polacy w tych dniach modlili się uczestnicząc w spotkaniach różańcowych, nabożeństwach fatimskich i Mszach Św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II.

14 października na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbył się galowy koncert VII Dnia Papieskiego, zatytułowany „Godność, Prawda, Miłość, Modlitwy Wątpiących”. Wzięli w nim udział znakomici polscy artyści.

Zwieńczeniem centralnych obchodów była Msza Święta odprawiona w Kościele Akademickim Św. Anny w Warszawie, z udziałem Metropolity Warszawskiego Księdza Abp. Kazimierza Nycza, rektorów wyższych uczelni i studentów. Po Mszy św. odbył się modlitewny Apel Warszawy z Papieżem.

Dzień Papieski obchodzony był także poza granicami naszego kraju, m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Kazachstanie i wielu innych krajach.

Na Zamku Królewskim 13 października przyznano nagrody Totus w czterech kategoriach. Tegorocznymi laureatami nagrody zostali: w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” – Instytut Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” – prof. Andrzej Zoll, w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” – Grzegorz Polak oraz w kategorii „Totus medialny dla upamiętniania Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” – portal internetowy Opoka.

W przygotowaniach Dnia Papieskiego brało udział wiele organizacji, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego. Główni partnerzy to: Akcja Katolicka, Porozumienie Klubów Inteligencji Katolickiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa katolickiego „Zawisza” FSE, Ruch „Światło-Życie”, Duszpasterstwa Akademickie, Centrum Myśli Jana Pawła II, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Przymierze Rodzin” i Fundacja Świętego Mikołaja, która przeprowadziła ogólnopolską, multimedialną kampanię społeczną promującą VII Dzień Papieski.

Kampania z wykorzystaniem mediów: telewizji, prasy, radia, reklamy zewnętrznej oraz Internetu trwała od 17 września do 14 października, ze szczególnym naciskiem na okres od 1 do 14 października. W całej Polsce pojawiło się 200 billboardów i 300 citylightów, ponadto w komunikacji miejskiej 28 Miast Papieskich były widoczne plakaty. W Warszawie jeździło aż 70 autobusów z zewnętrzną reklamą kampanii społecznej. Podczas kampanii w mediach pojawiał się także spot telewizyjny informujący o akcji.

Do działań promujących Dzień Papieski włączyli się także stypendyści – studenci, organizując w Warszawie i w Krakowie happening pod hasłem „Dzielmy się miłością”. W akcji uczestniczyło ponad 100 stypendystów, którzy rozdawali mieszkańcom Warszawy i Krakowa krówki w podziękowaniu za wsparcie programu stypendialnego.

Wspólnie z instytutem badawczym SMG/KRC A Millward Brown Company przeprowadzone zostały badania skuteczności kampanii. Ich celem było sprawdzenie, w jakim stopniu ankietowani zauważyli obchody Dnia Papieskiego.

Wyniki badań wykazały, że 80% Polaków słyszało o Dniu Papieskim. Ponadto wskaźnik rozpoznawalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wzrósł dwukrotnie.

VI Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia”

VI Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem „Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia”. W całej Polsce odbywały się koncerty, konferencje naukowe, panele dyskusyjne oraz Msze św., podczas których wierni modlili się o szybką beatyfikację Jana Pawła II.

Główne obchody VI Dnia Papieskiego rozpoczęły się 7 października. Jak co roku towarzyszyły im wydarzenia w całej Polsce. W ich przygotowaniu uczestniczyli partnerzy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, tworzący wraz z nią Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Dnia Papieskiego. Były to: Akcja Katolicka, Porozumienie Klubów Inteligencji Katolickiej, katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa katolickiego „Zawisza” FSE, Ruch „Światło-Życie”, Duszpasterstwa Akademickie, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Stowarzyszenie „Przymierze Rodzin”. W okresie od 13 do 15 października około 100 tys. wolontariuszy w całym kraju zbierało pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzięki hojności Polaków, fundusz ten obejmuje obecnie 1600 uzdolnionych, młodych ludzi z 39 diecezji.

Centralne obchody VI Dnia Papieskiego rozpoczęły się 7 października na Zamku Królewskim w Warszawie uroczystym posiedzeniem Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i następującą po nim Galą Nagród TOTUS 2006. Prestiżowe nagrody TOTUS są corocznie przyznawane przez Fundację dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka.

Nagrody TOTUS przyznawane są w czterech kategoriach:

 • „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza”,
 • „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”,
 • „Propagowanie nauczania Jana Pawła II”,
 • „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”.

Dzień później, w niedzielę 8 października, we wszystkich kościołach w Polsce był odczytywany specjalny list pasterski biskupów polskich, zapowiadający obchody Dnia Papieskiego. W sobotę, 14 października w ramach VI Dnia Papieskiego w auli im. Adama Mickiewicza w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego o godz. 11:00 odbyła się Międzynarodowa Sesja Naukowa, organizowana przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Zaproszeni goście podjęli temat Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia. Niedzielne obchody (15 października) rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, transmitowaną przez Program 1 Polskiego Radia, o godz. 9:00. O godz. 13:00 Telewizja Polonia transmitowała Mszę św. dla zagranicy.

Głównym prelegentem wykładu był J. Em. Kard. Jozef Tomko – bliski współpracownik Jana Pawła II, który pełnił funkcje m.in. podsekretarza w Kongregacji ds. Biskupów oraz prefekta Kongregacji Ewangelizowania Ludów. Słowo wstępne wygłosili J. Em. Kard. Józef Glemp, Prymas Polski, J. E. Abp. Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski. Spotkanie prowadził Marcin Przyciszewski.

Późnym popołudniem, o godz. 18:00 w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się spotkanie z Jeanem Vanier, założycielem wspólnoty Arka (L’Arche) – działającej w 30 krajach, w tym również w Polsce. L’Arche jest wspólnotą, w której razem żyją i pracują osoby z upośledzeniem umysłowym oraz asystenci, którzy na pewien czas lub na stałe decydują się być w Arce.

Także o godzinie 18:00 odprawiona została Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie z udziałem Prymasa Polski, Kard. Józefa Glempa. W tym roku, jak i w latach poprzednich, zgromadziło się na niej kilkuset młodych ludzi.

W niedzielny wieczór o godzinie 19:00 w Programie 2 TVP można było zobaczyć Koncert „Pokolenie dzieci JPII”, w którym wystąpili: Arka Noego, Dzieci z Brodą, Łobuzy Jezusa i Siostry Jeremiasza. Koncert poprowadzili Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński, czyli znany kabaret MUMIO.

Wielkim koncertem galowym „Tajemnica Światła – Tajemnica Miłosierdzia. Pieśń o Janie Pawle II” zakończyły się w Warszawie centralne obchody VI Dnia Papieskiego. W niedzielę 15 października na ulicach polskich miast odbyła się także kwesta na rzecz programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym muzycznym przedsięwzięciu wzięli udział m.in. Justyna Steczkowska, Olga Bończyk, Krystyna Kozanecka, Marta Kołodziejczyk, Michał Bajor, Roman Kołakowski, Maciej Miecznikowski, Janusz Radek, Grzegorz Markowski, Chór „Hand of God”, Lucyna Malec, Grażyna Wolszczak, Agnieszka Warchulska, Irena Jun, Jan Peszek, Marcin Rogoziński, Jerzy Zelnik, Jan Frycz, Kazimierz Mazur, Ignacy Gogolewski, Olgierd Łukaszewicz. Artystom towarzyszyła Wrocławska Orkiestra Kameralna. Honorowy patronat nad Koncertem Galowymi VI Dnia Papieskiego, organizowanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Autorem tego niezwykłego artystycznego przedsięwzięcia był Roman Kołakowski. Reżyserem koncertu – Bolesław Pawica. Aranżacje utworów i kierownictwo muzyczne objął Stefan Gąsieniec. Scenografię wykonała Anna Brodnicka. Współorganizatorem koncertu było Miasto Stołeczne Warszawa.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja przygotowała multimedialną ogólnopolską kampanię społeczną promującą VI Dzień Papieski. Celem kampanii była promocja hasła Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia” oraz zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży ze wsi i małych miejscowości, prowadzonego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ogólnopolska kampania z wykorzystaniem mediów: telewizji, prasy, radia, reklamy zewnętrznej oraz Internetu trwała od 15 września do 15 października, ze szczególnym naciskiem na okres od 1 do 15 października. W całej Polsce pojawiło się 250 billboardów, 460 citylightów oraz 200 cityboardów.

Kampanii promocyjnej towarzyszyła akcja SMS-owa. W dniach od 1 do 17 października wysyłając SMS o treści „Pomoc” pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0 400 207 401 (koszt 2,48 zł z VAT) można było zasilić fundusz stypendialny Fundacji.

Z okazji Dnia Papieskiego Narodowy Bank Polski wyemitował 16 października 2006 roku pierwszy polski banknot kolekcjonerski z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Część wpływów uzyskanych ze sprzedaży banknotów na poczcie i w Banku Pocztowym zostanie przekazana Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z przeznaczeniem na stypendia dla szczególnie uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin.

V Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Orędownik prawdy”

7,1 mln złotych zebrano w czasie V Dnia Papieskiego, obchodzonego w całej Polsce pod hasłem „Jan Paweł II – Orędownik prawdy”. Dzięki hojności polskiego społeczeństwa Fundacja mogła przyznać 1601 stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi.

 

W całej Polsce ponad 100 tys. wolontariuszy z różnych środowisk zbierało pieniądze na fundusz stypendialny w zbiórce przykościelnej w całej Polsce. Uruchomiono również akcję telefoniczną i SMS, która przyniosła 390 tys. zł.

Ubiegłoroczny Dzień Papieski miał wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy w historii obchodzono go bez Jana Pawła II i w łączności duchowej z nowym papieżem Benedyktem XVI. W całej Polsce odbyły się msze św., podczas których modlono się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Z wdzięczności i w podzięce – w wigilię Dnia Papieskiego, punktualnie o godz. 21:37, odbyło się specjalne czuwanie modlitewne stypendystów przy kościołach, w których uczestniczyły rodziny, rówieśnicy i przyjaciele. Podobne inicjatywy odbywały się w całym kraju.

We współpracy z Uniwersytetem Warszawskim stypendyści Fundacji przygotowali panel dyskusyjny dotyczący książki Marcina Witana pt. „Papieski Wielki Tydzień”.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizowała Międzynarodową Sesję Naukową „Jan Paweł II – Orędownik prawdy”. Gościem specjalnym był J. Em. Kard. Jean-Louis Touran – długoletni szef dyplomacji Watykanu. Ponadto uczestniczyli w niej Prymas Polski, Biskupi oraz kilkudziesięciu ambasadorów m.in.: Kolumbii, Libanu, Łotwy i Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego.

W całym kraju zorganizowano również liczne koncerty. Na Placu Zamkowym w Warszawie odbył się galowy koncert zatytułowany „Drogami Jana Pawła II Wielkiego”. Za pośrednictwem łącz satelitarnych podczas koncertu połączono się z Krościenkiem, Krakowem, Przemyślem, Gdańskiem i Wilnem. Dzień Papieski obchodzony był także poza granicami naszego kraju, m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Kazachstanie i wielu innych krajach. Wieczorem na Placu Zamkowym odbył się Apel z Ojcem Świętym.

W obchody polskiego Dnia Papieskiego włączył się bezpośrednio obecny papież Benedykt XVI. W swym specjalnym telewizyjnym wywiadzie, wyemitowanym wieczorem 16 października – życzył, aby ten dzień jedności z Papieżem ożywiał wiarę Polaków i wrażliwość na każdego człowieka.

Na Zamku Królewskim przyznano nagrody Totus w czterech kategoriach: „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza”, „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” oraz „Totus medialny dla upamiętniania Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”. Nagroda w ostatniej kategorii została przeznaczona na opisanie i udokumentowanie działań mediów we wspomnianym okresie kwietnia 2005 r.

W przygotowaniach Dnia Papieskiego brało udział wiele organizacji, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego. Główni partnerzy to: Akcja Katolicka, Duszpasterstwa Akademickie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Klub Inteligencji Katolickiej, Ruch „Światło-Życie”, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, SHK „Zawisza” oraz dwie nowe organizacje partnerskie: Rodzina Szkół im. Jana Pawła II i Fundacja Św. Mikołaja, która na przełomie września i października 2005 roku przygotowała po raz pierwszy na tak duża skalę kampanię multimedialną. Kampanię przeprowadzono w telewizji, prasie, radio i Internecie. Akcję promowano także przy pomocy reklamy zewnętrznej. Plakaty informujące o akcji pojawiły się w parafiach i w urzędach pocztowych w całej Polsce. Można je było zobaczyć także w warszawskiej komunikacji publicznej (autobusy, tramwaje i metro). Wspólnie z instytutem badawczym SMG/KRC A Millward Brown Company przeprowadzono badania skuteczności kampanii. Celem badania było sprawdzenie, w jakim stopniu ankietowani zauważyli obchody Dnia Papieskiego.

91% Polaków słyszało o Dniu Papieskim. Ponadto wskaźnik rozpoznawalności Fundacji wzrósł trzykrotnie.

IV Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Pielgrzym pokoju”

Dzień Papieski – dzień wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji Jego nauczania obchodzony był już po raz czwarty. Jak zawsze przypadał w niedzielę przed 16 października – rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Obchody Dnia Papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju” połączone były z jubileuszem 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny.

 

W przygotowanie i przeprowadzenie Dnia Papieskiego zaangażowały się dziesiątki tysięcy osób ze wspólnot parafialnych, organizacji katolickich i społecznych, ruchów i stowarzyszeń, a także dziennikarze ogólnopolskich i lokalnych mediów. W skład ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego weszli przedstawiciele Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Klubów Inteligencji Katolickiej, Ruchu „Światło-Życie”, Duszpasterstw Akademickich oraz trzech organizacji harcerskich: Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Całość przygotowań koordynowała Fundacja Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Zarówno centralne obchody Dnia Papieskiego w Warszawie, jak i odbywające się we wszystkich diecezjach i parafiach w całej Polsce, przebiegały w czterech głównych wymiarach: duchowym, intelektualnym, artystycznym oraz w wymiarze konkretnej solidarności z potrzebującymi.

W niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski we wszystkich kościołach w Polsce odczytany został specjalny list Biskupów polskich do wiernych. Właściwe Komisje Episkopatu przygotowały projekty katechez i homilii na Dzień Papieski, nawiązujące do hasła: „Jan Paweł II – Pielgrzym pokoju”.

III Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Apostoł jedności”

Dzień Papieski to dzień wdzięczności, łączności duchowej i promocji nauczania Jana Pawła II. W 2003 roku obchodzony był po raz trzeci pod hasłem „Jan Paweł II – Apostoł jedności”.

III Dzień Papieski miał cztery wymiary:
Wymiar duchowy
Dzień Papieski to dzień duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w Jego intencji. We wszystkich parafiach, w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski, został odczytany list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Na wszystkich szczeblach nauczania szkolnego przeprowadzone zostały także katechezy skoncentrowane na osobie i posłannictwie Jana Pawła II. W całej Polsce odprawiano Msze św. w Jego intencji, podczas których wygłoszono homilie poświęcone nauczaniu Ojca Świętego. Organizowano również nabożeństwa oraz czuwania nocne połączone z medytacją nad papieskimi tekstami w ponad 5000 kościołach w całej Polsce. W wielu parafiach organizowano pielgrzymki do miejsc związanych z osobą Ojca Świętego. We wszystkich diecezjach w kraju odbyły się uroczyste „Apele modlitewne z Ojcem Świętym”. W niektórych parafiach, z których pochodzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Msze św. były także wyrazem wdzięczności za „papieskie stypendia”. Tysiące wiernych uczestniczyło w nabożeństwach różańcowych, gromadząc się pod pomnikami Jana Pawła II. W białostockiej katedrze kilkadziesiąt par małżeńskich odnowiło swoje przyrzeczenia małżeńskie, a studenci z elbląskich uczelni nieprzerwanie przez wiele godzin czytali encykliki Jana Pawła II. W niedzielę papieską między Watykanem, Częstochową, Warszawą, Krakowem i Wadowicami utworzono telemost, dzięki któremu tysiące wiernych zgromadzonych na ulicach i przed telewizorami mogło wspólne połączyć się z Domem Papieskim w Watykanie. W Białogardzie, Przemyślu, Zamościu i wielu innych miastach obchody Dnia Papieskiego połączono z Dniami Kultury Chrześcijańskiej. Podczas tych uroczystości rozdano 7,5 mln obrazków z cytatami z przemówień Jana Pawła II.
Wymiar intelektualny
Miał na celu przybliżenie wiernym treści nauczania Ojca Świętego i wiedzy o Jego pontyfikacie, widzianych pod kątem hasła Dnia Papieskiego 2003 roku: „Jan Paweł II – Apostoł jedności”. W Auli Głównej Uniwersytetu Warszawskiego, 11 października, odbyła się międzynarodowa sesja naukowa, której główny referat zatytułowany „Jan Paweł II – Apostoł jedności” dla całego świata wygłosił gość z Watykanu, ks. kard. Giovanni Battista Re – Prefekt Kongregacji Biskupów. Liczne środowiska Klubów Inteligencji Katolickiej i Akcji Katolickiej w całej Polsce zorganizowały też kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem było nauczanie Jana Pawła II. W szkołach i parafiach przeprowadzane były konkursy wiedzy o pontyfikacie Jana Pawła II, a także konkursy plastyczne, w których najczęściej udział brały dzieci uwieczniające Ojca Świętego na rysunkach i wysyłające kartki z życzeniami.
Wymiar artystyczny
W wigilię Dnia Papieskiego (11 października) na Zamku Królewskim w Warszawie rozdano po raz czwarty nagrody TOTUS. Te najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Kościele katolickim w Polsce otrzymali: siostra Małgorzata Chmielowska, Piotr Pawłowski, Adam Bujak, o. Adam Bujnowski, Katolicka Agencja Informacyjna oraz twórcy filmu Edi. Na gali wręczenia nagrody TOTUS ogłoszeni zostali również laureaci drugiej edycji Konkursu Akademickiego o indeks im. Bp. Jana Chrapka.
Ponad 300 artystów, 30 osobowa orkiestra, 20 solistów, 5 zespołów, 100 oazowiczów z Ruchu „Światło-Życie”, 56-osobowa dziecięca orkiestra dęta, aktorzy i kapele ludowe oraz grupa solistów włoskich wystąpili w niedzielnym Wielkim Koncercie Galowym w Teatrze Wielkim w Warszawie, dedykowanym Janowi Pawłowi II. Na potrzeby koncertu został napisany m.in. specjalny utwór, zatytułowany Pięć Przypowieści. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyło także 30 innych dużych wydarzeń artystycznych zorganizowanych przez różne środowiska w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Elblągu, Ełku, Gdańsku, Gliwicach, Gnieźnie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Raciborzu, Radomiu, Rzeszowie, Sandomierzu, Stalowej Woli, Szczecinie i Kamieniu Pomorskim, Stargardzie Szczecińskim, Siedlcach, Słupsku, Tarnowie, Toruniu, Włocławku i Wrocławiu.
Wiele teatrów (m.in. Teatr im. Józefa Węgrzyna w Ełku) wystawiało dramaty Przed sklepem jubilera i Tryptyk Rzymski. Te same dramaty były tematem spotkań i wieczorków poetyckich. Wierni spotykali się także z kolegami Karola Wojtyły z czasów szkolnych. Dużą popularnością cieszyły się wystawy wydawnictw poświęconych osobie Jana Pawła II oraz wystawy fotograficzne takie, jak wystawa pt. Pielgrzymki Polskie, autorstwa Adama Bujaka. W wielu szkołach organizowano konkursy recytatorskie, podczas których prezentowano poezję Karola Wojtyły. Odbyły się nawet Turnieje Piłki Nożnej o Puchar Biskupa.
Wymiar konkretnej solidarności
Wyrazem tej solidarności była zbiórka pod hasłem Dzielmy się miłością, w której brało udział 100 tys. wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk. Owocem tej akcji było zebranie 3,752 mln złotych. Z akcji sms-owej „Życzenia dla Ojca Świętego – stypendia dla młodych”, podczas której napłynęło 40 171 sms-ów z życzeniami, spodziewany jest przychód ponad 80 tys. zł. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W większości miast zbierano pieniądze na rzecz Funduszu stypendialnego także podczas koncertów. Przeprowadzono również na ten cel szereg aukcji dzieł sztuki. Licytowano nawet łakocie z wizerunkami Ojca Świętego.

II Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Świadek nadziei”

Już po raz drugi świętowano Dzień Papieski. Uroczystym obchodom towarzyszyły liczne wydarzenia liturgiczne, wystawy i koncerty oraz ogólnopolska zbiórka pieniędzy. Szczególnym celem akcji było podziękowanie Ojcu Świętemu za ostatnią pielgrzymkę do Ojczyzny oraz pomoc utalentowanej młodzieży z ubogich rodzin.
Dniowi Papieskiemu przyświecało hasło „Jan Paweł II – Świadek nadziei”.
Podobnie jak w roku 2001, miał on również wymiar charytatywny. Spośród wielu wydarzeń religijnych wymienić można katechezy dla młodzieży, homilie i Dni Kultury Chrześcijańskiej. Kluby Inteligencji Katolickiej (KIK) zorganizowały w kilkudziesięciu miejscach w Polsce konferencje naukowe poświęcone przesłaniu Dnia Papieskiego. W każdej polskiej diecezji wieczorem odbyły się także apele z Ojcem Świętym, które zgromadziły mieszkańców miast trzymających zapalone świece i modlących się w intencji papieża. Do obchodów włączyły się dodatkowo miasta, które przyznały honorowe obywatelstwa Janowi Pawłowi II.
W tym dniu wolontariusze w całej Polsce zbierali pieniądze dla utalentowanej młodzieży z najuboższych polskich rodzin. – W ten sposób odpowiadając na wezwanie dzielenia się miłością chcemy budować nie spiżowy, nie granitowy, ale żywy pomnik papieżowi – powiedział prezes Fundacji Piotr Gaweł. Do grona wolontariuszy, poza harcerzami z ZHP, ZHR i „Zawiszy”, dołączyli nowi partnerzy: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) oraz KIK. Modlitwie i kweście towarzyszyły imprezy artystyczne w całym kraju oraz koncert finałowy w Warszawie z udziałem gwiazd polskich i zagranicznych. Tym razem cały spektakl oparty był na symbolice chleba, jako znaku nadziei dla najbardziej potrzebujących.
W przeddzień Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie rozdane zostały już po raz trzeci nagrody TOTUS, za szczególne osiągnięcia w działalności charytatywnej, wychowawczej i w propagowaniu nauczania Ojca Świętego. Podczas uroczystości został także wręczony dodatkowy brązowy TOTUS im. bp. Jana Chrapka za szerzenie dobra w mediach.
W 2001 roku podczas zbiórki publicznej pierwszego w historii Dnia Papieskiego zebrano 2,7 mln zł. – Dzięki pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy udało się rozszerzyć nasze stypendia aż na 36 diecezji i poprzez pomoc najzdolniejszej młodzieży budować żywy pomnik papieżowi – mówi arcybiskup Tadeusz Gocłowski.
Organizatorem II Dnia Papieskiego była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która swoją działalność opiera na programie stypendialnym dla szczególnie uzdolnionej młodzieży gimnazjalnej z najuboższych terenów wiejskich.
Pozdrowienie Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji II Dnia Papieskiego
Serdecznie pozdrawiam Kościół w Polsce i wszystkich moich Rodaków. Dziękuję za życzliwość tym, którzy w bliskości kolejnej rocznicy mojego pontyfikatu włączają się w obchody tak zwanego Dnia Papieskiego. Wierzę, że różnorakie celebracje religijne i wydarzenia artystyczne, jakie odbywają się w tym dniu, przyczynią się do głębszego poznania Ewangelii, nauczania Kościoła i więzi, jakie w całej naszej historii łączą wartości religijne i kulturowe.

Cieszę się, że dzięki inicjatywie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w tym dniu pozyskiwane są środki na wspieranie uboższej młodzieży przez stypendia naukowe, które pomogą jej lepiej przygotować się do zadań, jakie ją czekają w dorosłym życiu. Rzeczywiście jest to „dzieło”, które należy wspierać, dla dobra całego narodu.

Gratuluję laureatom nagrody TOTUS. Wszystkich moich Rodaków polecam Bożej miłości i z wdzięcznością za wszelkie dobre poczynania z serca błogosławię.

Watykan, 13 października 2002 r.

I Dzień Papieski – „Jan Paweł II – Pontyfikat przełomów”

„Jan Paweł II – Pontyfikat przełomów” – pod takim hasłem obchodzony był w całej Polsce pierwszy Dzień Papieski. Poprzez sesje naukowe, spotkania, modlitwę i imprezy kulturalne Polacy starali się uczcić 23. rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. – Chcemy w ten sposób upamiętnić na całe stulecia dzieło i myśl wielkiego Polaka – powiedział Prymas Polski kard. Józef Glemp.

W całym kraju harcerze i działacze Akcji Katolickiej na ulicach i przed kościołami zbierali do puszek pieniądze na stypendia dla utalentowanych dzieci z najuboższych rodzin, przyznawane przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zbiórka „Dzielmy się miłością” przyniosła ok. 2 mln 300 tys. złotych, co wydatnie rozszerzyło realizowany przez Fundację program stypendialny.

Jan Paweł II osobiście wyraził wdzięczność za ustanowienie przez Episkopat Polski Dnia Papieskiego w naszym kraju. W rozważaniach towarzyszących południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie podziękował rodakom za ten wyraz duchowego wsparcia jego posługi i życzył, aby ustanowiona przez biskupów polskich Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przynosiła jak najwięcej owoców. – Wiem, że ten dzień łączy się z piękną ideą wspierania przez stypendia młodych Polaków, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Pod hasłem Dzielmy się miłością ich rówieśnicy – harcerze i członkowie Akcji Katolickiej – zbierają fundusze, które zostaną przeznaczone na ten cel. Dziękuję organizatorom, artystom i wszystkim, którzy włączają się w to dzieło. Niech Dzień Papieski przyniesie wszystkim Polakom głębokie przeżycia duchowe i obfite owoce łaski. Niech Wam Bóg błogosławi! – mówił Jan Paweł II.

Prorok, uniwersalny autorytet, człowiek bez lęku, największy rewolucjonista XX wieku – takich określeń używali uczestnicy sesji „Jan Paweł II – pontyfikat przełomów”, która rozpoczęła się 13 października w Warszawie, w przeddzień Dnia Papieskiego. Gościem specjalnym obrad był prof. George Weigel, autor fundamentalnego studium poświęconego Papieżowi Świadek nadziei, które stało się bestsellerem na rynku księgarskim. Sesję zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna oraz Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Z okazji Dnia Papieskiego Poczta Polska wprowadziła do obiegu pamiątkowy znaczek z Janem Pawłem II. Nowy znaczek o nominale 1 zł ukazał się w nakładzie 450 tys. sztuk. Zaprojektował go Janusz Wysocki. Znaczek przedstawiał Jana Pawła II w stroju pontyfikalnym – zielonym ornacie. Papież w lewej dłoni trzymał krzyż, a prawą udzielał błogosławieństwa. Ponad sylwetką Ojca Świętego umieszczono napis: Nie lękajcie się!, w tle widać promienie słońca prześwitujące przez chmury. Logo Dnia Papieskiego usytuowane w prawym dolnym rogu przypominało okazję wydania znaczka.

Nagrodę TOTUS TUUS w kategorii „Promocja godności człowieka” otrzymała Fundacja Gajusz za ewangeliczną afirmację życia dziecka z ciężką chorobą wykrytą przed urodzeniem, ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną okazywaną osieroconym niemowlętom oraz promowanie adopcji. Do nagrody w tej kategorii nominowane były również: Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej – za ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną świadczoną z miłością, troską i współczuciem nieuleczalnie chorym pacjentom – oraz Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia – za wyjątkową opiekę nad dziećmi z nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami, w tym opiekę perinatalną oraz za pomoc rodzinom dotkniętym ciężkimi chorobami dzieci.

„Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” – statuetka dla laureata w tej kategorii trafiła do rąk Pana Stanisława Leszczyńskiego. Został on doceniony za darowanie odbiorcom niezliczonych momentów obcowania z pięknem w czystej postaci, promocję muzyki polskiej, prezentację jej piękna i wartości w świecie. Nominowani w tej kategorii zostali także twórcy filmu „Będziesz miłował”, którzy przybliżyli zagranicznym odbiorcom historię życia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, opartego na miłości do Boga i drugiego człowieka, do Ojczyzny i Kościoła. Ostatni o statuetkę w tej kategorii ubiegali się twórcy warsztatów ikon z Nowicy – za ukazywanie odnowy ikony jako obrazu liturgicznego stanowiącego ważny element wspólnej tradycji Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Nagrodę w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” przyznano krakowskiemu środowisku akademickiemu za inicjatywę pod nazwą: Dni Jana Pawła II. Doceniono podejmowanie rzetelnej naukowej analizy dziedzictwa św. Jana Pawła II, jego utrwalanie oraz ukazywanie wciąż aktualnego bogactwa papieskiej myśli. Pozostałe dwie nominacje w tej dziedzinie przyznano kolejno Pani Milenie Kindziuk za pionierskie prace odkrywające nieznane fakty dotyczące św. Jana Pawła II i Jego rodziny, w tym książki o rodzicach i bracie, oraz Pani Jolancie Sosnowskiej za monumentalne dzieło „Hetman Chrystusa” – piękną literacką i merytoryczną wędrówkę śladami św. Jana Pawła II.

Kolejna kategoria, w której przyznano nagrodę, to „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka”. Jej laureatem został „Przewodnik Katolicki” za ukazywanie orędzia chrześcijańskiego z nadzieją i otwartością potrzebną współczesnemu człowiekowi oraz inspirowanie krytycznej debaty w łonie Kościoła, w zgodzie z duchem Ewangelii. Wśród nominowanych znalazł się Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, doceniony za pionierską, cierpliwą i konsekwentną pracę archiwizacyjną, zachowanie i upowszechnianie kazań  oraz wystąpień Prymasa Tysiąclecia. Kandydatem do nagrody był również kanał YouTube MASKACJUSZ TV, wyróżniony za nowatorskie i konsekwentne działania medialne łączące pasję z profesjonalizmem dla realizacji ewangelizacyjnej misji Kościoła.

Nagroda specjalna TOTUS TUUS 2022 została wręczona Księdzu Leszkowi Kryży Schr za wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny.

Laureatką nagrody TOTUS TUUS w kategorii „Promocja godności człowieka” została pani Katarzyna Jachimowicz za świadectwo obrony życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci oraz prawa do klauzuli sumienia. Do nagrody w tej kategorii nominację otrzymała również siostra Michaela Rak ZSJM jako założycielka pierwszego na Litwie hospicjum dla dzieci i dorosłych za ofiarną służbę chorym i ich rodzinom oraz siostra Aldona Skrzypiec SSpS jako pielęgniarka w szpitalu, hospicjum dziecięcym i w „Domu Nadziei” za roztropne i troskliwe animowanie Bożych dzieł.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” statuetka trafiła do rąk pana Leszka Mądzika za prowadzenie ludzi poza to co widzialne i tymczasowe, poprzez tworzenie sztuki będącej świadectwem chrześcijańskiej nadziei wobec najważniejszych pytań egzystencjalnych i metafizycznych człowieka. Nominowana do nagrody została pani Elżbieta Penderecka za kreowanie wielkich projektów w sztuce inspirowanej religią i duchowością, w tym Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Bethovena oraz pan Jerzy Surdykowski za wyjątkową umiejętność pisania o Bogu i chrześcijaństwie językiem współczesnego człowieka w symbiozie nauki i wiary.

Nagrodę w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II”  otrzymał pan Stanisław Grygiel za twórczość naukową i publicystyczną, poświęconą myśli Jana Pawła II i współtworzenie światowych ośrodków naukowych teologii ciała, małżeństwa i rodziny. Pozostałe dwie nominacje w tej dziedzinie przyznano kolejno panu Pawłowi Skibińskiemu za prace historyczne promujące życie i nauczanie św. Jana Pawła II jako wiodącej postaci w historii Kościoła i świata oraz pani Jolancie Sosnowskiej za twórczość popularyzującą życie i nauczanie św. Jana Pawła II, w tym za monumentalną biografię „Hetman Chrystusa”.

Kolejną kategorią, w której przyznano nagrodę był TOTUS medialny im bp. Jana Chrapka, której laureatem została wspólnota ewangelizacyjna „Mocni w Duchu” za działalność ewangelizacyjną z wykorzystaniem telewizji i mediów społecznościowych łączących pasję i profesjonalizm z charyzmatem i osobistą formację. Wśród nominowanych znalazła się Fundacja Kornice Nasze Dzieci – Edukacja, Zdrowie, Wiara za przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii bilbordowej i plakatowej promującej wartość miłości małżeńskiej i rodzicielskiej oraz godność życia ludzkiego od chwili poczęcia. Kandydatem do nagrody był również Przewodnik Katolicki za inspirowanie wewnątrzkościelnej dyskusji w zgodzie z duchem Ewangelii oraz prezentację orędzia chrześcijańskiego w duchu nadziei i otwartości bardzo potrzebnej dzisiejszemu światu.

Tego wieczora wręczono jeszcze nagrodę specjalną, której zdobywcą został prof. Carl Albert Anderson – amerykański prawnik, trzynasty Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba. Nagrodę otrzymał za promocję osoby św. Jana Pawła II oraz wiarygodne wcielanie w życie na arenie międzynarodowej głoszonych przez niego wartości.

Uroczysta Gala Nagród TOTUS TUUS 2020 tradycyjnie odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Z powodu obostrzeń epidemiologicznych na sali obecnych mogło być jedynie kilkadziesiąt osób, a nie ok. trzystu – jak miało to miejsce w poprzednich latach. Uroczystość była transmitowana w TVP 2.

W kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodzone zostały siostry Dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki za heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa. Niedługo przed Wielkanocą wirusem zaraziło się 49 osób w DPS w Bochni, wśród nich 16 pracowników, wobec czego Dom w niedużym odstępie czasu utracił personel. W Wielki Piątek osiem Sióstr Dominikanek z Domów Zakonnych w Krakowie, Białej Niżnej i Króżlowej ofiarowało swą pomoc odpowiadając na potrzeby bocheńskiego DPS-u, zaś w Wielką Sobotę inicjatywę taką podjął również ks. Piotr Dydo-Rożniecki – misjonarz z Kazachstanu, z diecezji tarnowskiej. Pomoc okazana chorym wiążąca się z narażeniem własnego zdrowia i życia odwzorowuje postawę „miłości bliźniego”, która realizuje „wyobraźnię miłości” wg św. Jana Pawła II.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskie” uhonorowany został pan Kazimierz Gustaw Zemła za znakomite rzeźby tworzone ad majorem Dei gloriam, które łączą sferę sacrum z doskonałym warsztatem rzeźbiarskim. Ukończył studia na ASP w Warszawie. Do 2002 r. wykładał na wydziale rzeźby tej uczelni. Do jego dzieł należą pomniki m.in. Powstańców Śląskich, Polegli Niepokonani, Czynu Polaków, Dekalogu, Ernesta Malinowskiego, Bitwy o Monte Cassino, Henryka Sienkiewicza, a także kompozycje rzeźbiarskie: zespół 40 rzeźb sakralnych wykonanych dla kościoła w Mistrzejowicach. Artysta uważa te rzeźby za najważniejsze osiągnięcie artystyczne oraz podsumowanie swojej drogi twórczej. Od czasu wykonania wymienionych rzeźb tematyka sakralna staje się osią jego twórczości.

Z kolei w kategorii „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” wyróżniony został pan Grzegorz Górny za twórczość pisarską i publicystyczną inspirowaną nauczaniem św. Jana Pawła II podejmującą problemy, wyzwania oraz nadzieje współczesnego Kościoła i świata. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych i audycji radiowych. Jako pisarz, publicysta czy dziennikarz współtworzył legendarną „Frondę”, kwartalnik będący symbolem ożywienia religijnego młodego pokolenia w latach 90.

Nagrodę w kategorii „TOTUS TUUS medialny im. Bpa Jana Chrapka” otrzymały osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrz-parafialnych podczas pandemii koronawirusa. W obliczu zagrożenia i konieczności izolacji kapłani i liderzy wspólnot parafialnych w krótkim czasie zorganizowali transmisje Mszy świętych i nabożeństw. W trybie online przeprowadzono również wiele rekolekcji, rozważań Pisma Świętego, spotkań grup modlitewnych itp.

Nagrodę specjalną w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” Rada Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznała ojcu prof. Jackowi Salijowi OP za całokształt dorobku naukowego, nieoceniony wkład w formowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym.

Nagrodę TOTUS TUUS 2019 otrzymali, w poszczególnych kategoriach:

 • Promocja godności człowieka

Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie, za wspieranie osób chorych psychicznie i neurologicznie

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Piotr Pałka – kompozytor muzyki sakralnej oraz dyrygent z Krakowa, który tworzy muzykę w duchu chrześcijańskich wartości.

 • Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II

Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” – promotor szeroko zakrojonych działań dotyczących wychowania dzieci i młodzieży.

 • TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka

Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia –  za wspieranie inicjatyw dobroczynnych oraz szerzenie kultury i wartości chrześcijańskich.

 • TOTUS TUUS specjalny 2019

Ks. prof. Michał Heller – wybitny polski kosmolog, filozof i teolog, który wciela w życie słowa Jana Pawła II, że „wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

Nagrodę TOTUS TUUS 2018 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Promocja godności człowieka

Laureatem zostało Stowarzyszenie „Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej” za stworzenie wspólnoty hospicyjnej, służenie z miłością, niesienie pomocy medycznej i duchowej, chorym oraz ich rodzinom.

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Nagrodę przyznano Panu Ryszardowi Perytowi za koncepcję «teatru partytury» – sztuki, w której melos służy logosowi, a jej celem jest towarzyszenie człowiekowi w drodze do jego ostatecznego przeznaczenia: życia wiecznego «u-Boga».

 • Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II

Nagrodę otrzymał Ojciec Profesor Jarosław Kupczak OP za wybitny wkład w rozwój intelektualnego dziedzictwa Świętego Jana Pawła II na polu naukowym i dydaktycznym.

 • TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka

Statuetka w tej kategorii została wręczona Katolickiej Agencji Informacyjnej w 25-lecie istnienia, za wprowadzanie z sukcesem do obiegu medialnego wiarygodnej informacji na temat życia Kościoła i jego stanowiska w ważnych kwestiach doktrynalnych i społecznych.

 • TOTUS TUUS specjalny 2018

Laureatką tej nagrody została Pani Hanna Suchocka za systemowe i skuteczne budowanie relacji Państwa Polskiego ze Stolicą Apostolską, ze szczególnym uwzględnieniem prac nad Konkordatem.

Nagrodę TOTUS TUUS 2017 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Promocja godności człowieka

Laureatem został Jan Arczewski – za wieloletnie zaangażowanie oraz niezwykłe zasługi i dokonania w wyrównywaniu szans życiowych osób niepełnosprawnych, w tym za tysiące rozmów w Telefonie Zaufania i zajęcia psychoterapeutyczne z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Lublinie.

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Nagrodę przyznano Jerzemu Kalinie – za stworzenie wyjątkowych w pejzażu polskiej sztuki site-specific-art, dzieł funkcjonujących w precyzyjnie określonym miejscu i czasie oraz artystyczne reakcje na najważniejsze wydarzenia społeczne i religijne w najnowszej historii Polski.

 • Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II

Nagrodę otrzymało Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie,  za wyjątkową aktywność i organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego, w szczególny sposób przyczyniającego się do upowszechniania nauczania Świętego Jana Pawła II na Wileńszczyźnie.

 • TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka

Statuetka w kategorii została wręczona Redakcji Radia Plus za przybliżanie nauczania świętego Jana Pawła II, w tym za audycję „Nocne Światła”, Pawła Krzemińskiego.

 • TOTUS TUUS specjalny 2017

Nagrodę otrzymali Twórcy muzycznej, choreograficznej i literackiej oprawy wydarzenia Światowych Dni Młodzieży 2016 – za pokazanie na światową skalę, że formalna nowoczesność i merytoryczna tradycyjność mogą w wielu wymiarach tworzyć syntezę w przestrzeni chrześcijańskiej kultury i katolickiego sacrum.

Nagrodę TOTUS 2016 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Laureatem został Jan Budziaszek – muzyk, artysta działający od lat w obszarze kultury masowej, muzyki popularnej i jazzowej. Nagrodzony za ewangelizacyjny wymiar podejmowanych działań artystycznych, w szczególności za inicjatywę koncertów „Jednego Serca Jednego Ducha”, odbywających się od 2003 roku.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Nagrodę otrzymała Siostra prof. Zofia Zdybicka ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, filozof, pedagog, religioznawca, wieloletnia wykładowczyni akademicka, profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Nagrodzona za dokonania na polu filozofii i za zaangażowanie w organizację życia naukowego, szczególnie za świadectwo dawane o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła.

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum im Jana Pawła II – oparte całkowicie na pracy wolontariuszy Hospicjum działa od 10 lat przy parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Nagrodzone za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz osób terminalnie chorych i ich rodzin, inspirowane wezwaniem Jana Pawła II do rozwijania „Wyobraźni Miłosierdzia”.

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Nagrodę przyznano redakcji tygodnika „Idziemy” – ukazującego się od 10 lat, wydawanego przez diecezję warszawsko-praską. Nagrodzony za tworzenie nowoczesnego tygodnika opinii, ukazuje się od 2006 roku. Nazwa pisma nawiązuje do tytułu książki papieża Jana Pawła II „Wstańcie, chodźmy”!

 • TOTUS okolicznościowy 2016

Wyjątkowo przyznano także nagrodę „TOTUS okolicznościowy 2016” dla Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych.

 

Nagrodę TOTUS 2015 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Nagrodę otrzymał Krzysztof Penderecki. Krzysztof Penderecki to współczesny polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Były rektor, do dnia dzisiejszego profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.
Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory o bardzo oryginalnej kolorystyce dźwiękowej, często wykorzystujące niekonwencjonalne techniki artykulacji (np. stukanie w denko instrumentów smyczkowych). Od 1973 Penderecki zajmuje się także dyrygenturą, prowadząc polskie oraz światowe zespoły symfoniczne, wykonujące m.in. utwory Beethovena, Schuberta, Mendelssohna, Szostakowicza oraz samego kompozytora.

Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymał poeta Ernest Bryll.

Nominowanym w tej kategorii był Grzegorz Górny.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Nagrodę otrzymała Poczta Polska S.A. Poczta Polska towarzyszyła Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przez cały okres jego pontyfikatu poprzez emisje znaczków, poświęconych jego osobie i ważnym wydarzeniom z jego posługi. Emisje znaczków były kontynuowane także później, upamiętniając chociażby beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II, we współpracy z Pocztą Watykańską. Osobną grupę tematyczną stanowią znaczki i albumy poświęcone dziedzictwu duchowemu Kościoła. – Dziękuję w imieniu 80 tys. naszych pracowników, których codziennie możecie Państwo spotkać w swoich domach. Staramy się dostarczać nie tylko listy i paczki, ale też satysfakcję. I dlatego chciałbym nagrodę pieniężną przekazać studentom fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – powiedział Piotr Michalski, członek zarządu Poczty Polskiej S.A.

Nominowanymi w tej kategorii byli: „Biblia Miejsc” Wydawnictwa M, Fundacja Szlaki Papieskie.

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Laureatką została dr Helena Pyz. Od ćwierć wieku leczy trędowatych w Indiach. Prowadząc rehabilitację, przez pracę pomaga odzyskać godność ludziom zepchniętym na margines społeczeństwa. Stawiając na edukację, dzieciom i młodzieży daje szansę na lepsze życie. Doktor Helena Pyz: kobieta o ogromnym sercu, lekarz, świecka misjonarka, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, jedyny lekarz w Centrum Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach, a dla tysięcy swych wychowanków po prostu Mami, czyli ‒ jak mówią o niej z czułością ‒ Mama. Jak mało kto rozumie stygmat trądu, bo sama naznaczona jest niepełnosprawnością w wyniku choroby Heinego-Medina. Do Indii wyjeżdżała o kulach, które od dzieciństwa są jej nieodłącznymi towarzyszkami życia, obecnie porusza się na wózku inwalidzkim.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Anna Grajcarek, Siostra Elżbieta Dąbrowska.

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Nagrodę przyznano redakcji portalu Deon.pl. Portal, powstały z inicjatywy ojców jezuitów w 2009 roku, stawia sobie za cel informowanie o znaczących wydarzeniach społecznych oraz interpretowanie tych wydarzeń z punktu widzenia nauki Kościoła, a także komentowanie wydarzeń kościelnych i przybliżanie ich znaczenia. Dzięki posługiwaniu się językiem komunikatywnym dla użytkowników staje się łącznikiem pomiędzy religią i życiem społecznym. Proponowane przez portal artykuły, felietony, rozważania, konferencje, rekolekcje, grafika – tworzą charakter jednocześnie formacyjny i poradnikowy. Odwiedza go miesięcznie ponad milion unikalnych użytkowników.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Telewizja TRWAM, Zespół twórców serialu TVP „Ranczo”, Miesięcznik „W drodze”, Fundacja „Sprawiedliwi dla świata”.

Nagrodę TOTUS 2014 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Stanisław Niemczyk – polski architekt urodzony w 1943 roku w Czechowicach-Dziedzicach. W 1968 r. ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i nieprzerwanie projektuje różnorodne budowle – handlowe, usługowe, mieszkalne i sakralne. Dał się poznać przede wszystkim  jako twórca niezwykłych kościołów. Nawiązuje do architektury sakralnej różnych epok, tworząc dzieła bardzo indywidualne, pełne ekspresji i nastroju, które przyniosły mu przydomek „polski Gaudi”. Do wyróżniających się dzieł Stanisława Niemczyka zaliczyć należy kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie, kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, kościół z klasztorem dla zakonu oo. Franciszkanów w Tychach. Laureat Honorowej Nagrody SARP w 1998 r., uhonorowany w 2000 r. przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice.

Nominowanym w tej kategorii był również Ernest Bryll.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II – ruch społeczny, który powstał 16 października 1998 r w Radomiu. Skupia placówki oświatowe działające w Polsce oraz poza granicami naszej Ojczyzny, które obrały za patrona świętego Jana Pawła II.  Społeczność Rodziny Szkół to zarejestrowane 1232 placówki szkolne różnego stopnia rozsiane po całej Polsce  oraz 21 poza jej granicami (Europa, Ameryka, Afryka), kształcące około 350 000 dzieci i młodzieży.  Najważniejsze cele jakie realizuje Rodzina Szkół im. Jana Pawła II to wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w oparciu o wartości, jakie uosabiał Patron, propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II i budowanie więzi między szkołami. Placówki zgromadzone w Ogólnopolskiej Rodzinie Szkół  im. Jana Pawła II przybliżają i pro­pagują postać, działalność i nauczanie Świętego Jana Pawła II poprzez swoją pracę wychowawczo – dydaktyczną.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Miasto Nowy Targ, Norbert Szczepański, Aleksandra Zapotoczny, Instytut Papieża Jana Pawła II.

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Prof. Zbigniew Chłap – Profesor doktor habilitowany nauk medycznych, patofizjolog, emerytowany profesor Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W czasie wojny członek Szarych Szeregów. Pierwszy przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej NRL. Współzałożyciel i przewodniczący Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei”. Przez cały czas społecznej działalności, od 1981 roku, w różnych zespołach, a od 1995 r. wraz z członkami Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei” niesie pomoc medyczną najbardziej potrzebującym, nie mającym dostępu do świadczeń medycznych.. Jest inicjatorem i jednym z realizatorów programów edukacyjnych promujących zdrowy styl życia wśród młodzieży.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Fundacja „Światło”, Helena Pyz.

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Zespół twórców Telewizji Polskiej i Polskiego Radia – przygotowujący i realizujący uroczystości kanonizacyjne Jana XXIII i Jana Pawła II  Kanonizacja Papieży została przez media publiczne w Polsce zaprezentowana odbiorcom w kraju i zagranicą w bardzo szerokiej formule, obejmującej transmisje najważniejszych wydarzeń, specjalne audycje, a także produkcję filmów dokumentalnych i reportaży. Praca dla właściwego przygotowania i przeprowadzenia tych zadań trwała wiele miesięcy i wymagała zaangażowania licznych zespołów pracowników mediów i znaczących środków finansowych. Stworzona oferta programowa biła rekordy oglądalności i słuchalności.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Zespół twórców serialu telewizyjnego „Ranczo”, Radio Warszawa, portal internetowy Deon.pl, Redakcja dwumiesięcznika „Wołanie z Wołynia”.

Nagrodę TOTUS 2013 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej TOTUS 2013 został przyznany Zofii Posmysz-Piaseckiej. Zofia Posmysz-Piaseckiej jest pisarką, scenarzystką, dziennikarką, znaną z książek o tematyce łagrowej.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Ks. Stanisław Tabiś, Maciej Tadeusz Iłowiecki.

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Za wszechstronną opiekę edukacyjno-wychowawczą, rehabilitacyjną, socjalną oraz religijną nad dziećmi ociemniałymi w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” uhonorowane zostało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. – Chcemy żeby niewidomi byli dowartościowani, żeby przyznana im była godność ludzka i o to walczymy od przeszło stu lat – mówili przedstawiciele Towarzystwa odbierając nagrodę.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Stowarzyszenie Lekarze Nadziei, Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum w Białymstoku.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” statuetkę otrzymał ks. dr Robert Skrzypczak, teolog, psycholog o specjalności klinicznej, wykładowca akademicki. Laureat został doceniony za pracę intelektualną nad nauczaniem Jana Pawła II, w szczególności za przygotowanie publikacji „Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II. Zbiór Wystąpień”. – Kiedyś próbowałem sobie wyobrazić jak przeżywali życie ludzie, którzy mieli szczęście być współczesnymi np. św. Franciszka z Asyżu. Myśmy mieli to szczęście, że mogliśmy większą część życia przeżyć, mając takiego świętego – giganta jak Jan Paweł II. Czuję się bardzo uhonorowany, zwłaszcza, że to wyróżnienie przyznali mi ludzie, którzy kochają Jana Pawła II – mówił odbierając nagrodę ks. Skrzypczak.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Janusz Poniewierski, o. Maciej Zięba OP, Fundacja Szlaki Papieskie.

 • TOTUS medialny dla upamiętniania Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Otrzymała go w tym roku redakcja „Małego Gościa Niedzielnego”. Nagrodę odebrała redaktor naczelna pisma Gabriela Szulik. Nagroda została przyznana za wieloletnie kształtowanie kolejnych pokoleń młodych czytelników w duchu Ewangelii. – Przyjmuję tę nagrodę w imieniu wszystkich, którzy przez niemal 90 lat tworzyli „Małego Gościa” – mówiła redaktor naczelna. Pismo jest tworzone przez trzyosobową redakcję. Dziennikarka podziękowała także wszystkim czytelnikom, którzy czasopismo uważają godnym polecenia swoim najmłodszym.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Katolickie radio diecezji warszawsko-praskiej, Redakcja Tygodika „Idziemy”, Fronda, Targi Wydawców Katolickich.

W tym roku przyznano również nagrodę TOTUS Specjalny. Otrzymał ją Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Nagrodę TOTUS 2012 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej
Pani Barbara Wachowicz – pisarka, która propaguje polski patriotyzm, wiarę, postawy honoru i prawości. Autorka pasjonujących tekstów o życiu, twórczości, tajemnicach Wielkich Polaków: Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Żeromskiego, Kościuszki, a także o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa. Laureatka m.in. Srebrnego Asa, Złotego Mikrofonu, tytułu Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi, wyróżniona Medalem Polonia Mater Nostra Est za: „wyjątkowy dar przekazywania młodzieży skarbów narodowego dziedzictwa”. Na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Nominowana za niestrudzone,  pełne żarliwości i entuzjazmu propagowanie kultury chrześcijańskiej, patriotyzmu i piękna polszczyzny, postaw honoru i prawości– zwłaszcza wśród młodego pokolenia Polaków, za dobro dla kultury Kresów Wschodnich.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Andrzej Horubała, Prof. Wojciech Kurpik, Abp Alfons Nossol, Grzegorz Górny.

Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Ks. Andrzej Dziedziul MIC – zakonnik marianin, duszpasterz Forum Hospicjów Polskich oraz dyrektor Hospicjum Domowego Księży Marianów w Warszawie. Od 1998 r. prowadzi Hospicjum Domowe w Warszawie, które obejmuje opieką miesięcznie ok. 300 chorych i ich rodziny. Sam angażuje się szczególnie w pomoc duchową dla osób umierających i dla rodzin w żałobie. Nominowany za wieloletnie czynne wypełnianie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II przez miłosierną, samarytańską służbę drugiemu człowiekowi.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Polska Akcja Humanitarna, Fundacja „Dom Nadziei”.

Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Jacek Moskwa – przez piętnaście lat pracował  jako akredytowany korespondent z Rzymu i Watykanu dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, dziennika „Rzeczpospolita” i Radia „Zet”. W dużej mierze dzięki jego rzeczowym relacjom Polacy mogli śledzić pontyfikat swojego rodaka. Towarzyszył Papieżowi w kilkunastu zagranicznych pielgrzymkach. W 2002 r. znalazł się w grupie 14 watykanistów z różnych krajów, zaproszonych jako autorzy rozważań Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum, prowadzonej przez Ojca Świętego.  Moskwa opatrzył komentarzem stację ósmą (według włoskiej numeracji): „Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi”. Jacek Moskwa jest autorem ważnych książek o Janie Pawle II. Ostatnim, wydanym w tym roku dziełem jest czterotomowa książka pt. „Droga Karola Wojtyły”, którą będę musieli uwzględnić wszyscy przyszli biografowie Papieża. Nominowany za ważne książki o Janie Pawle II, szczególnie za biografię Papieża „Droga Karola Wojtyły”.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Krzysztof Tadej, Prof. Bogdan Chazan, Stowarzyszenie 10 Czerwca, Ks. Robert Skrzypczak.

TOTUS medialny dla upamiętniania Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Oficjalnie Sekcja Polska Radia Watykańskiego zaczęła istnieć 24 listopada 1938 r., choć pierwsze przekazy Radia Watykańskiego w języku polskim pojawiły się już w 1931 r. Od z górą siedemdziesięciu lat Sekcja Polska Radia Watykańskiego konsekwentnie i sku­tecznie łączy podawanie informacji z formacją katolicką. Profesjonalnie informuje nie tylko o działaniach Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej, ale również Kościoła katolickiego na całym świecie oraz życiu innych wspólnot chrześcijańskich i religijnych. Jest otwarta na współpracę z innymi mediami, zarówno katolickimi, jak i świeckimi. Uwzględnia najnowsze tendencje i technologie przekazu i wykorzystuje je do infor­mowania i ewangelizowania. Nominowana za długoletnią owocną pracę, przybliżającą słuchaczom działania Stolicy Apostolskiej i życie Kościoła w świecie, za formację i ewangelizację wykorzystującą najnowsze tendencje i technologie przekazu.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Katolicka Agencja Informacyjna, Redakcja „Małego Gościa Niedzielnego”, Redakcja miesięcznika „W drodze”, Redakcja miesięcznika „Więź”.

Nagrodę TOTUS 2011 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Założone przez Leszka Sosnowskiego wydawnictwo książkowe BIAŁY KRUK z Krakowa specjalizuje się w tematyce katolickiej, kulturalnej, patriotycznej i historycznej. W ciągu 15 lat opublikowało ponad 90 albumów i książek dotyczących nauczania i osoby Jana Pawła II. Do jego największych autorów należą: Jan Paweł II i Benedykt XVI. Wydawnictwo zajmuje się również produkcją filmów oraz organizacją wystaw plenerowych. Nagrodzone zostało tytułem Wydawca Dekady 2001-2010. Nagrodzone za dokonania edytorskie Wydawnictwa, szczególnie udostępnianie wartościowych i na wysokim poziomie edytorskim pozycji albumowych, związanych z osobą i nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Jacek Moskwa, Janusz Poniewierski, Marek Zając, Dwumiesięcznik „Społeczeństwo”.

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Przyjaciel, wychowawca, przewodnik duchowy dzieci i młodzieży – Ksiądz Andrzej Augustyński. Twórca i przewodniczący Stowarzyszenia SIEMACHA w Krakowie,  współtwórca ośrodka wypoczynkowego dla dzieci w Odporyszowie, członek Zgromadzenia Misji oraz międzynarodowej organizacji ASHOKA, skupiającej przedsiębiorców społecznych. Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społecznego DEMOS. Odznaczony w 2009 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności społecznej i edukacyjnej. Nagrodzony za rozmach, owocność i konsekwencję działań prowadzonych przez niego dzieł.

Nominowanymi w tej kategorii byli: o. Ryszard Sierański, Muzeum Powstania Warszawskiego.

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Michał Lorenc – kompozytor muzyki filmowej. Zadebiutował 32 lata temu pisząc muzykę do filmu Andrzeja Kostenki „Przyjaciele”. Wielokrotnie uhonorowany licznymi nagrodami i nominacjami. Jest pięciokrotnym laureatem nagrody Złotych Lwów gdyńskiego festiwalu filmów fabularnych. Zdobył również Czeskiego Lwa, Srebrną Statuetkę Leliwy, Złotą Kaczkę oraz Poznańskiego Koziołka. Muzyka Michała Lorenca rozbrzmiewa między innymi w filmach: „300 mil do nieba”, „Bandyta” „Psy”, „Zabić Sekala”, „Żółty szalik”, „Śluby panieńskie”, „Różyczka”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Nagrodzony za tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło „Missa Magna Beatificationis” stworzone w hołdzie Ojcu Świętemu błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Prof. Stefan Sawicki, Wojciech Wencel.

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Zespół twórców filmu „Jan Paweł II – Szukałem was”. Pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Jarosława Szmidta w niezwykły sposób ukazuje osobowość Papieża Polaka i jego naukę, która łączyła ludzi na całym świecie niezależnie od wyznawanych wartości czy religii. Ten film to największa produkcja w historii polskiego dokumentu – blisko cztery lata pracy całego zespołu, 90 dni zdjęciowych realizowanych w kilkunastu krajach, w 120 miejscach, często trudno dostępnych, gdzie kamera zazwyczaj nie ma wstępu, to także unikalne materiały archiwalne z wielu światowych agencji i wytwórni. W 2011 roku dokument otrzymał International Film Award na IX Ischia Film Festiwal we Włoszech. Nagrodzony za największą produkcję w historii polskiego filmu dokumentalnego o wielkich walorach artystycznych, za ukazanie poprzez dzieło filmowe wyjątkowego miejsca, jakie w historii Kościoła i świata zajmuje Jan Paweł II.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Redakcja Tygodnika „Idziemy”, Redakcja „Małego Gościa Niedzielnego”, Katolickie Radio Podlasie, Sekcja Polska Radia Watykańskiego.

Nagrodę TOTUS 2010 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Magdalena Bajer – publicystka, dziennikarka naukowa, przewodnicząca Rady Etyki Mediów. Przez wiele lat pracowała w rozgłośniach Polskiego Radia. Jest autorką reportaży literackich i cykli audycji, takich jak „Źródła”, „Parada dyscyplin”, „Biesiada literacka” i „Rody uczone”, publikowanego również na łamach Forum Akademickiego. Jej ostatnią publikacją są „Blizny po ugryzieniu”, zawierające wspomnienia wybitnych uczonych z czasów reżimu komunistycznego. Nagrodzona za odważne i konsekwentne kształtowanie wrażliwości moralnej, niezbędnej dla dialogu kultur w rozumieniu Jana Pawła II.

Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Centrum Formacji Świętorodzinnej Misjonarzy Świętej Rodziny w Bąblinie. Centrum prowadzi rekolekcyjny program formacyjny na bazie charyzmatu Zgromadzenia. Jego celem jest ratowanie człowieka i jego powołania do życia w rodzinie. Formacja ma przebieg dwukierunkowy: na rzecz dojrzałości człowieka w swojej naturze oraz jego życia i funkcjonowania we wspólnocie rodzinnej. Nagrodzone za wybitne zasługi w przygotowywaniu młodych ludzi do małżeństwa, a także prowadzenie „szkoły życia małżeńskiego” o charakterze formacyjno-terapeutycznym.

Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Zespół redaktorów serii „Dzieła Zebrane Jana Pawła II” Wydawnictwa M. XVI-tomowa edycja zawiera całość nauczania Jana Pawła II. Wypowiedzi i dokumenty w każdym tomie ułożone są chronologicznie i poprzedzone wstępami wybitnych specjalistów z danej dziedziny. Ponadto zamieszczony na końcu każdego tomu indeks pozwala na łatwy dostęp do poruszanych zagadnień. Nagrodzony za pierwszą na świecie serię obejmującą wszystkie najważniejsze dokumenty, przemówienia i homilie, które głosił Ojciec Święty.

TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Zespół redakcyjny programu „Familijna Jedynka” Polskiego Radia – program nadawany w niedzielne poranki oferuje wiele ciekawych audycji dla słuchaczy w każdym wieku, m.in. „Kalendarium historyczne”, „Abyś dzień święty święcił” – rozważanie słów niedzielnej Ewangelii, „Kochane życie” – odpowiedzi na listy słuchaczy, słuchowisko dla dzieci, „Ważne sprawy”, czyli rozmowy o bieżących wydarzeniach. Tematyka nawiązuje do informacji z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Program kończy Msza święta, transmitowana z kościoła Św. Krzyża w Warszawie. Nagrodzony za wspieranie i promowanie rodziny przy jednoczesnym ukazywaniu nauczania Jana Pawła II.
Wyróżnienia specjalne w tej kategorii otrzymały: Redakcja „Listu” i Redakcja „Małego Gościa Niedzielnego”.

Nagrodę TOTUS 2009 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Za konsekwentną służbę Pięknu, utrzymaną w duchu papieskiego „Listu do artystów”, szczególnie zaś za umiejętność wydobywania sensu ze strof pisanych osobistym cierpieniem nagrodę otrzymał Krzysztof Kolberger – aktor teatralny i filmowy, reżyser. Występował m.in. na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach oraz Teatru Narodowego i Teatru Współczesnego w Warszawie. Wyreżyserował m.in. „Krakowiaków i górali” i „Nędzę uszczęśliwioną”. Interpretował poezję Czesława Miłosza, Karola Wojtyły, Johanna W. Goethego, Jarosława Iwaszkiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza. Był narratorem w „Tryptyku rzymskim”, dubingował także postać Ojca Świętego w polskiej wersji filmu „Jan Paweł II”. Za najważniejsze zadanie aktorskie w karierze uważa odczytanie na antenie stacji TVN testamentu Papieża, po jego śmierci w kwietniu 2005 r. Od wielu lat zmaga się z chorobą nowotworową.

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Za owocne tworzenie więzi wśród osób wykluczonych społecznie i budowanie społeczeństwa obywatelskiego nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być razem” z Cieszyna. Stowarzyszenie uruchomiło szereg placówek oferujących pomoc osobom bezdomnym, uzależnionym, ofiarom przemocy, dzieciom i młodzieży ze środowisk zaniedbanych i samotnym matkom. Do najważniejszych inicjatyw należą: Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt”, Hostel dla kobiet i dzieci „Przeciw Przemocy – Wyrównać Szanse”, Centrum Edukacji Socjalnej, Centrum Wolontariatu, Dom Matki i Dziecka „Słonecznik”. W okresie 12 lat działalności z pomocy tych instytucji skorzystało łącznie ok. 30 tys. osób. Stowarzyszenie jest również organizatorem Festiwalu Sztuki Bezdomnej.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Za odważne podążanie drogami wskazywanymi przez Jana Pawła II oraz za konsekwentne i skuteczne propagowanie Jego nauczania nagrodę otrzymał George Weigel, amerykański pisarz, działacz społeczny i polityczny, teolog i filozof. Autor 20 książek o tematyce religijnej, w tym bestsellerowej, obszernej biografii Jana Pawła II pt. „Witness to Hope” („Świadek Nadziei”), wydanej w 1999 r. Od lat związany z Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie. Prowadzi cotygodniową rubrykę „The Catholic Difference” („Katolicka Różnica”), drukowaną przez kilkadziesiąt amerykańskich czasopism. Jest częstym gościem stacji telewizyjnych, pełni m.in. funkcję watykanisty w stacji NBC News. Uhonorowany Krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice” i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Za stworzenie wybitnego filmu, który jest wyrazem dążenia do obrony chrześcijańskiej tożsamości oraz za długoletnią determinację, która doprowadziła do powstania tego dzieła, nagrodę otrzymał Zespół twórców filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Film o kapelanie „Solidarności” nie jest typowym pomnikiem utrwalonym na taśmie filmowej, a raczej fabularyzowanym dokumentem. Pokazuje bohaterstwo ks. Jerzego przez pryzmat codziennego życia w Warszawie początku lat 80. Eksponuje często dramatyczne – ale jakże prawdziwe – wybory zwyczajnych ludzi, ich walkę o zachowanie godności i osobistej niezależności od komunistycznego systemu. Postać ks. Jerzego, kreowana przez Adama Woronowicza jest osadzona w ówczesnych realiach. Zmaga się z charakterystycznymi dla tego czasu problemami, przeżywając jak inni chwile słabości i upokorzenia. Jest przez to bliska i zarazem wzbudzająca podziw swoją niezłomną wolą walki o wolność i prawdę. Producenci filmu – Julita Świercz-Wieczyńska i Rafał Wieczyński – przez wiele lat wytrwale zbierali świadectwa osób, które znały ks. Popiełuszkę. Stworzyli dzięki temu wspaniałą lekcję niepodległości – tej wewnętrznej i zewnętrznej – dla narodu polskiego.

 • Nagroda okolicznościowa z okazji dziesiątej edycji Nagród TOTUS

Decyzją Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” specjalną Nagrodę TOTUS otrzymał Wojciech Kilar w uznaniu wytrwałego otwierania dróg Piękna, wiodących ku wierze, nadziei i miłości, dokonywanego przez wiele lat i w wielu wymiarach życia. Pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej, dyrygent, uważany za jednego z najwybitniejszych w historii. Jego utwory można usłyszeć w ponad 130 filmach polskich i zagranicznych, m.in. w „Ziemi Obiecanej”, „Panu Tadeuszu”, „Lalce”, „Rejsie”, „Pianiście”. Współpracował z Krzysztofem Zanussim, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim. Najsłynniejsze jego dzieła muzyczne to „Krzesany”, „Kościelec 1909″, „Siwa mgła”, „Exodus”, „Angelus”, „Orawa”, „Riff 62″ oraz „Missa pro pace” („Msza o pokój”), której podczas specjalnego koncertu w Watykanie wysłuchał Jan Paweł II. Utwory kompozytora wykonują największe orkiestry świata, w tym Philadelphia Symphony, Cleveland Symphony i New York Philharmonic.

Nagrodę TOTUS 2008 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Za wytrwałą i skuteczną pracę dla obrony godności człowieka nagrodę otrzymała s. Anna Bałchan ze Zgromadzenia ss. Maryi Niepokalanej. W 2001 r. założyła ona w Katowicach Stowarzyszenie Sióstr Maryi Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom. Instytucja udziela pomocy kobietom, które chcą porzucić prostytucję lub są tym procederem zagrożone z powodu biedy lub oddziaływania środowiska. Stowarzyszenie prowadzi dom dla ofiar przemocy i handlu kobietami oraz poradnię dla osób w trudnych sytuacjach. Dzięki tej działalności setki kobiet uzyskały konkretne wsparcie w postaci pomocy materialnej, porad prawnych, terapii, aktywizacji zawodowej.

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Nagrodzony został prof. medycyny Andrzej Szczeklik za świadectwo głębokiego humanizmu, inspirowane nauczaniem Jana Pawła II, przekazywane w życiu i twórczości. Laureat jest specjalistą chorób płuc i serca, kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem rzeczywistym wielu towarzystw naukowych, m.in. Papieskiej Akademii Nauk. Jest autorem ok. 600 prac naukowych oraz książek Katharsis – o uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki i Kore – o chorych, chorobach i poszukiwaniu medycyny. W książkach tych doskonale łączy świat wiedzy naukowej ze światem kultury oraz przypomina, że „opieka nad cudzym zdrowiem dotyczy raczej caritas niż ekonomii”.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Nagrodę otrzymał dr Piotr Dardziński za znakomite osiągnięcia w kierowaniu pracą Centrum Myśli Jana Pawła II. Laureat stoi na czele tej instytucji od 2006 r. Centrum, które zostało powołane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, prowadzi program stypendialny, bibliotekę, realizuje różnorodne projekty popularyzatorskie, edytorskie, naukowe, społeczne i artystyczne.

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Kapituła Nagrody TOTUS wybrała Redakcję Programów Katolickich TVP za atrakcyjność i różnorodność przygotowywanych programów oraz za skuteczną ewangelizację przy użyciu nowoczesnych środków. Redakcja Programów Katolickich TVP powstała w wyniku umowy z czerwca 1989, zawartej pomiędzy Sekretariatem Episkopatu Polski a Komitetem ds. Radia i Telewizji. Dawała ona możliwość przygotowywania programów dotyczących religijnego aspektu życia społecznego. Od tego momentu audycje katolickie zagościły na antenie Telewizji Polskiej. Obecnie, oprócz coniedzielnych transmisji mszy świętej i modlitwy Anioł Pański, redakcja przygotowuje kilka programów cyklicznych przeznaczonych dla widzów w różnym wieku, np. Między ziemią a niebem, ZiarnoSłowo na niedzielę.

Nagrodę TOTUS 2007 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Nagrodę otrzymał Instytut Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie za działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną w dziedzinie nauk o rodzinie.

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Nagrodę otrzymał profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzej Zoll, b. sędzia Trybunału Konstytucyjnego i b. Rzecznik Praw Obywatelskich.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Nagrodę otrzymał dziennikarz Grzegorz Polak, który od początku swojej działalności dziennikarskiej zajmuje się popularyzacją nauczania Jana Pawła. Relacjonował wszystkie pielgrzymki papieża do Polski. Od 1999 r. wydał szereg pozycji (książki, serie wydawnicze, inserty do gazet) poświęconych Ojcu Świętemu – o łącznym nakładzie ponad 80 mln egzemplarzy.

 

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Uhonorowany został portal internetowy Opoka – za bogaty serwis informacyjny o działalności Kościoła w Polsce i na świecie oraz za uruchomienie nowatorskiego serwis „Pielgrzymki” i serwisu „Edukacji Ekonomicznej”.

Nagrodę TOTUS 2006 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Nagrodę otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Łazarza”. Wyróżnienie otrzymał ks. Władysław Duda.

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Laureatem głównej nagrody został tłumacz i eseista Marek Skwarnicki. Wyróżnienia otrzymali: Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” oraz wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Maciej Świeszewski.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Totusa otrzymała Fundacja Świętego Mikołaja, zaś wyróżnienia otrzymali: Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego JAMNA.

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Nagrodę otrzymało polskie wydanie „L’Osservatore Romano”. Wyróżnienie otrzymał portal internetowy Wiara.pl.

Nagrodę TOTUS 2005 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Dwie równorzędne nagrody otrzymali:

Redakcja Mszy św. radiowej – Emitowana od 25 lat na falach Polskiego Radia coniedzielna Msza św., wyrastająca z ducha porozumień sierpniowych 1980 r., stanowi nie tylko zdobycz społeczeństwa, odzyskującego swoją tożsamość, lecz jest także długotrwałym i ważnym dziełem formacji i edukacji tego społeczeństwa. Jan Jakub Wygnański – Za długoletnią owocną pracę dla budowania społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności za zasługi dla powstawania i rozwoju organizacji pozarządowych.

 

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Nagrodę TOTUS otrzymał Marek Piwowski – za film „Oskar” i wyrażone w nim świadectwo ludzkiej dobroci i chrześcijańskiej nadziei w obliczu pozornych przegranych.

Wyróżnienie specjalne w tej kategorii przyznano Muzeum Powstania Warszawskiego – za rolę, jaką Muzeum odgrywa dla ocalenia pamięci o Powstaniu Warszawskim i oddania sprawiedliwości jego Bohaterom, za prowadzone przez Muzeum prace naukowe i dokumentacyjne, przede wszystkim za wielkie dzieło edukacji nowych pokoleń, dokonywane przy użyciu nowatorskich środków.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Dwie równorzędne nagrody otrzymali:

Ojciec Jan Góra OP – za pracę dla konkretnego wcielania w życie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, która zaowocowała powstaniem ważnej rzeczywistości społecznej, jaką jest Ruch Legnicki i duchowe ożywienie szerokich rzesz młodzieży. „Tygodnik Powszechny” – za kilkudziesięcioletnie zasługi „Tygodnika” dla prezentowania myśli Jana Pawła II (a wcześniej jeszcze Karola Wojtyły) i tworzenie pola debaty nad nauczaniem papieskim.

 

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Kapituła postanowiła przyznać nagrodę wszystkim tym licznym ludziom mediów, którzy w pamiętnych dniach pierwszej połowy kwietnia br. – w okresie odchodzenia Jana Pawła II, żałoby po jego śmierci i oczekiwania na wybór nowego papieża – tak pięknie i skutecznie służyli budowaniu wspólnoty Polaków wokół tego, co najważniejsze.

Nagrodę TOTUS 2004 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Dwie równorzędne nagrody otrzymali:

Zofia Morawska – za ponad siedemdziesięcioletnią ofiarną i wytrwałą służbę niewidomym
i ociemniałym, za ogromną pracę na rzecz Zakładu dla niewidomych w Laskach; Stowarzyszenie PARAFIADA im. św. Józefa Kalasancjusza – za realizowany od kilkunastu lat wszechstronny program edukacji młodych pokoleń, szczególnie za projekt: Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży.

W tej samej kategorii wyróżnienie specjalne otrzymała Sieć Katolickich Centrów Edukacji Młodzieży KANA – za rozpoczętą przed dziesięciu laty owocną pracę edukacyjną wśród młodzieży niezamożnej i bezrobotnej, za budzenie potrzeby stałego kształcenia się.

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Nagrodę TOTUS otrzymał prof. Władysław Bartoszewski – za świadectwo humanizmu chrześcijańskiego inspirowane zasadami Ewangelii w sytuacji skrajnych zagrożeń podstawowych wartości ludzkich.

Wyróżnienie specjalne w tej kategorii przyznano Leszkowi Mądzikowi – za 35 lat pracy artystycznej, za wybitne osiągnięcia w działalności aktorskiej, reżyserskiej i dydaktycznej, za stworzenie „Sceny Plastycznej KUL”.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Nagrodę TOTUS przyznano zespołowi redakcyjnemu albumu „Musicie być mocni” – za wydanie pierwszego pełnego dźwiękowego zapisu wszystkich wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, za niezwykle staranną formę edytorską albumu.

Również w tej kategorii przyznano wyróżnienie specjalne dla Josepha Weilera – za książkę „Chrześcijańska Europa”, za ukazywanie chrześcijańskich korzeni Europy i znaczenia nauczania społecznego Jana Pawła II dla jej przyszłości.

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Nagrodę przyznano tygodnikom „Gość Niedzielny” i „Niedziela” – za inspirowanie nauczaniem Jana Pawła II, propagowanie wartości chrześcijańskich w mediach, za redagowanie tygodnika opiniotwórczego, mówiącego o sprawach społecznych i politycznych z perspektywy chrześcijańskiej.

Nagrodę TOTUS 2003 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Dwie równorzędne nagrody otrzymali:

Siostra Małgorzata Chmielewska – za konkretną realizację u progu trzeciego tysiąclecia „wyobraźni miłosierdzia”, o którą apeluje Ojciec Święty Jan Paweł II; Piotr Pawłowski – za długoletnią pracę na rzecz poprawy sytuacji i aktywizacji osób niepełnosprawnych oraz zmianę wizerunku osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie, społeczeństwie także w uznaniu wielkiej osobistej determinacji, połączonej z pogoda ducha i kreatywnością.

 

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Dwie równorzędne nagrody otrzymali:

Adam Bujak – za autorstwo niepowtarzalnej galerii fotografii o wybitnych walorach artystycznych, utrwalającej dla przyszłych pokoleń wydarzenia ważne dla Kościoła Powszechnego w Polsce; Andrzej Bujnowski – za odnowę muzyki liturgicznej i wyjątkowy w skali międzynarodowej fenomen stworzenia i animowania środowiska młodych muzyków chrześcijańskich.

 

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Nagrodę TOTUS otrzymała Katolicka Agencja Informacyjna – za nieustanną, od dziesięciu lat, obecność wydarzeń i treści pontyfikatu Jana Pawła II w przekazach Agencji, za publikowanie dokumentów papieskich, obsługę medialną pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny i ich dokumentowanie, za pomoc, udzielaną katolickim mediom w krajach Europy Wschodniej.

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Nagrodę TOTUS otrzymał zespół twórców filmu „Edi” – za stworzenie – wbrew modom i komercyjnym pokusom – wybitnego filmu, opiewającego niezniszczalność dobra i miłości.

Nagrodę TOTUS 2002 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Dwie równorzędne nagrody otrzymali:

Joanna i Aleksander Płotniccy – za wieloletnią wszechstronną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo, za tworzenie dla nich atmosfery domu rodzinnego i dbałość o duchowość chrześcijańską; Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej – za nowe, twórcze i kompleksowe inicjatywy dla poprawy warunków życia osób niepełnosprawnych, ich rehabilitacji i integracji ze zdrową częścią społeczeństwa, rozwijane nieprzerwanie od 1995 r.

 

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Dwie równorzędne nagrody otrzymali:

Henryk Mikołaj Górecki, za całokształt osiągnięć twórczych, za rozsławienie w świecie polskiej szkoły muzycznej, za współczesny wyraz inspiracji religijnych w muzyce; Zygmunt Kubiak, w uznaniu ponad 50 lat wybitnej twórczości, w szczególności za płynące z niej humanistyczne przesłanie ukazywane na przykładzie wielkiej tradycji kulturowej Europy.

Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymał Zamek Królewski w Warszawie – za pełnienie roli żywego centrum kultury polskiej, promieniującego na Polskę i świat, w szczególności za osiągnięcia wystawiennicze ostatnich lat.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Dwie równorzędne nagrody otrzymali:

Międzywydziałowy Instytut Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, za ponad dwudziestoletnią pracę dokumentacyjną, wydawniczą i naukowo-dydaktyczną, związaną z nauczaniem i misją pasterską Ojca Świętego Jana Pawła II, podejmującą problematykę etyki społecznej, godności małżeństwa i rodziny, nienaruszalności ludzkiego życia i powszechności norm moralnych; Fundacja „Instytut Tertio Millennio”, za wieloletnie propagowanie nauczania Jana Pawła II w ośrodkach naukowych w Polsce i zagranicą, organizowanie międzynarodowych seminariów naukowych i kursów z zakresu społecznego nauczania Kościoła oraz liczne publikacje o tej tematyce.

 

 • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Nagrodę TOTUS otrzymał Program „Ziarno” Redakcji Programów Katolickich TVP – za wyjątkowy charakter programu i wysoki jego poziom, utrzymywany przez lata, za radosne propagowanie nauki Kościoła wśród najmłodszych, szczerość i spontaniczność, za melodyjne kompozycje piosenek „Arki Noego”, która często gości w programie.

Nagrodę TOTUS 2001 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Dwie równorzędne nagrody otrzymali dr. inż. Stanisław Jabłonka z Wrocławia i Krakowskie Centrum Młodzieży „U Siemachy”.

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Dwie równorzędne nagrody otrzymaliMaja Komorowska – wybitna aktorka, za całokształt osiągnięć twórczych, a także za niepospolitość i autentyzm jej sztuki aktorskiej – oraz Ks. Jan Twardowski, najbardziej znany kapłan-poeta, za całokształt osiągnięć twórczych, a szczególnie za wielką syntezę kultury i mistyki w czasach, gdy ta więź jest świadomie zrywana.

Wyróżnienie specjalne w tej kategorii przyznano Lwowskiemu Teatrowi Opery i Baletu – za przygotowanie premiery opery „Mojżesz”.

 • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Nagrodę TOTUS otrzymał Konkurs „Pro Publico Bono”.

Nagrodę TOTUS 2000 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Dwie równorzędne nagrody otrzymali prof. Andrzej Wojciechowski z Torunia i ks. Władysław Wanags z Gródka Podolskiego.

 • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Nagrodę TOTUS otrzymał prof. Jerzy Nowosielski – jeden z najwybitniejszych polskich plastyków, członek Polskiej Akademii Nauk, artysta i teolog prawosławny. Jego polichromie zdobią m.in. cerkwie Białegostoku, Jeleniej Góry i Kętrzyna. Jest autorem aranżacji wnętrz kościołów w Lourdes, Warszawie, Tychach, Krakowie i Wesołej.

Wyróżnienie specjalne w tej kategorii przyznano zespołowi „Arka Noego” – jednego z najpopularniejszych polskich zespołów muzycznych. Dzieci śpiewające pieśni i piosenki religijne zdobyły platynowe płyty i wiele razy gościły na pierwszych miejscach list przebojów.