PARTNERZY
Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Dnia Papieskiego jest forum wspólnego działania, wzajemnej pomocy i uzupełniania się. Daje możliwość monitorowania całości prac przygotowawczych do Dnia Papieskiego. Współpraca z samorządami daje możliwość wyjścia „poza mury kościoła”. To szansa zebrania wszystkich organizacji, działających na danym terenie i wykorzystania ich potencjału.
Obecnie w skład OKO wchodzą:
Miasta Papieskie to miejscowości, które odwiedził Jan Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek do Polski. Sprawują one patronat nad kolejnymi Dniami Papieskimi: dekorują urzędy, ulice i komunikację miejską, organizują okolicznościowe wydarzenia i wspierają kampanie społeczne.
Inicjatywa utworzenia ruchu Miast Papieskich powzięta została przez władze kilku miast, które czuły się szczególnie uhonorowane więzią z Ojcem Świętym: Krakowa, Wadowic, Warszawy, Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pragnęły one podkreślić swoją więź z Papieżem oraz wdzięczność dla niego. Ich prezydenci sformułowali „Apel Miast”, zachęcając inne zainteresowane samorządy do przyłączenia się. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zaproponowała zorganizowanie spotkania dla prezydentów i burmistrzów miejscowości, które miały zaszczyt gościć Jana Pawła II.
19 czerwca 2002 r. na zaproszenie Prymasa Polski kard. Józefa Glempa do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski przybyli reprezentanci 43 z nich. Podpisany przez nich wówczas „Apel Miast” został dwa miesiące później ofiarowany Janowi Pawłowi II. Sygnatariusze dokumentu zadeklarowali w nim włączenie się w budowę „żywego pomnika” Papieża w postaci stypendiów dla uzdolnionej młodzieży, a także przygotowywanie w swoich środowiskach obchodów Dni Papieskich.
Dziś liczba Miast Papieskich wzrosła do 55. Poniżej prezentujemy wszystkie z nich.
![](https://dzielo.pl/wp-content/uploads/2016/04/Mapa-Miast-Papieskich.png)
Dzień Papieski News