15 lipca o godzinie 15 uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza zakończyła obóz w Lublinie (kliknij i zobacz zdjęcia). Trwające prawie dwa tygodnie spotkanie 1300 stypendystów z gimnazjum i liceum, dostarczyło wielu atrakcji zarówno dla uczestników obozu jak i też dla mieszkańców miasta. W czwartek 19 lipca w Warszawie, rozpoczął się natomiast inny obóz, skierowany tym razem dla beneficjentów programu stypendialnego, uczących się w szkołach wyższych. Podczas jego trwania, studenci będą mieli okazję lepiej poznać stolicę oraz miejsce w którym będą mieszkać przez cały tydzień trwania obozu – teren Wojskowej Akademii Technicznej.
Lublin – miasto inspiracji
Podczas wyjazdu do Lublina, młodzi ludzie ze wszystkich diecezji w Polsce mieli okazję poznać historię tego miasta zwiedzając starówkę, lubelskie biblioteki i muzea. Odwiedzili m.in. Wieżę Trynitarską, Muzeum Czechowicza, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz oczywiście Zamek Lubelski. Punktem obowiązkowym na trasie zwiedzania miasta było także Państwowe Muzeum na Majdanku – zlokalizowane na miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego.
W tym samym miejscu odbyło się także szczególne wydarzenie, jakim było nabożeństwo międzywyznaniowe o pokój na świecie. Przedstawiciele różnych wyznań i religii (katolicy, grekokatolicy, prawosławni, luteranie oraz żydzi) modlili się przy pomniku na Majdanku wraz z przybyłymi na te miejsce stypendystami Fundacji. Modlitwę uświetniły występy chóru Fundacji oraz chóru uczelnianego z Lublina. Całość, prowadzona przez prezentera Marka Zająca, była transmitowana na żywo przez TVP Info oraz retransmitowana przez TVP Polonia.
Oprócz tego obozowi w Lublinie towarzyszyły inne atrakcje, przygotowane przez kilkudziesięciu wolontariuszy (będących w 95% stypendystami-studentami), którzy opiekowali się obozem. Wolontariuszka i stypendystka Maria Koziara przygotowała na przykład jednodniowy wyjazd do Zamościa, podczas, którego odbył się festyn na starówce miasta (kliknij i zobacz zdjęcia). Warto tu także wymienić chociażby Dzień Sportu, zorganizowany przez niezastąpionego stypendystę – Karola Daniluka. Na hali Globus zgromadzili się wszyscy uczestnicy obozu, by stanąć w szranki w kilku konkurencjach (m.in. bieg przełajowy, turniej piłki siatkowej, tenisa stołowego). Na zakończenie zwycięscy otrzymali nagrody ufundowane przez Związek Banków Polskich, Jeronimo Martins i GoClever.
Warszawa – rodzina sercem cywilizacji
Tuż po zakończeniu obozu w Lublinie ruszył kolejny, tym razem skierowany do starszych podopiecznych, obóz studencki. Ponad 700 stypendystów przyjechało do Warszawy a dokładniej do miasteczka akademickiego WAT-u, by jak co roku odbyć spotkanie integracyjno-formacyjne. Drugi raz z rzędu, jest to spotkanie połączone ze szkoleniem ekologicznym, finansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podczas tygodniowego pobytu na WAT-cie, uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić miasto (w tym m.in. Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Muzeum Karykatury, Pałac w Wilanowie, Planetarium w Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Ordynariatu Polowego). Odbędą się także szkolenia z przygotowywania CV i listów motywacyjnych, prowadzone przez Annę Pankowską-Gałaj.
Główna część obozu przypada na wspomniane szkolenie ekologiczne o którym można więcej przeczytać w zakładce „Obozy letnie => obóz na WAT-cie”.
Zdjęcia i więcej materiałów z obozu studenckiego – już wkrótce!
Tomasz Reczko/BIIP