Obóz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozpocznie się 13 lipca 2017 r. Blisko 700 osób z całej Polski skorzysta z zaproszenia J.E. ks. abp. Edwarda Ozorowskiego oraz prezydenta miasta – Tadeusza Truskolaskiego. Przez 11 dni młodzież będzie zgłębiać historię i kulturę Podlasia. Stypendystom towarzyszy hasło „Białystok – Miasto Miłosierdzia”. Poznają życiorys patronów tegorocznego obozu licealistów i gimnazjalistów – bł. ks. Michała Sopoćki oraz św. Faustyny Kowalskiej.
W Katedrze Białostockiej 14 lipca o godz. 10.00 celebrowana będzie Msza Święta inaugurująca obóz, będzie jej przewodniczył J.E. ks. abp Edward Ozorowski. Po Eucharystii, o godzinie 12.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem księdza biskupa Henryka Ciereszki, Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, Marszałka Jerzego Leszczyńskiego oraz ks. Dariusza Kowalczyka – Przewodniczącego Zarządu FDNT. Zostanie przedstawiony szczegółowy plan pobytu stypendystów w mieście. Popołudnie stypendyści spędzą zwiedzając miasto.
15 lipca młodzi odwiedzą oddaloną o 15 km od Białegostoku wieś – Jurowce. Zwiedzą Muzeum Wsi Białostockiej i poznają historię regionu. Odbędzie się również festyn, na który serdecznie zapraszamy mieszkańców Białegostoku, Jurowiec oraz pobliskich miejscowości.
Kolejnego dnia, 16 lipca, stypendyści odwiedzą 35 białostockich parafii. Podczas niedzielnych Mszy św. pomodlą się za wszystkich darczyńców i podziękują za okazane dotychczas wsparcie. Podzielą się również swoim świadectwem, opowiedzą o programie stypendialnym i działaniach Fundacji, które pomagają spełniać ich marzenia i rozwijać talenty.
W dniach 17 i 18 lipca uczestnicy obozu wyruszą do białostockich uczelni. Odwiedzą Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Białostocką oraz Wydział Lalkarski Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Obozy licealistów i gimnazjalistów w dużych miastach umożliwiają bliższe zapoznanie się z ofertą edukacyjną oraz wybranie dobrej uczelni w swojej dalszej drodze kształcenia się.
19 lipca będzie poświęcony na wyjazd do Sokółki i Świętej Wody. O godz. 11.30 w Kolegiacie w Sokółce stypendyści wezmą udział we Mszy Świętej. Następnie przejadą pociągiem do Wasilkowa i ze stacji PKP Czarny Blok udadzą się pieszo do oddalonej o 4 km Świętej Wody. O godz. 17.00 przejdą Drogę Krzyżową w Sanktuarium Maryjnym, podczas której nastąpi poświęcenie Krzyża Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Każdy stypendysta złoży również swój mały krzyżyk z osobistą intencją. Po tych uroczystościach będzie czas na rekreację, wspólne ognisko i zabawy. Dzień wyjazdowy zakończy się o godz. 20.30 uroczystym posadzeniem dębu Jana Pawła II, Apelem przy grocie oraz wyjściem z zapalonymi lampionami przez bramę.
W kolejnym dniu, 20 lipca, stypendyści odwiedzą białostockie parafie. Następnie spędzą czas na poznawaniu regionu Podlasia zwiedzając pobliskie miejscowości i zgłębiając kulturę tego miejsca.
21 lipca przeznaczony jest na Dzień Skupienia, podczas którego uczestnicy wysłuchają konferencji związanych z nauczaniem Jana Pawła II oraz życiem bł. ks. Michała Sopoćki – patrona obozu. O godz. 15.00 wezmą udział w Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie o godz. 16.30 celebrowana będzie Msza Święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Wieczorem o godz. 20.00 stypendyści zapalą lampiony Iskry Miłosierdzia. Następnie, odmawiając w drodze Różaniec przejdą z Sanktuarium do Katedry, gdzie odśpiewają Apel Jasnogórski.
Kolejny dzień, 22 lipca, stypendyści spędzą na zabawie i integracji podczas Dnia Sportu. Od godz. 13.30 na hali sportowej przy Zespole Szkół Rolniczych oraz na boisku w Parku Lubomirskich odbędą się zajęcia sportowe. Młodzież będzie rywalizować w różnych dyscyplinach, m.in. w siatkówce, piłce nożnej i innych grach zespołowych.
23 lipca o godz. 9.30 uczestnicy wezmą udział w Mszy Świętej w Katedrze kończącej obóz. Tego dnia czeka ich jednak jeszcze kilka atrakcji. O godz. 14.30 na Rynku Kościuszki odbędzie się koncert zespołu „Winnica” oraz wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. Zaraz po niej na scenie wystąpi zespół „Tylko Ty” składający się ze stypendystów, a ich koncert będzie wyrazem wdzięczności dla diecezji, miasta i województwa za gościnne przyjęcie i okazaną pomoc. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie – wstęp wolny.
Tego samego dnia emitowany będzie na żywo z Białegostoku odcinek programu Telewizji Polskiej „Między Ziemią a Niebem”. Wypowiedzą się m. in. się władze miasta i regionu. Nie zabraknie oczywiście stypendystów, którzy opowiedzą o swoich wrażeniach z pobytu w tym mieście oraz przybliżą odbiorcom ideę Fundacji. Transmisja rozpocznie się o godz. 11.45 w TVP 1.
24 lipca stypendyści pożegnają się z Białymstokiem i powrócą do swoich domów.
Pomysł obozów wakacyjnych zrodził się 2001 roku. Wówczas jego głównym celem była integracja i poznawanie się młodzieży z różnych regionów Polski. Teraz idea obozów stała się integralną częścią programu stypendialnego, a podczas wakacji odbywają się trzy obozy: gimnazjalistów i licealistów, maturzystów oraz studentów. Dzięki gościnności diecezji, prezydentów miast, marszałków województw oraz rektorów uczelni wyższych i wielu innych instytucji, stypendyści mają okazję odwiedzać miasta oraz ośrodki turystyczne w Polsce. Obozy umożliwiają im poznawanie bogactwa kulturowego, duchowego oraz intelektualnego kraju. Do tej pory stypendyści odwiedzili m.in.: Kraków, Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Gniezno, Wrocław, Aglomerację Śląską i Zagłębie, Łódź, Częstochowę, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Zamość, Olsztyn, Frombork, Szczecin, Świnoujście, Przemyśl, Rzeszów, Wadowice, Ełk i Augustów.