Komu na studia, temu konkurs

Maturzystom zostały dwa miesiące intensywnej nauki przed egzaminem dojrzałości. Większość z nich już teraz  drży na samą myśl o maturach. Wśród nich mogą być jednak tacy, którzy dzięki konkursom i olimpiadom wygrają indeks i będą pewni przyjęcia na studia jeszcze przed otwarciem rekrutacji. Jedną z takich możliwości daje Konkurs Akademicki o Stypendium i Indeks im. Biskupa Jana Chrapka. Sprawdź, jak dostać się na studia i uniknąć maturalnej gorączki!

 

Czas płynie nieubłagalnie i zanim się obejrzymy, zaczną kwitnąć kasztany. Maturzystom zapewne nie trzeba przypominać, że egzaminy tuż, tuż. Podkrążone oczy koleżanki z ławki po nieprzespanej nocy spędzonej z podręcznikiem, wiecznie spieszący się na korepetycje kolega, raczej nie pozwalają zapomnieć o zbliżającej się maturze. I jeszcze to kalkulowanie, który przedmiot bardziej opłaca się zdać i na jakim poziomie: rozszerzenie czy podstawę? A gdyby tak na studia można się było dostać bez tej całej maturalnej matematyki i nerwów? Gdyby na studia można się było dostać, realizując swoje pasje? Wtedy rekrutacja byłaby przyjemnością!

 

Piszesz artykuły do gazetki szkolnej? Pracujesz w lokalnym radiu? A może właśnie skończyłeś jakiś reportaż i chciałbyś go poddać ocenie zawodowców? Wszystkich  dziennikarzy-maturzystów zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Akademickim o Stypendium i Indeks im. Bpa Jana Chrapka. Do wygrania jest 14 indeksów na studia na dwóch najlepszych, polskich uczelniach – Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim – oraz stypendium fundowane przez Fundację ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Uniwersytet Warszawski przeznacza dla laureatów Konkursu 8 indeksów na studia I stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, polityka społeczna, politologia i bezpieczeństwo wewnętrzne. Uniwersytet Jagielloński oferuje laureatom Konkursu 6 indeksów na dziennikarstwo i komunikację społeczną.

Aby wygrać indeks i stypendium należy do 15 kwietnia 2013 roku pod adres Fundacji ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia” wysłać reportaż lub artykuł, w którym uczestnik wyjaśni słowa bpa Jana Chrapka:

,,Doświadczenie  „Solidarności” niesie w sobie dziedzictwo zbiorowej walki o najbardziej podstawowe prawa ludzkie; to historyczne doświadczenie było aktem sprzeciwu wobec naruszania tych praw. Natomiast solidarność jako postawa społeczna ciągle za mało jest przeżywana jako akt wspólnej pracy nad poprawą jakości życia osób i całego społeczeństwa; potrzebna jest nam solidarność nie przeciw drugim, ale za drugich i dla drugich, o czym przypomniał  Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Gdańsku w 1987 roku.’’

W konkursie może wziąć udział tylko maturzysta, który uzyskał na semestr zimowy średnią  ocen przynajmniej 4,5, pochodzi z miejscowości zamieszkałej do 20 tys. mieszkańców, dochód na osobę w jego rodzinie nie przekracza 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto (1050 zł) oraz ma udokumentowany dorobek dziennikarski.

Prace zostaną ocenione przez Komisję Konkursową, która spośród uczestników wyłoni finalistów i zaprosi ich na rozmowę kwalifikacyjną do Warszawy. Będzie to okazja nie tylko do oceny swoich osiągnięć, lecz także do poznania innych osób podzielających te same pasje.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę www.dzielo.pl i fanpage konkursu na facebooku (należy wpisać Konkurs Akademicki o Stypendium i Indeks).

Anna Niemyjska