Jan Paweł II mówił: „Nieważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi”. Kierując się tymi słowami, stypendyści wspólnoty krakowskiej już od początku roku akademickiego aktywnie włączyli się w różnorakie akcje charytatywne na terenie Krakowa.
Listopad rozpoczęli wizytą w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego. Oprócz uporządkowania samotnych i opuszczonych grobów żołnierzy poległych za naszą ojczyznę, był również czas na modlitwę i zadumę, a także zapalenie znicza na grobie rodziców Karola Wojtyły. Wśród wielu uczestników tego wyjścia zrodziła się refleksja, że gdyby każdy z nas pochylił się chociaż nad jednym samotnym grobem, to takie by nie istniały.
Już na początku grudnia stypendyści wybrali się do jednego z krakowskich domów dziecka, gdzie w ramach wspomnienia św. Mikołaja wręczyli prezenty przygotowane dzięki zbiórce całej wspólnoty. Pięknym dopełnieniem tego wieczoru był spektakl pt. Uwierz w Mikołaja, którego scenariusz został stworzony przez jednego ze stypendystów.
Tradycją stał się udział wspólnoty krakowskiej w akcji „Szlachetna Paczka”. W tym roku pomogła ona panu Romanowi, który pomimo podeszłego wieku oraz niepełnosprawności jest bardzo ciepłym i pogodnym człowiekiem. Stypendystki-organizatorki wspominają spotkanie z nim jako niezwykle wartościowe, radosne i wzruszające, a cała wspólnota jest dumna, że poprzez swoje zaangażowanie mogła umilić komuś czas Bożego Narodzenia.
Finałem bożonarodzeniowej pomocy był udział w 21. Wigilii dla Bezdomnych im. Jana Kościuszko na krakowskim Rynku Głównym. Wolontariusze pomagali w wydawaniu ciepłych posiłków oraz w przygotowaniu paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Krakowa.
Wyżej opisane wydarzenia są tylko namiastką tego, co możemy zrobić, aby pomóc innym. Czasami wystarczy uśmiech lub dobre słowo. Warto pielęgnować wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka, nie tylko na czas Świąt. Pamiętajmy – dobro zawsze wraca!