W dniach 4-6 stycznia 2014 r. odbyło się spotkanie stypendystów diecezji płockiej. W piękne, sobotnie popołudnie zawitaliśmy w grodzie Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego – Płocku. Pełni entuzjazmu stawaliśmy przed drzwiami Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie nocowaliśmy.
Dni spędzone w Płocku wyglądały bardzo różnorodnie, ale dźwięki muzyki towarzyszyły nam każdego dnia i nocy, bowiem Siostry Matki Bożej Miłosiernej oprócz nas gościły również studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Pierwszego dnia po wieczornej Mszy Świętej wspólnie rozpoczęliśmy przygotowania do Wigilii. Mocy gorących życzeń podczas łamania się opłatkiem nie było końca. Na koniec dnia wspólnie obejrzeliśmy musical „Nędznicy”, projekcję którego poprzedziła prelekcja, dzięki której znaczna część z nas z pewnością sięgnie po kolejne dzieła Victora Hugo.
Niedzielny poranek mieliśmy rozpocząć od długo planowanej gry miejskiej. Niestety pogoda pokrzyżowała plany, jednak mimo to nie było czasu na nudę. Odwiedziliśmy klasztor sióstr Pasjonistek, gdzie mogliśmy dowiedzieć się o Zgromadzeniu Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Po wizycie u sióstr przenieśliśmy się do Śródziemia oglądając film „Hobbit: Pustkowie Smauga 3D”. Wszyscy nie mogli doczekać się koncertów, w których uczestniczyliśmy. Pierwszy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w wykonaniu wspomnianych już uczestników warsztatów muzycznych z Poznania. Drugi w katedrze, gdzie rodzina Pospieszalskich dała nam prawdziwą lekcję polskiej tradycji i miłości do Nowonarodzonego. Po wieczornym koncercie kolęd udaliśmy się na spacer wzdłuż Wisły, podziwialiśmy Wzgórze Tumskie nocą, przespacerowaliśmy się po molo. Na zakończenie dnia spotkaliśmy się z ks. Rafałem Grzelczykiem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, od którego dowiedzieliśmy się wielu ważnych kwestii na temat Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, m.in. trzyletnim programie duchowych przygotowań „Cz@t ze Słowem!” oraz pracy wolontariuszy.
W poniedziałek wzięliśmy udział w Orszaku Trzech Króli i razem z trzema królami i tysiącami innych osób podążaliśmy za gwiazdą betlejemską, aby oddać hołd Nowonarodzonemu Jezusowi. Podczas OTK nie tylko kolędowaliśmy, ale też przeprowadzaliśmy zbiórkę na rzecz dzieci z Filipin. Szósty stycznia był to także szczególny dzień dla naszego biskupa Piotra Libery, który obchodził jubileusz siedemnastolecia sakry.
Po dniach pełnych niezapomnianej zabawy przyszedł czas na rozstanie. Wielu osobom trudno było rozstać się z przyjaciółmi, ale każdego z nas pociesza fakt, że już niedługo kolejne spotkanie. Każdy z niecierpliwością oczekuje kiedy znowu się zbierzemy i wspólnie będziemy dzielić radości i smutki, tak jak z rodziną.Tak, śmiało mogę nazwać nas wielką rodziną, którą staliśmy sie dzięki temu, że wymieniamy się różnymi doświadczeniami, wspieramy modlitwą i dobrym słowem w trudnych dla nas chwilach.
Joanna Gajewska