Studencki obóz ekologiczny zakończony

26 lipca mury akademików Wojskowej Akademii Technicznej opuścili ostatni stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przez siedem wcześniejszych dni uczestniczyli oni w wakacyjnym obozie ekologicznym, współfinansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

19 lipca ponad 700 stypendystów-studentów z kilkudziesięciu miast akademickich z całej Polski, przybyło do Warszawy na coroczny obóz integracyjno-formacyjny. Od niedawna jest on połączony ze szkoleniem ekologicznym, realizowanym w ramach programu „Zrównoważony rozwój na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych”. Na jego zakończenie, uczestnicy obozu otrzymają certyfikaty Ministra Środowiska  – „Lider ekologii”. Podczas pobytu na WAT-cie, przez 3 dni odbywały się seminaria prowadzone przez wykładowców z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych oraz Uniwersyteckiego Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczym UW.

To jednak nie jedyne atrakcje, jakie czekały na uczestników obozu. Warto wspomnieć tu chociażby o specjalnych zajęciach z przygotowywania CV oraz prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Na wykładach, prowadzonych przez Annę Pankowską-Gałaj, przedstawiono praktyczne wskazówki dotyczące całego procesu rekrutacji. Zajęcia obejmowały także warsztaty praktyczne, które w sposób szczególny skierowane były do tych stypendystów, którzy kończą już naukę w szkołach wyższych.

Kliknij i zobacz zdjęcia z obozu na naszym fanpejdżu!

Oprócz zajęć i wykładów był także czas na zwiedzanie Warszawy. Stypendyści zaczęli od zapoznania się z samą Wojskową Akademią Techniczną. Szczególnie męska część obozowiczów była zachwycona, mogąc wsiąść do Rosomaka, MiG-a czy też do „Twardego”. Być może niektórzy z nich zechcą przedłużyć swój pobyt na WAT-cie i zdecydują się na studia w tym, jakże ciekawym, miejscu.

Stypendyści podczas tygodniowego pobytu w Warszawie mieli także okazję zwiedzić m.in. Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Muzeum Karykatury, Pałac w Wilanowie, Planetarium w CNK, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Ordynariatu Polowego.

Podczas zwiedzania miasta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem bpa Józefa Guzdka odbyła się szczególna Msza św.. Stypendyści podziękowali podczas niej przedstawicielom wszystkich instytucji, które pomogły przy organizacji obozu w Warszawie.

W środę, 25 lipca odbyła się natomiast druga, równie uroczysta Msza św. Zgromadzeni na hali sportowej WAT-u stypendyści w szczególny sposób podziękowali władzom uczelni za przyjęcie i gościnność. Ks. prał. Jan Drob w ich intencji sprawował Eucharystię a studenci wręczyli na ręce przedstawicieli władz WAT-u – Prorektorowi ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Jarosławowi Rutkowskiemu oraz Kanclerzowi gen. Janowi Klejszmitowi – pamiątkowe dyplomy z wyrazami wdzięczności.

 

Tomasz Reczko