Telefon Zaufania dla Seniorów i Seniorzy 4.0

Życie to wspaniała przygoda. Każdy wiek, każdy etap w życiu ma swój czas spełnienia i wymaga nowej postawy życiowej. Oswajanie starości – to etap do poznania i przeżycia, który może być przygodą. Nie rezygnuj z niczego o czym marzysz!

Program Seniorzy 4.0 ma na celu pomóc osobom po 65 roku życia w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – pomóc w zidentyfikowaniu ze swoimi uczuciami dojrzałego człowieka, który łączy w sobie mądrość, ciekawość świata i radość i beztroskę. Jako Fundacja chcemy przyczynić się do podniesienia stanu wiedzy Seniorów na temat wyzwań związanych ze światem nowych technologii, finansów osobistych i profilaktyki zdrowia – zwłaszcza w okresie pandemii, która jest dla Seniorów szczególnie trudnym czasem. Do współpracy przy programie zaprosiliśmy Alumnów Fundacji – młodych ludzi, którzy chcą dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą – ekspertów w dziedzinie finansów i ochrony zdrowia.

Program odbywa się w cyklu dwudniowych zjazdów, w pięciu ośrodkach na terenie Mazowsza. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Cele programu:

  • pogłębienie wiedzy Seniorów na temat finansów osobistych i profilaktyki zdrowia,
  • rozszerzenie umiejętności komunikacyjnych Seniorów, w celu budowania porozumienia międzypokoleniowego,
  • zapoznanie Seniorów z nowymi technologiami w dziedzinie finansów i ochrony zdrowia.

W ramach programu powstanie również publikacja „Przewodnik dla Seniora” –  kompendium wiedzy niezbędnej dla Seniora. W przewodniku będzie można znaleźć odpowiedzi na ważne kwestie poruszane w trakcie programu. Po zajęciach, na stronie  www.paga.org.pl/programy/seniorzy-4-0/ będą dostępne nagrania i inne materiały, dzięki którym również osoby, które nie uczestniczyły w zajęciach będą mogły z nich skorzystać.

Misją tego programu jest przypomnienie, że wiek senioralny może dawać poczucie wspólnoty z innymi, niezależność, oparcie w sobie, radość i beztroskę. 

Podczas pracy nad programem byliśmy przekonani, że naszym głównym celem jest wsparcie Seniorów, natomiast w toku prac odkryliśmy, że stał się on platformą współpracy międzypokoleniowej. “Seniorzy są jak biblioteka pełna książek – poza wiedzą posiadają ogromne doświadczenie, a możliwość dzielenia się nimi z młodszymi osobami, to bezcenna okazja zarówno do wymiany doświadczeń, jak również do zapewnienia pewnego rodzaju ciągłości działań. Dzięki temu programowi Seniorzy oraz ich życiowe i zawodowe doświadczenia będą miały szansę zyskać nieśmiertelność i stanowić źródło inspiracji dla młodszych kolegów i koleżanek” – tłumaczy Ewa Paga, prezes Fundacji im. Lesława A. Pagi.

Pomoc Seniorom

Ważnym elementem całego programu jest również “Telefon Zaufania dla Seniora – Nie jesteś sam”. Bezpłatna infolinia jest przeznaczona dla Seniorów i ich rodzin. Pod numerem 0 800 171 800 dzwoniący mogą uzyskać poradę dotyczącą profilaktyki zdrowia i pomoc psychologiczną. Oprócz infolinii dostępny jest również czat online – na stronie: https://paga.org.pl/programy/seniorzy-4-0/

Godziny dostępności:

poniedziałek: godz. 9.00-14.00 oraz  godz. 15.00-19.00
wtorek: godz. 13.00-17.00;

środa: godz.12.00-17.00;
czwartek: godz. 9.00-17.00;
piątek: godz. 14.00-20.00.

Porady dotyczące profilaktyki zdrowia odbywają się we wtorki i środy w godz. 15.00- 17.00

Porad psychologicznych udzielają psychoterapeuci m.in. z Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Natomiast porad dotyczących profilaktyki zdrowia udziela lek. Małgorzata Ponikowska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bezpłatna infolinia powstała we współpracy z Orange Polska S.A.

ZAJĘCIA DLA SENIORÓW  

Zajęcia odbywają się zdalnie i są prowadzone przez ekspertów w dziedzinie finansów osobistych, profilaktyki zdrowia, nowych technologii oraz zajęć dotyczących umiejętności komunikacji, w okresie od września do końca grudnia.

Ośrodki wsparcia Seniorów, z którymi współpracujemy: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej CAM Nowolipie, Ośrodek “Senior +” w Woli Karczewskiej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Goworowie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Różanie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Czarnowie.

Harmonogram zajęć jest dostępny na stronie:  www.paga.org.pl/programy/seniorzy-4-0/

W trosce o bezpieczeństwo uczestników liczba miejsc podczas zajęć jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze zapisy drogą mailową: sekretariat@paga.org.pl lub telefonicznie 798 406 954.

Zapraszamy również na fanpage: Seniorzy 4.0

Organizatorem programu jest Fundacja im. Lesława A. Pagi.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Patronat honorowy nad programem Seniorzy 4.0 objęli:

Narodowy Fundusz Zdrowia, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa, Prezydent Miasta Lublin, Prezydent Miasta Gdańsk

Partnerzy programu Seniorzy 4.0:

Bayer, BNP Paribas, Boehringer Ingelheim, Fundacja Unum, Fundacja PKO, Herbapol Wrocław S.A. KDPW, Santander Bank Polska, Scanmed

Organizacje Wspierające: Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie