20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – Katowicka wspólnota...

W tym roku katowicka wspólnota studentów-stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w szczególny sposób uczciła 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Przez kilka dni wspólnotowego spotkania, modlitwy i refleksji młodzi ludzie nie tylko wspominali Papieża Polaka, ale też na nowo odkrywali aktualność jego nauczania i duchowego dziedzictwa.

Duchowe dziedzictwo Papieża w eterze – 27 marca, czwartek

Obchody rozpoczęły się wizytą w katowickim Radiu eM, gdzie stypendyści mieli okazję podzielić się spojrzeniem na św. Jana Pawła II jako autorytet, który mimo upływu lat, wciąż przemawia do młodych serc. Rozmowa dotyczyła m.in. tego, jakie słowa Papieża najbardziej nas poruszają.

– „Dla mnie Jan Paweł II to przykład odwagi i wiary – nawet w czasach zamętu potrafił pokazywać drogę. Czuję, że jego słowa nadal mają moc, zwłaszcza gdy staję przed ważnymi decyzjami” – mówiła jedna ze stypendystek w radiu.

Modlitwa pamięci – 2 kwietnia, środa

W środowy wieczór 2 kwietnia 2025 roku, w kościele Mariackim w Katowicach, odbyło się wyjątkowe czuwanie modlitewne upamiętniające 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. W wydarzeniu wzięli udział stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz wierni, którzy licznie zgromadzili się, by wspólnie adorować Najświętszy Sakrament, wspominać postać Papieża Polaka i modlić się za Jego wstawiennictwem.

Czuwanie rozpoczęło się bezpośrednio po wieczornej Mszy Świętej. Słowo wstępne wygłosiła Magdalena Waluś, szefowa wspólnoty studentów-stypendystów. Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu kościół wypełnił się śpiewem. W klimacie skupienia i modlitwy uczestnicy przeżywali kolejne momenty czuwania: modlitwy papieskie, teksty św. Faustyny, rozważania i chwile ciszy.

Centralną część czuwania stanowiło rozważanie prowadzone przez Szymona, który przypomniał, że śmierć św. Jana Pawła II – choć była chwilą żalu – stała się także znakiem pokoju i nadziei dla całego świata. Papież, do ostatniego momentu oddany Bogu i ludziom, uczył, jak z ufnością przechodzić przez bramę śmierci, by zjednoczyć się z Ojcem w niebie.

Szczególnym momentem była modlitwa do św. Jana Pawła II oraz uroczysta Litania, po której nastąpiła adoracja w ciszy. Na zakończenie, po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, wierni oddali cześć relikwiom Papieża, przy akompaniamencie wzruszających pieśni „Golgoto” oraz „Barki” – tak silnie związanej z postacią Jana Pawła II.

– „W tej ciszy poczułem, że on naprawdę jest z nami. Tak jak był wtedy – przy młodych, dla młodych. To był wieczór pełen pokoju, jakby czas się zatrzymał” – podzielił się po czuwaniu jeden ze stypendystów.

Wydarzenie było nie tylko chwilą zadumy i modlitwy, ale również wyrazem żywej pamięci i wdzięczności za życie, nauczanie i świętość Papieża, który wciąż inspiruje kolejne pokolenia. Wspólne czuwanie przypomniało, że dziedzictwo Jana Pawła II wciąż trwa – w sercach ludzi, w modlitwie Kościoła i w działaniach takich wspólnot, jak ta tworzona przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

„Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego czuwania. Przede wszystkim dziękujemy naszemu duszpasterzowi – księdzu Łukaszowi oraz siostrze Kamilianie. Podziękowania kierujemy każdy każdemu wzajemnie za wspólną modlitwę w obecności Pana Jezusa oraz św. Jana Pawła II” – podsumował czuwanie Szymon, rzecznik prasowy wspólnoty.

 

Obraz, który zostaje – 3 kwietnia, czwartek

Ostatnim punktem obchodów był wspólny seans filmu „21:37”, który ukazuje, jak śmierć Papieża poruszyła Polaków – także tych, którzy wcześniej byli daleko od Kościoła. Projekcja stała się powodem do rozmowy o osobistym spotkaniu z wiarą, przemianie serc i o tym, jak świętość może inspirować codzienne wybory.

– „Ten film przypomniał mi, że dla wielu śmierć Jana Pawła II była momentem przebudzenia. I choć minęło 20 lat, my wciąż mamy za co dziękować” – powiedziała jedna z uczestniczek projekcji.

Pełna galeria zdjęć [kliknij tutaj]

Autorzy zdjęć: Magdalena Waluś, Bartosz Dryja-Gołębiowski, Szymon Cybulski