W dniach 11-13 grudnia trzy wspólnoty Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: wrocławska, toruńska i szczecińska uczestniczyły w rekolekcjach adwentowych. Niestety w tym roku były to wirtualne spotkania zorganizowane na platformie Zoom pod hasłem przewodnim “Osiem stopni do szczęścia”.
11 grudnia w piątek wieczorem blisko 80 osób zasiadło przed swoimi komputerami i zalogowało się do platformy Zoom. Ks. Paweł Walkiewicz – Wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji – powitał wszystkich zebranych i krótko wprowadził w temat rekolekcji – co to jest Osiem Błogosławieństw i dlaczego zostały one wybrane jako motyw przewodni. Następnie studenci wysłuchali konferencji ks. Pawła na temat pierwszego błogosławieństwa – Błogosławieni ubodzy w duchu. Na zakończenie wspólnie odmówili kompletę i udali się na spoczynek.
Następny dzień, sobota 12 grudnia, był niezwykle pracowitym dniem. Studenci wraz z prowadzącymi spotkanie ks. Pawłem, s. Ewą Piotrowską i s. Bożeną Salij, spotykali się aż trzy razy na dwugodzinnych blokach. Jeszcze przed spotkaniami stypendyści we własnym zakresie uczestniczyli w Roratach w kościele parafialnym oraz prowadzili samodzielne rozważania na temat drugiego błogosławieństwa – Błogosławieni, którzy się smucą. Pierwsze spotkanie o godzinie 10.00 obejmowało modlitwę przedpołudniową, konferencję ks. Pawła na temat trzeciego błogosławieństwa – Błogosławieni cisi – oraz pracę w grupach. Studenci podzieleni na 8-osobowe grupy pracowali nad czwartym błogosławieństwem – Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości. Po skończonej pracy przedstawiciele grup podsumowali ten czas, a następnie wszyscy obecni udali się na przerwę.
O godzinie 15 stypendyści w liczbie około 80 osób połączyli się, aby odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po koronce ks. Paweł wygłosił kolejną konferencję na temat piątego błogosławieństwa – Błogosławieni miłosierni. Było to również wprowadzenie do pracy indywidualnej, która nastąpiła po tym bloku – studenci we własnym zakresie modlili się w domu lub adorowali Najświętszy Sakrament w najbliższym kościele oraz medytowali nad szóstym błogosławieństwem – Błogosławieni czystego serca.
O godzinie 20 odbyło się ostatnie spotkanie tego dnia, podczas którego studenci uczestniczyli w grupach dzielenia. Mieli wtedy czas na podyskutowanie o swoich odczuciach, wątpliwościach lub myślach, które nasunęły im się podczas prywatnej medytacji. Był to czas na powiedzenie swojego świadectwa, ale i na poznanie stypendystów z innych wspólnot. Po zakończeniu tej części, nadeszła pora na tradycyjne Q&A. Ks. Paweł wraz z s. Ewą i s. Bożeną odpowiadali na pytania, które pojawiły się w formularzu. Dotyczyły m.in. obecnej sytuacji w kraju, Strajków Kobiet – czy osoba wierząca może w nich uczestniczyć i jak ma się zachowywać w przypadku konfrontacji z osobą o odmiennych poglądach w tej sprawie. Na zakończenie tego dnia stypendyści odmówili kompletę i udali się na spoczynek.
W niedzielę rano każdy indywidualnie uczestniczył we Mszy Świętej oraz prowadził medytację na temat siódmego błogosławieństwa – Błogosławieni pokój czyniący. O godzinie 15 studenci połączyli się i odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie wysłuchali ostatniej już konferencji s. Ewy o ósmym błogosławieństwie – Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości. Rekolekcje zakończyły się krótkim podsumowaniem oraz wzajemnymi życzeniami zdrowych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia.
W dziejach Fundacji były to pierwsze rekolekcje w formie internetowej – bez bezpośredniego spotykania się stypendystów ze sobą, bez wzajemnych spojrzeń, uśmiechów, rozmów. Bez spędzania ze sobą czasu. Z pewnością było to odmienne doświadczenie rekolekcji i spotkania ze Słowem Bożym. Wszyscy jednak owocnie przeżyli ten czas – postarali się o to zarówno duszpasterze, jak i szefowie wszystkich trzech wspólnot. Konferencje ks. Pawła przyciągały uwagę, były mądre i bogate w szczegóły z życia św. Jana Pawła II. Praca w grupach oraz grupy dzielenia pozwoliły studentom porozmawiać o swoim rozważaniach, wątpliwościach dotyczących wiary, ale także zintegrować się między sobą. Natomiast sesja Q&A oraz odpowiedzi na pytania dotyczące obecnej sytuacji w kraju (co przecież wszystkich nas zajmuje) pozwoliły wesprzeć studentów w ich postawie oraz wierze, oraz rozwiać wątpliwości, lęki i obawy jakie zostały przez nią wywołane.
Aleksandra Nawała