W niedzielę, 13 października w ramach centralnych obchodów XXIV Dnia Papieskiego zostały odprawione Msze Święte w Warszawie oraz Krakowie. Dzięki transmisji telewizyjnej oraz radiowej mogli w nich uczestniczyć wierni w Polsce i ze środowisk polonijnych.
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
Eucharystii w intencji darczyńców i stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Transmisję wydarzenia można było śledzić na antenie Polsat News.
Homilię wygłosił ks. prałat Paweł Ptasznik, który przez ponad 20 lat pełnił funkcję kierownika Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu w Watykanie. Ks. Ptasznik służył Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI oraz papieżowi Franciszkowi. Był również obecny przy łożu śmierci Papieża Polaka, co głęboko wpłynęło na jego życie duchowe. W swojej homilii ks. Ptasznik zwrócił szczególną uwagę na cierpienie, które towarzyszyło Janowi Pawłowi II w ostatnich latach życia. Papież nie bał się starości ani bólu, ale przyjmował je jako część swojej duchowej drogi, pokazując, jak można przeżywać trudne momenty, opierając się na wierze w Boga. Ta refleksja doskonale wpisuje się w tegoroczne hasło Dnia Papieskiego, które kładzie nacisk na troskę o osoby starsze i cierpiące.
Na zakończenie Mszy Metropolita Warszawski wezwał do pamiętania o starszych i potrzebujących wsparcia, podkreślając, że nasza troska o nich powinna być wyrazem miłości bliźniego. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Chór i Orkiestra Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pod dyrekcją Agnieszki Kowalik, absolwentki Fundacji, dodając tym samym duchowego uroku i wzniosłości całej uroczystości.
Bazylika św. Krzyża w Warszawie
W Warszawie także o godz. 9:00 ks. bp Michał Janocha przewodniczył Mszy Św. „radiowej”, transmitowanej na żywo w Programie I Polskiego Radia. W swojej homilii bp Michał Janocha odniósł się do Kaplicy Sykstyńskiej, ukazując ją jako symbol historii zbawienia, która łączy się z historią naszego życia. Przypomniał, że każdy z nas jest częścią tej wielkiej opowieści, a nasze osobiste doświadczenia wpisują się w zbawczy plan Boga. Odwołując się do listu do ludzi starszych i w podeszłym wieku, bp Janocha zacytował Norwida: „…co stało się już/ powróci ideą, nie powróci sobą.” Podkreślił, jak ważne są wspomnienia i doświadczenia, które kształtują naszą tożsamość oraz dzielenie się tym skarbem przez starszych ludzi.
Z listu do ludzi starszych bp Janocha zaznaczył: „…Umiem się cieszyć życiem. Pięknie jest służyć sprawie królestwa Bożego do końca życia.” Te słowa przypominają nam, że niezależnie od wieku możemy być aktywnymi budowniczymi Bożego królestwa na ziemi.
Dzień Papieski w Warszawie [galeria]
Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie
O godz. 9:30 odbyła się również Msza Św. w Krakowie celebrowana przez ks. abp Marka Jędraszewskiego, metropolitę krakowskiego. Transmisję na żywo można było śledzić na antenie TVP 1 i TVP Polonia.
W homilii abp Marek Jędraszewski podkreślił, że każdy człowiek jest artystą, tworzącym dzieło sztuki, jakim jest życie. Zwrócił uwagę na zbieżność czasową między listem do artystów a listem do chorych napisanym przez Jana Pawła II. To niezwykle inspirujące porównanie wzbudziło w uczestnikach poczucie wspólnoty, pokazując, że zarówno artyści, jak i osoby w trudnych chwilach mają moc przekształcania swoich doświadczeń w coś pięknego i wartościowego. Współczucie, cierpienie i miłość mogą stać się siłą napędową do tworzenia arcydzieł, które kształtują nasze życie.
Warto przypomnieć fragment z listu do artystów: „Sztuka jest w rzeczy samej sposobem wyrażania prawdy, która jest w człowieku, w jego wewnętrznej egzystencji i w zewnętrznej rzeczywistości.” Te słowa wypełniły serca uczestników nadzieją, że nasze życie, z jego radościami i trudnościami, może stać się prawdziwym dziełem sztuki, gdy przeżywane jest z pasją i wiarą.