Misją Fundacji jest poszukiwanie młodych, zdolnych ludzi potrzebujących pomocy, aby mogli „zmartwychwstać”, czyli dać im nadzieję oraz wsparcie do zmiany życia i realizacji swoich marzeń – mówił abp Wojciech Polak, w nawiązaniu do Ewangelii o uzdrowieniu przez Jezusa człowieka z uschłą ręką – do uczestników spotkania koordynatorów diecezjalnych i duszpasterzy akademickich Fundacji „Nowego Tysiąclecia”.
W dniach 21-22 stycznia 2025 r. odbyło się spotkanie kapłanów opiekujących się stypendystami-uczniami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w diecezjach oraz duszpasterzy akademickich stypendystów-studentów. Dwudniowy zjazd był okazją do podsumowania działalności Fundacji w 2024 r, czyli obchodów Dnia Papieskiego, realizacji programu stypendialnego oraz formacji, na którą składają się spotkania on-line, rekolekcje, dni skupienia oraz obozy wakacyjne. Uczestnicy wzięli udział w szkoleniu z zakresu Polityki Ochrony Dzieci opracowanej przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz podjęli dyskusje nad bieżącymi działaniami m.in. udziałem stypendystów w Jubileuszu Młodych w Rzymie oraz Jubileuszu XXV-lecia Fundacji.
Uczestnicy zjazdu wysłuchali także wykładu ks. prof. Jerzego Szymika „Św. Jan Paweł II – prorok nadziei. Dziesięć słów o wolności”. W swoim wystąpieniu Ksiądz Profesor nakreślił kontekst, a także ukazał główne wątki przesłania nauczania św. Jana Pawła II podczas IV Pielgrzymki do Polski w 1991 r. Papieskie orędzie wiązało się bowiem ściśle z momentem społeczno-politycznym, w którym znaleźli się Polacy na początku lat 90. Papież wykładał rodakom Dekalog jako moralny fundament budowania niepodległej Ojczyzny. Prawdziwa wolność wymaga liczenia się z prawem Bożym. Osadzając jego wymagania mocno w kontekście dziejowym, Jan Paweł II apelował, by Polacy oparli swoje wybory osobiste i obywatelskie na dziesięciu przykazaniach oraz stanowili prawo w zgodzie z Ewangelią. Szczególnie dobitnie akcentował związek wolności z prawdą i demokracji z wartościami. Wybrzmiewał też przewodni motyw całego pontyfikatu: nie bójcie się Chrystusa, także w przestrzeni publicznej. On jest prawdą, która demaskuje fałsz i utopię komunizmu, jest fundamentem europejskiej cywilizacji, jest odniesieniem wszelkiego prawa i porządku. Papieskie wezwanie do budowania Europy ducha, cywilizacji, która nie podda się materializmowi w sferze ideowej i ekonomicznej ani liberalizmowi w sferze obyczajowej, lecz poprzez przestrzeganie Dekalogu będzie zdolna przechować i przekazać dziedzictwo chrześcijańskiej wiary, zdaje się być także dziś źródłem nadziei dla Kościoła, Polski i świata.
Zjazd zakończyła Eucharystia, której przewodniczył abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieńskiej i wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Spotkanie odbyło się w Centrum Animacji Misyjnej prowadzonym przez Księży Pallotynów w Konstancinie.