Środa dla stypendystów-uczniów, a czwartek dla studentów był czasem szczególnego zatrzymania się i refleksji nad tematem nadziei, wpisanym w hasło obozu „Jesteście moją nadzieją”. Po intensywnych wycieczkach po Częstochowie i okolicznych szlakach oraz obok codziennych Mszy Świętych, konferencji i kwadransów ze św. Janem Pawłem II, były to szczególne dni modlitwy i słuchania Słowa Bożego.
Dzień skupienia uczniów
Obie grupy swoje dni skupienia przeżywały na Jasnej Górze. Środowe spotkanie rozpoczęło się słowem wprowadzającym ks. Dariusza Kowalczyka, przewodniczącego zarządu Fundacji. Ksiądz Kowalczyk przybliżył stypendystom genezę powołania Fundacji oraz opowiedział, jak kształtował się program stypendialny i formacyjny przez 25 lat istnienia.
Dziękczynienie za dar powołania
Stypendyści wzięli udział w uroczystej Eucharystii w bazylice jasnogórskiej. Liturgia była okazją do pochylenia się nad tajemnicą powołania i dziękczynienia za sakrament kapłaństwa, ponieważ była to zarówno msza prymicyjna, jak i jubileuszowa. Ks. Radosław Harasim, absolwent programu stypendialnego Fundacji i neoprezbiter diecezji ełckiej, odprawił swoją prymicję w gronie fundacyjnej wspólnoty oraz udzielił wszystkim zgromadzonym uroczystego błogosławieństwa. Natomiast ks. prał. Paweł Walkiewicz dziękował za 25 lat swojego kapłaństwa. Przedstawiciele stypendystów złożyli życzenia obu kapłanom. Homilię podczas liturgii wygłosił ks. Dariusz Kowalczyk, który, odwołując się do poezji ks. prof. Jerzego Szymika, rozważał tajemnicę powołania.
Popołudnie stypendyści spędzili na słuchaniu konferencji wygłoszonych przez siostrę Kamilianę Szymurę. Siostra przybliżyła młodzieży temat poczucia własnej wartości. Zachęcała do uważności i zatrzymania się ze swoimi myślami i emocjami. Przypominała, że sfera duchowa człowieka nie jest oddzielna od sfery psychiki, ale obie wzajemnie się uzupełniają.
Galeria z Dnia Skupienia uczniów
Spotkanie studentów
Dzień skupienia studentów, podobnie, rozpoczął się przypomnieniem historii Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przez ks. Dariusza Kowalczyka, który podkreślił wkład wielu osób w powstanie i funkcjonowanie Fundacji przez lata. Pokazał ją jako przykład dobrej współpracy biskupów, księży, osób życia konsekrowanego i świeckich.
Liturgii eucharystycznej, która stanowiła centralny punkt dnia, przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy częstochowski. W kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej modlono się o łaskę nadziei. Biskup Przybylski w homilii, w ślad za tekstami liturgicznymi, ukazywał Maryję jako pociechę i niezwodną nadzieję dla wszystkich. Pasterz podkreślał, że nadzieje pokładane w ludziach bywają zawodne. Inaczej zaś jest z nadzieją pokładaną w Bogu.
Maryja wzorem nadziei
„Ewa straciła wszystko przez brak nadziei, a Maryja wszystko odzyskała. Adam i Ewa w raju mieli wszystko. Nawet nie potrzebowali wiary, mając Boga na wyciągnięcie ręki. Ewa to wszystko straciła. Można mieć w życiu bardzo dużo i wiele osiągnąć, a w jednym momencie stracić! Dlaczego Ewa to straciła? Bo straciła bezgraniczne zaufanie w Bogu” – podkreślał duchowny.
„Z Maryją jest odwrotnie. Ona po ludzku miała bardzo mało. Nie pochodziła z bogatej, królewskiej rodziny, a z biednej i bez wykształcenia. Miała tylko Boga. W każdym trudnym momencie życia ufała najbardziej Panu Bogu. Gdy przyszedł do niej anioł i zaproponował najważniejsze powołanie w historii zbawienia, początkowo się bała. Archanioł to zauważył i obiecał jej Ducha Świętego, a ona mu zaufała i powiedziała: Amen, zgadzając się na Bożą wolę” – wskazywał biskup.
Świadectwo Bożego działania
Studenci mieli także okazję wysłuchać dwóch konferencji wygłoszonych przez Krzysztofa Sowińskiego, ewangelizatora znanego m.in. z podcastu „Na werandzie”. Mężczyzna podzielił się świadectwem swojej wiary. Pokazywał, jak Pan Bóg wyprowadził go z trudnych okoliczności życia i młodości bez wiary oraz w trudnych relacjach rodzinnych. Podkreślał, że nawet gdy dotykają nas najgorsze doświadczenia i po ludzku brak jest jakiejkolwiek nadziei, Jezus nie pozostawia nas samych.
Wieczór był czasem wyjątkowego trwania przy Matce Bożej. Najpierw, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, młodzież modliła się w kaplicy Cudownego Obrazu w jedności z całym Kościołem w Polsce, wypowiadając swoje: „Jestem. Pamiętam. Czuwam”. Rozważanie apelowe poprowadził ks. prał. Paweł Walkiewicz. Później studenci uczestniczyli w wieczornym czuwaniu, podczas którego powierzali Matce Bożej swoją przyszłość oraz ważne dla nich intencje.