Zbliża się piąta już, jubileuszowa edycja Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia 2013 roku przejdzie ulicami stolicy, a także kilkudziesięciu innych polskich miast, m.in. Poznania, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Katowic, Zakopanego. Po raz pierwszy odbędzie się również poza granicami kraju.
6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną jako Święto Trzech Króli. Orszak Trzech Króli, bezpośrednio nawiązujący do przedstawień jasełkowych i widowisk herodowych, jak co roku opowie historię sprzed 2000 lat: Mędrcy ze Wschodu (zgodnie ze średniowieczną tradycją noszący imiona Kacper Melchior i Baltazar) przybyli do Betlejem, by pokłonić się Dzieciątku Jezus i Świętej Rodzinie oraz złożyć drogocenne dary – złoto, kadzidło i mirrę.
6 stycznia 2013 roku Orszak przejdzie ulicami co najmniej 40 polskich miast (dla porównania w roku 2012 uczestniczyły w nim 24 miasta). W każdym mieście zyska nieco inną oprawę. Organizowane przez lokalne społeczności Orszaki znacząco wzbogacają przestrzeń miejską, pozwalając zarówno na kultywowanie chrześcijańskiej i polskiej tradycji, jak i wpływając na wzmocnienie więzi społecznych i rodzinnych. Orszak po raz pierwszy odbędzie się również poza granicami kraju, m.in. w hiszpańskiej miejscowości Badajoz, ukraińskim Kamieńcu Podolskim, a nawet na innych kontynentach – w Afryce (Republika Środkowoafrykańska) oraz w Ameryce Południowej (w Rio de Janeiro w Brazylii).
W roku 2013 w jeszcze większym stopniu, Orszak będzie zapraszał do głośnego śpiewania kolęd i dlatego odbędzie się pod hasłem: „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu.” Maciej Marchewicz z Fundacji Orszak Trzech Króli mówi: „Zależy nam, by każdy kto przyjdzie na Orszak, stał się jego aktywnym uczestnikiem, a nie biernym widzem – dlatego przygotowujemy kilkadziesiąt tysięcy papierowych, kolorowych koron oraz śpiewników z tekstami najbardziej znanych polskich kolęd.”
W Warszawie Orszak wyruszy 6 stycznia o godzinie 12.00 z Placu Zamkowego i podąży w kierunku Placu Piłsudskiego, gdzie ustawiona zostanie stajenka. Tam nastąpi uroczyste pokłonienie się Dzieciątku i Świętej Rodzinie, a zaraz po nim koncert kolęd, którego celem jest zaangażowanie we wspólne śpiewanie wszystkich obecnych. W Orszaku znajdą się Trzej Królowie w bogatych strojach na wierzchowcach symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę oraz towarzysząca im świta złożona z ponad 1 000 małych rycerzy i dwórek, których role odtwarzać będą uczniowie warszawskich szkół i harcerze. Nie zabraknie, jak co roku, żywych zwierząt, góralskich kapeli, scenek rozgrywanych na trasie przemarszu Orszaku, m.in. dworu złego Heroda oraz Walki Dobra ze Złem. Podobny przebieg będą miały Orszaki w innych miastach.
Głównym organizatorem Orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Orszak ma również wymiar charytatywny – na jego trasie oraz podczas koncertu wolontariusze z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zbierać będą datki na stypendia dla uzdolnionej młodzieży ze źle sytuowanych materialnie rodzin.
Więcej informacji dostępnych na stronie: www.orszak.org, www.orszak.org/warszawa
Kontakt dla mediów: Piotr Wysocki: tel. +48 602 661 859, media@orszak.org
Centrum Prasowe Orszaku Trzech Króli, ul. Górskiego 6 lok.62, 00-033 Warszawa