Co sprawia, że życie jest wyjątkowe?

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne tak jak zeszłoroczne warszawska wspólnota akademicka spędziła w Brańszczyku nad Bugiem. Odbyły się one w weekend od 22 do 24 marca 2013r.

 Podczas piątkowej konferencji stypendyści poznali swojego rekolekcjonistę, ks. Tomasza Źwiernika potocznie zwanego ‘Dzikim’, pochodzącego z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który od dwunastu lat pełni  swoją posługę w zakładach karnych.

Późnym wieczorem tego samego dnia odbyła się również Droga Krzyżowa, której stacje były przeplatane motywami pochodzącymi z Pasji- filmu opowiadającego o męce i śmierci Pana Jezusa. Owe obrazy w połączeniu z głębokimi rozważaniami stały się punktem wyjścia do późniejszych konferencji rekolekcyjnych.

Pierwsza sobotnia konferencja głoszona przez ks. Tomasza skupiała się na spowiedzi. Grzech został w niej porównany do Morza Martwego, które pod taflą wody skrywa Sodomę i Gomorę- miejsca w których wyrzeczono się Pana Boga.

Całość konferencji była wspomagana bezpośrednimi i często brutalnymi przykładami, zawartymi w rockowych teledyskach, tego jak daleko w swojej pysze może się posunąć człowiek i o ile może się oddalić od swojego Stwórcy

Co sprawia, że życie jest wyjątkowe?

To pytanie z sondy ulicznej, którą przedstawił nam ks. Źwiernik. Odpowiedzi były następujące:

-nie wiem, bo moje nie jest

-Bóg

-sex

-wiara

-rodzina

-dziewczyna

 

Czy tak naprawdę my sami zastanawialiśmy się nad tym dlaczego życie, które dostaliśmy od Boga jest wyjątkowe?

Nie tylko do tej, ale również wielu innych refleksji podczas weekendowego spotkania nakłonił nas ks. Tomasz.

Również drugiego dnia rekolekcji swoje świadectwo głosił podopieczny ks. rekolekcjonisty, były więzień, który odsiedział 10 lat za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działała na terenie naszego kraju.

Dzieląc się swoimi przeżyciami powiedział, że miał szacunek do swojej rodziny, że od zawsze się modlił, był nawet ministrantem. Jednak mimo to wkroczył na ścieżkę przestępczą. Jak zapewnie nietrudno się domyślić, skusiły go do tego szybkie i łatwe pieniądze, pozory władzy i bezkarności. Czasami słysząc takie historie nie do końca jesteśmy w stanie w nie uwierzyć, że ta osoba naprawdę się zmieniła. Jednak stypendyści, którzy wysłuchali świadectwa, mężczyzny, który tego doświadczył, na pewno na długo zapamiętają to spotkanie i miejmy nadzieję, nauczą się na błędach innych i wyciągną z nich wnioski. Sami powinniśmy pamiętać, że nawet świętym zdarzały się bardzo poważne przewinienia. A jednak było im dane w pewnym momencie usłyszeć głos Boga, który pozwolił im zejść ze ścieżki zła.

W sobotę odbyła się również msza święta oraz późnym wieczorem adoracja Najświętszego Sakramentu.

Niedziela rozpoczęła się podsumowaniem rekolekcji oraz refleksją na temat tego co tak naprawdę powinno liczyć się w naszym życiu. Następnie odbyła się msza święta, po której stypendyści podziękowali ks. rekolekcjoniście za słowa skierowane do nich podczas weekendowego spotkania.

 

Miejmy nadzieję, że przeżyte rekolekcje pomogą stypendystom jak najlepiej przeżyć nadchodzące święta Zmartwychwstania Pańskiego.