Przedstawiciele ponad 40 miast i miejscowości papieskich spotkali się 16 stycznia 2019 r. po raz siedemnasty w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski na corocznym spotkaniu opłatkowym.
Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowo smuty charakter z powodu tragicznej śmierci włodarza jednego z miast papieskich, śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Od modlitwy za duszę śp. prezydenta i pięciu dziewcząt, które zginęły na początku roku w wyniku pożaru w jednym z koszalińskich escape roomów, spotkanie rozpoczął abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na uroczystości obecni byli również ks. kard. Kazimierz Nycz- Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz bp Artur Miziński – Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Nuncjaturę Apostolską w Polce reprezentował ks. ks. prał. Kryspin Dubiel- Radca Nuncjatury.
O niezwykłej przyjaźni, która łączyła Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił w swoim wykładzie ks. prof. Waldemar Chrostowski, który zwrócił uwagę, na nieprzypadkową zbieżność, jaką było przesunięcie terminu święceń kapłańskich zarówno Prymasa Tysiąclecia jak i Papieża Polaka. Obaj kapłani byli bardzo ludzcy, mieli podobne podejście do życia, do kobiet, co nie zdarza się często. Ksiądz Chrostowski przypomniał w swoim wystąpieniu słowa z Pierwszego Listu Jana Pawła II do Polaków „Zachowajcie wierność Chrystusowi, Jego Krzyżowi, Kościołowi” z 23 października 1978 r., które są dowodem na łączącą ich przyjaźń:
Czcigodny i Umiłowany Księże Prymasie! Pozwól, że powiem po prostu, co myślę. Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża-Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.
Ksiądz Profesor zwrócił uwagę, że przykład życia tych dwóch Polaków jest fundamentem historii Polski po 1980 r. i całej transformacji naszej Ojczyzny.
Życzenia w imieniu stypendystów wszystkim zebranym złożyli Mateusz Michalak i Monika Wójcik. Piotr Jedliński- Prezydent Koszalina był tym, który złożył serdeczności w imieniu włodarzy miast i miejscowości papieskich.
Spotkania opłatkowe Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów Miast i Miejscowości Papieskich odbywają się na początku każdego roku. Stanowią okazję do licznych rozmów i wymiany poglądów na wybrane zagadnienia. To w czasie jednego z tych spotkań powstał pomysł utworzenia Karty Dużej Rodziny. Z innego zaś wyniesiona została inicjatywa ustanowienia Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy.
Tutaj mogą Państwo obejrzeć zdjęcia z tej uroczystości.