„Wstańcie, chodźmy!” hasłem XIX Dnia Papieskiego

Na konferencji prasowej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która odbyła się 16 stycznia 2019 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski poznaliśmy hasło i termin XIX Dnia Papieskiego. Wydarzenie to odbędzie się 13 października 2019 r. pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”

Prelegentami w  czasie konferencji byli ks. Kard. Kazimierz Nycz- Przewodniczący Rady Fundacji, ks. Dariusz Kowalczyk- Przewodniczący Zarządu Fundacji, Tadeusz Krzakowski- Prezydent Legnicy, Michał Zaleski- Prezydent Torunia oraz Zbigniew Ostrowski- Wicemarszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego.

Ks. Dariusz Kowalczyk podsumował XVIII Dzień Papieski, który odbył się 14 października 2018 r. Przypomniał najważniejsze wydarzenia, które się w tym czasie odbyły. W czasie zbiórki publicznej Dnia Papieskiego udało się zebrać 652 864, 99 zł, natomiast z przykościelnej 6 918 484, 47 zł.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, które brzmi „Wstańcie, chodźmy!” ogłosił Przewodniczący Rady Fundacji, ks. Kard. Kazimierz Nycz. Hasło to tytuł książki Jana Pawła II, którą napisał w 2004 r. Hierarcha zauważył, że tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się w 40 rocznicę I pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny. Wizyty, która była nie mniej ważna jak sam jego wybór na Stolicę Piotrową.

Nie chodzi o to tylko, aby wspominać tamten czas, kiedy ukazała się książka i końcówkę pontyfikatu Jana Pawła II, ale żeby wstać i zabrać się do przybliżania Papieża, jego osoby i dzieła. „Wstańcie, chodźmy!” ma przypominać innym 40-lecie pielgrzymki papieża do Polski w 1979 roku .

– mówił Przewodniczący Rady Fundacji.

W tym roku obchodzić będziemy 30 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w niepodległej Polsce. Nie należy również zapominać o tym, że to 20 lat temu odbyła się najdłuższa pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, której owocem było powstanie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Dzięki uprzejmości włodarzy miast i regionów, tegoroczne obozy Fundacji odbędą się w Toruniu i Legnicy. Toruń będzie gościł uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich w dniach 18- 30 lipca, natomiast Legnica studentów od 8 do 15 lipca. Obóz dla maturzystów już po raz kolejny zostanie zorganizowany w Myczkowcach. Na konferencji Prezydenci tych miast oraz Marszałek wyrazili wdzięczność, że to właśnie te miasta będą przyjmować stypendystów Fundacji. Wyrazili gotowość do przyjęcia młodych ludzi i zapewnili, że dołożą wszelkich starań, aby obozy były dobrze zorganizowane, a młodzi ludzie wyjechali zadowoleni z pobytu.

Zdjęcia z konferencji dostępne są tutaj