Aktywny przełom roku we wspólnocie wrocławskiej

Chrystus się narodził! Szczególnie w naszych sercach, sercach stypendystów wspólnoty wrocławskiej. W ostatnim czasie wiele dobrego działo się u nas we Wrocławiu. Miesiąc grudzień obfitował w wydarzenia. Angażowaliśmy się w pomoc innym, wzmocniliśmy nasze więzy, bo przyjście na świat Dzieciątka, mocniej nam uświadamia jak wiele otrzymaliśmy i jak sami wiele możemy dać innym jako stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Miesiąc grudzień rozpoczął się interesująco w naszej wspólnocie. Na jednym z pierwszych spotkań w grudniu odwiedził nas nowy duszpasterz dominikanin Wojciech Delik. Bardzo nas zainteresował swoją osobą, przeżyciami, spostrzeżeniami na temat pracy m.in. we Włoszech. Wierzymy, że wiele dobrego nauczymy się od nowego duszpasterza.

Spotkanie z nim było początkiem duchowego umocnienia naszej wiary przed Narodzinami Chrystusa. W dniach od 7 do 10 grudnia uczestniczyliśmy w rekolekcjach adwentowych. Tematem rekolekcji była teologia i znaczenie Kościoła w życiu młodego chrześcijanina, a prowadził te rekolekcje ks. Dr Grzegorz Strzelczyk. Dzięki wspólnej modlitwie ubogaciliśmy się, wzmocniliśmy nasza wiarę, oczyściliśmy serca. Rekolekcje bardzo pogłębiły naszą wiedzę teologiczną na temat instytucji Kościoła.

Umocnieni wiarą Chrystusa, postanowiliśmy pomóc innym ludziom w ich nieszczęściu i biedzie. W tym roku po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Szlachetna Paczka. Zebraliśmy pieniądze, a następnie kilka osób przygotowało prezenty świąteczne dla wybranej przez nas rodziny, znajdującej się w potrzebie. W paczkach znalazły się produkty spożywcze, przemysłowe, podstawowe przedmioty do szkoły, słodycze i inne przedmioty, które pomogą ludziom w ich ubóstwie. Jak pisze św. Mateusz „ Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!”. Mając na uwadze te słowa, jako stypendyści pragniemy innym ludziom pomagać. Dlatego też, nie była to nasza jedyna akcja pomocy w grudniu. Czynnie zaangażowaliśmy się w zbiórkę żywności organizowaną wspólnie z Caritas we Wrocławiu. W dniach 12-13 grudnia zbieraliśmy żywność w supermarketach i zachęcaliśmy innych do wsparcia tej akcji i podzielenia się żywnością z uboższymi. Zbiórka w tym roku była bardzo udana, z czego się cieszymy. Dzięki temu można było przygotować paczki z żywnością dla potrzebujących.

Pamiętając o naszych darczyńcach w okresie przedświątecznym chcieliśmy przygotować upominki dla instytucji i osób wspierających nasze działanie, pomagające nam, choćby w czasie Dnia Papieskiego. Kilka chętnych osób przygotowało upominki z wypiekami m.in. pierników świątecznych, ręcznie dekorowanych.  Zostały one wręczone przedstawicielom instytucji, lokalnych mediów, szkół które wspierają i pomagają nam.

14 grudnia odbyła się Wigilia naszej wspólnoty w refektarzu przy kościele ojców dominikanów, którzy przyjęli nasz zaproszenie i spędzili ten czas z nami. Długo wyczekiwaliśmy i przygotowywaliśmy się do tego dnia. Spotkanie opłatkowe rozpoczęliśmy modlitwą, wysłuchaniem słów ewangelii o narodzeniu Jezusa. Swoim Słowem podzielili się z nami nasi duszpasterze. Mówili o tym, żeby pamiętać o tym co ważne, o tym, że Pan Jezus powinien narodzić się przede wszystkim w naszych sercach. Nadszedł czas łamania się opłatkiem i składania życzeń. Każdy z nas miał okazje życzyć innym zdrowia, pomyślności, łask bożych, miłości do Boga i bliźniego. Następnie zasiedliśmy do stołów, by spożyć dania wigilijne, które sami przygotowaliśmy. Na stole nie mogło zabraknąć tradycyjnych polskich potraw: barszczu, uszek, pierogów, ryb, kutii i innych dań wigilijnych, ciast i owoców. Dzięki temu spotkaniu mieliśmy dużo czasu by porozmawiać z innymi. Grupa osób uświetniła wieczerzę graniem i śpiewaniem kolęd. Obdarowaliśmy duszpasterzy wypieczonymi ręcznie piernikami. Każdy z nas stypendystów dostał także własny piernik ze swoim imieniem. Otrzymaliśmy również w czasie wigilii  piękne, wykonane ręcznie, prezenty od dzieci z rodziny, której przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę. W czasie fundacyjnej Wigilii panowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Był to piękny dzień, pełen bliskości i wzajemnej serdeczności.

6 stycznia jako Fundacja Nowego Tysiąclecia wzięliśmy udział w Orszaku Trzech Króli organizowanym we Wrocławiu. Jako wolontariusze pomogliśmy organizatorom uświetnić ten dzień. Cześć osób z samego rana przybyła w okolice Rynku i Ostrowa Tumskiego, by przygotować drogę, którą miał zmierzać orszak. Część pomagała przy budowaniu i dekorowaniu sceny, na której wystąpił zespół Golec uOrkiestra. Wielu stypendystów uczestniczyło w Orszaku, niosło chorągwie  i nagłośnienia. Inni stypendyści rozdawali korony, śpiewniki kolęd, naklejki z symbolami Orszaku Trzech Króli. Przyłączyliśmy się także w tym dniu do zbiórki pieniężnej na rzecz hospicjum ojców bonifratrów. Cieszyliśmy się, że nasz wkład  uświetnił to wielkie wydarzenie, w którym uczestniczyło tysiące Wrocławian. Byliśmy częścią czegoś wielkiego. Podziwialiśmy radosny orszak Trzech Króli do Dzieciątka Jezus i odgrywane po drodze sceny biblijne.

 

                                                                                                  Monika Lenartowicz

                                                                                                wspólnota wrocławska