„Jan Paweł II – Pontyfikat przełomów” – pod takim hasłem obchodzony był w całej Polsce pierwszy Dzień Papieski. Poprzez sesje naukowe, spotkania, modlitwę i imprezy kulturalne Polacy starali się uczcić 23. rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. – Chcemy w ten sposób upamiętnić na całe stulecia dzieło i myśl wielkiego Polaka – powiedział Prymas Polski kard. Józef Glemp.
W całym kraju harcerze i działacze Akcji Katolickiej na ulicach i przed kościołami zbierali do puszek pieniądze na stypendia dla utalentowanych dzieci z najuboższych rodzin, przyznawane przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zbiórka „Dzielmy się miłością” przyniosła ok. 2 mln 300 tys. złotych, co wydatnie rozszerzyło realizowany przez Fundację program stypendialny.
Jan Paweł II osobiście wyraził wdzięczność za ustanowienie przez Episkopat Polski Dnia Papieskiego w naszym kraju. W rozważaniach towarzyszących południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie podziękował rodakom za ten wyraz duchowego wsparcia jego posługi i życzył, aby ustanowiona przez biskupów polskich Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przynosiła jak najwięcej owoców. – Wiem, że ten dzień łączy się z piękną ideą wspierania przez stypendia młodych Polaków, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Pod hasłem Dzielmy się miłością ich rówieśnicy – harcerze i członkowie Akcji Katolickiej – zbierają fundusze, które zostaną przeznaczone na ten cel. Dziękuję organizatorom, artystom i wszystkim, którzy włączają się w to dzieło. Niech Dzień Papieski przyniesie wszystkim Polakom głębokie przeżycia duchowe i obfite owoce łaski. Niech Wam Bóg błogosławi! – mówił Jan Paweł II.
Prorok, uniwersalny autorytet, człowiek bez lęku, największy rewolucjonista XX wieku – takich określeń używali uczestnicy sesji „Jan Paweł II – pontyfikat przełomów”, która rozpoczęła się 13 października w Warszawie, w przeddzień Dnia Papieskiego. Gościem specjalnym obrad był prof. George Weigel, autor fundamentalnego studium poświęconego Papieżowi Świadek nadziei, które stało się bestsellerem na rynku księgarskim. Sesję zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna oraz Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Z okazji Dnia Papieskiego Poczta Polska wprowadziła do obiegu pamiątkowy znaczek z Janem Pawłem II. Nowy znaczek o nominale 1 zł ukazał się w nakładzie 450 tys. sztuk. Zaprojektował go Janusz Wysocki. Znaczek przedstawiał Jana Pawła II w stroju pontyfikalnym – zielonym ornacie. Papież w lewej dłoni trzymał krzyż, a prawą udzielał błogosławieństwa. Ponad sylwetką Ojca Świętego umieszczono napis: Nie lękajcie się!, w tle widać promienie słońca prześwitujące przez chmury. Logo Dnia Papieskiego usytuowane w prawym dolnym rogu przypominało okazję wydania znaczka.