Rok 2015

Koncert na Placu Zamkowym w Warszawie, apel modlitewny w łączności z Papieżem Franciszkiem a także platforma modlitewna „Rodziny za rodziny” to tylko niektóre z form obchodów jubileuszowego  XV Dnia Papieskiego. Dzień Papieski odbył się 11 października 2015 r. pod hasłem „Jan Paweł II – Patron rodziny”. Głównym organizatorem wydarzeń była obchodząca w tym roku jubileusz 15-lecia Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” a także „Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło”.

Hasło XV Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Patron Rodziny” było bezpośrednim nawiązaniem do zwołanych przez Papieża Franciszka obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym, które odbyły się w dniach 4-25 października 2015 r. w Rzymie. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której misją jest propagowanie nauczania św. Jana Pawła II, poprzez tegoroczne obchody podkreślała szczególną troskę Papieża Polaka o świętość i trwałość rodzin. Wydarzeniom XV Dnia Papieskiego przyświecały słowa św. Jana Pawła II, że „rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu.”

Centralne obchody XV Dnia Papieskiego rozpoczęły się uroczystą Galą Totus na Zamku Królewskim w sobotę, 10 października. Jak co roku statuetkami nagrodzeni zostalią Ci, którzy poprzez swoją działalność propagują nauczanie św. Jana Pawła II. W niedzielę, 11 października o godzinie 10.30 odprawiona została Msza Święta w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Zaraz po niej spod pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu wyruszył muzyczno-modlitewny przemarsz o nazwie „Pod Prąd”. Stypendyści, wraz z mieszkańcami miasta, chcieli tym samym poprzez taniec i śpiew zachęcić do wspólnych obchodów XV Dnia Papieskiego. Przemarsz przeszedł przez Plac Piłsudzkiego i zakończył się na warszawskim Placu Zamkowym, gdzie chwilę po nim otwarte zostało Miasteczko Rodzinne. Obok kolumny Zygmunta w godzinach 12.00-18.00 przewidziano pokazy chemiczne, kursy pierwszej pomocy, czytanie bajek przez gości miasteczka, m.in.. księdza Kardynała Kazimierza Nycza, a także zdjęcia rodzinne, zajęcia plastyczne oraz pełną tańca i śpiewu Wyspę Przygód. Głównym punktem obchodów XV Dnia Papieskiego był Koncert Galowy, który o godzinie 16.00 rozpoczął się na placu przed Kościołem Akademickim św. Anny w Warszawie. Wystąpili m.in. José Feliciano, siostry Steczkowskie, rodzina Karpiel-Bułecka z kapelą góralską oraz rodzina Cugowskich. Koncertowi towarzyszył Apel Modlitewny w intencji polskich rodzin, prowadzony przez zespół muzyczny stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – „Tylko Ty”.

XV Dzień Papieski obchodzony był na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. Happeningi, miasteczka rodzinne i koncerty  – to tylko niektóre z punktów przygotowanych w ramach tegorocznych obchodów. Duchowy wymiar wydarzenia w tym roku pogłębiła przygotowana przez stypendystów Fundacji platforma modlitewna „Rodziny za rodziny”, która umożliwiła modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II  w intencji wybranych rodzin (www.rodzinyzarodziny.pl).
Podczas obchodów Dnia Papieskiego prowadzona była zbiórka funduszy umożliwiających realizację programu stypendialnego. Dzieło to można było wesprzeć podczas zbiórki publicznej, przeprowadzanej w kraju i za granicą w dniach 4-22 października, zbiórki przykościelnej w niedzielę Dnia Papieskiego, a także wysyłając SMS o treści „POMOC” pod numer 74 265 (4,92 zł z VAT) oraz wpłacając środki na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o nr. 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.
Obchody Dnia Papieskiego swoim patronatem objęły: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, „Idziemy” oraz Przewodnik Katolicki.