Rok 2018

Liczne wydarzenia modlitewne, artystyczne i naukowe towarzyszyły obchodom XVIII Dnia Papieskiego, który odbył się 14 października 2018 r. pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa” w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie. Był on okazją do podkreślenia szczególnego miejsca, jakie zajmowało ojcostwo zarówno w wymiarze ziemskim i boskim  w nauczaniu Papieża Polaka.

Jak co roku, w ramach obchodów Dnia Papieskiego, 13 października na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród TOTUS TUUS. Prestiżowe „Katolickie Noble” to najważniejsze nagrody polskiego Kościoła katolickiego, wyraz docenienia dorobku oraz skutecznego promowania osób i instytucji, których działalność przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Laureaci są ludźmi, którzy poświęcają swoje życie służbie dobru, pięknu i prawdzie.

Niedzielne centralne  obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice św. Krzyża w  Warszawie celebrowaną przez ks. Kard. Kazimierza Nycza- Przewodniczącego Rady Fundacji. Transmisję z Mszy prowadził Program Pierwszy Polskiego Radia. Następnie na ulice Warszawy i innych miast w Polsce wyszli stypendyści i wolontariusze kwestujący na rzecz Fundacji. W Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie odbył się Koncert Galowy XVIII Dnia Papieskiego. W wydarzeniu artystycznym, wyreżyserowanym przez  Romana Kołakowskiego wystąpili m.in.: Krzysztof i Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk, Natalia Sikora, Darek Malejonek. Koncert transmitował Program 1 Telewizji Polskiej.

W całej Polsce odbywało się szereg inicjatyw podejmowanych przez stypendystów i wolontariuszy. Dużym zainteresowaniem od lat cieszą się biegi papieskie, konferencje naukowe, koncerty.

Wydarzeniem towarzyszącym centralnym obchodom była konferencja naukowa „Wspólnota – rodzina – ojcostwo – współczesne wyzwania.”, która odbyła się 17 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zbiórka publiczna, która towarzyszyła obchodom XVIII Dnia Papieskiego, przeprowadzona została w 209 sztabach w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 652 864,99 zł. W ramach zbiórki przykościelnej udało się zebrać 6 918 484, 47 zł.