Co to znaczy kochać? Rekolekcje wielkopostne wspólnoty wrocławskiej i zielonogórskiej...

Ostatni weekend, tj. 4-6 marca 2022, stypendyści z Wrocławia i Zielonej Góry spędzili na rekolekcjach wielkopostnych w Bierutowie. Udali się tam na zaproszenie ks. Bartosza Mitkiewicza, który od początku bieżącego roku jest tam proboszczem, a przez wiele lat był opiekunem duchowym wrocławskiej wspólnoty akademickiej. Rekolekcjom przewodził ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor biura Fundacji, który wygłosił cykl konferencji o miłości oraz jej różnych aspektach. Obecna była także s. Angelika Mrówka, która prowadziła medytację, adorację oraz umilała czas śpiewem i grą na gitarze.

Rekolekcje rozpoczęły się oficjalnie Mszą świętą w piątek o godzinie 18.00 w kościele pod wezwaniem św. Józefa. Po Mszy studenci odprawili Drogę Krzyżową, w której uczestniczyli również parafianie Bierutowa. Po kolacji studenci wysłuchali konferencji ks. Łukasza o tym, jak kocha nas Bóg. Pierwszy dzień rekolekcji zakończył się późną integracją na sali gimnastycznej, gdzie stypendyści udali się na spoczynek.

Drugi dzień był dla stypendystów dosyć intensywny, a zaczął się od wczesnego śniadania, jutrzni i medytacji poprowadzonej przez s. Angelikę. Zwracała ona uwagę na to, jak my powinniśmy kochać Boga. Następnie stypendyści zostali podzieleni na grupy, w ramach których dyskutowali o tym, co zagraża miłości – jakie zagrożenia dla miłości niesie współczesny świat i jak można im przeciwdziałać. Zakończeniem grup dzielenia było wspólne podsumowanie i omówienie na forum najważniejszych kwestii zamieszczonych na plakatach. Po krótkiej przerwie odbyła się druga konferencja ks. Łukasza na temat miłości do samego siebie. Następnie stypendyści udali się na obiad.

O godzinie 15.00 uczestnicy rekolekcji zgromadzili się pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Bierutowie i odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie przeszli do sali w szkole na kolejną konferencję ks. Łukasza na temat miłości do bliźniego – jak można ją okazywać. Po chwili przerwy stypendyści zgromadzili się w kościele św. Józefa na adoracji poprowadzonej przez s. Angelikę. W trakcie adoracji stypendyści mieli również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Po skończonej adoracji studenci udali się na kolację, zaś po kolacji odbyła się Msza święta. W trakcie homilii ks. Łukasz wygłosił swoją kolejną konferencję o miłości do swoich nieprzyjaciół – dlaczego to jest dla nas ważne, ale równocześnie bardzo trudne doświadczenie. Dzień drugi zakończył się tak samo jak dzień poprzedni – integracją na sali gimnastycznej. Stypendyści m.in. tańczyli belgijkę, grali w piłkę siatkową, grali w różne gry czy po prostu spędzali czas na rozmowie.

Niedziela rozpoczęła się od śniadania. Po śniadaniu ks. Łukasz wygłosił konferencję o przygotowaniu do miłości małżeńskiej. O godzinie 10.30 odbyła się Msza św. w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny z udziałem parafian Bierutowa. Ks. Łukasz podziękował wszystkim za czas rekolekcji, a szczególnie parafianom Bierutowa za gościnne przyjęcie stypendystów. Po Mszy odbyło się podsumowanie oraz obiad. Po obiedzie stypendyści rozjechali się do swoich domów.

Studenci z Wrocławia i Zielonej Góry byli pod ogromnym wrażeniem gościnności mieszkańców Bierutowa – tego, w jaki życzliwy sposób zostali przyjęci. Dzięki nim mieli gdzie spać i co jeść – przepyszne obiady, śniadania i kolacje oraz dużo różnych ciast sprawiły, że stypendyści naprawdę dobrze czuli się w parafii, do której przyjechali na zaproszenie ks. Bartosza Mitkiewicza. –Dla nas to wielka radość, że stypendyści odwiedzili naszą parafię. To jest konkretne świadectwo dla mieszkańców naszego miasta – podkreśla ks. Bartosz. Warto wspomnieć, że ks. Mitkiewicz przez wiele lat był opiekunem duchowym wrocławskiej wspólnoty akademickiej.

Tematem tegorocznych rekolekcji była miłość i jej różne aspekty – Co to znaczy kochać? Ks. Łukasz podkreśla: „Zaczęliśmy od pytania: Jak kocha nas Bóg? Potem: Jak my możemy Go kochać? Co to znaczy kochać siebie i drugiego człowieka? Zwieńczeniem jest miłość oblubieńcza”. Rekolekcje składały się głównie z konferencji i adoracji, ale nie zabrakło również warsztatów i grup dzielenia. Dzięki temu uczestnicy rekolekcji mogli podzielić się swoim doświadczeniem i świadectwem wiary.

Rekolekcje w Bierutowie to pierwsze rekolekcje stacjonarne wyjazdowe w dobie pandemii koronawirusa. Wcześniejsze, w Henrykowie, odbyły się w przeddzień pierwszego lockdownu. Formacja jest obowiązkowa dla stypendystów, ale z pewnością dla każdego z osobna jest też bardzo ważnym elementem. Charakter wyjazdowy sprzyja mocniejszemu przeżywaniu spotkania z Bogiem i Słowem Bożym, wpływa także na integrację między stypendystami oraz podtrzymywanie więzi.

Aleksandra Nawała

GALERIA ZDJĘĆ