Czuwanie wzbogacone przez historię

W wigilię Bożego Miłosierdzia, w parafii Opatrzności Bożej stypendyści ze wspólnoty bydgoskiej FDNT uczestniczyli w diecezjalnym czuwaniu młodzieży z parafialnych grup ŚDM.

Czuwanie rozpoczęła katecheza chrzcielna prowadzona przez ks. Kanonika Macieja Gutmajera. Pogłębiając swoją wiedzę na temat obrzędu chrztu świętego i jego historii, mogliśmy podziwiać przepiękne baptysterium, jedyne w Bydgoszczy.

Przez długi czas obrzęd Chrztu Świętego odbywał się w baptysteriach. W centrum pomieszczenia znajdowała się sadzawka chrzcielna, której ośmiokątny kształt nawiązywał do Ośmiu Błogosławieństw. By wejść do wody, katechumeni po wyznaniu wiary pojedynczo schodzili do sadzawki po siedmiu stopniach symbolizujących siedem grzechów głównych. Potem wchodzili po siedmiu stopniach wyrażających siedem Sakramentów Świętych i ubierali białe szaty. Ochrzczony całkowicie zmieniał swoje życie – stawał się nowym człowiekiem.

Centralnym punktem czuwania była Eucharystia, podczas której odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Po niej udaliśmy się na agapę. Był to piękny czas spędzony we wspólnocie.