Dzień Papieski w miastach akademickich

XVII Dzień Papieski to święto całego polskiego Kościoła. Jak wiemy, w tym roku główne obchody przypadają 8 października, a hasłem dnia są słowa „Idźmy naprzód z nadzieją!”. Minione miesiące to czas intensywnych przygotowań do tego święta przez wspólnoty akademickie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pierwszym znakiem, że Dzień Papieski tuż-tuż, były wizyty w parafiach, gdzie stypendyści głosili świadectwa. Oto atrakcje, które zostały przygotowane w poszczególnych miastach.

W każdym miejscu Polski centralnym wydarzeniem Dnia Papieskiego będzie Msza Święta, podczas której będziemy dziękować Bogu za dar posługi apostolskiej Jana Pawła II. Podczas wielu z nich stypendyści będą się modlić za darczyńców Fundacji oraz dziękować za wszelkie otrzymane dobro. W większości miast akademickich będą rozstawione „miasteczka rodzinne” z licznymi atrakcjami dla dzieci oraz całych rodzin. Obchodom towarzyszyć będzie zbiórka publiczna i kościelna na fundusz stypendialny dla podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jak zatem będziemy świętować w poszczególnych miastach?

KRAKÓW

Nad tegorocznym Dniem Papieskim w Krakowie patronat honorowy objął abp Marek Jędraszewski oraz prezydent miasta – Jacek Majchrowski. 7 października o godz. 13.00 stypendyści zatańczą na Rynku Głównym taniec belgijski, zapraszając mieszkańców i turystów do wspólnej zabawy, zaś o godz. 15.30 w Arcybractwie Miłosierdzia przy ul. Siennej 5 odbędzie się spotkanie z Anną Dymną – założycielką Fundacji „Mimo wszystko”, która opowie o swojej działalności. Spotkanie będzie miało charakter otwarty. 8 października, oprócz Mszy i „miasteczka rodzinnego”, o godz. 17.00 odbędzie się spektakl w wykonaniu stypendystów pt. „Audycja z wątkiem o nadziei”. Nową inicjatywą będzie I Bieg Papieski, zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem „I Ty możesz być wielki”, który odbędzie się 14 października o godz. 11.00.

KATOWICE

Nie mniej bogaty program przygotowali stypendyści z Katowic. 7 października w godz. 10.00-14.00 moc atrakcji dla dzieci czeka w „miasteczku rodzinnym”, m.in. koło fortuny, fotobudka z Janem Pawłem II w tle czy choćby występ iluzjonisty z programu „Mam talent”, Tomasza Kabisa. Później, o godz. 16.00, odbędzie się koncert inauguracyjny obchodów XVII Dnia Papieskiego na Śląsku w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich (wstęp wolny). 12 i 13 października to czas prapremiery i premiery musicalu „Dawid”, stworzonego przez Teatr Franciszka w Pałacu Młodzieży w Katowicach. „Miasteczko rodzinne” i 2 koncerty – IV Rybnicki Charytatywny Koncert Papieski oraz koncert w Zabrzu w kościele p.w. Świętej Anny – to atrakcje przewidziane na 15 października. Obchody XVII Dnia Papieskiego w Katowicach zakończą się 22 października Koncertem Galowym IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ ku czci św. Jana Pawła II o godz. 18.00.

ŁÓDŹ

W Łodzi 6 października odbędzie się konferencja pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Jej prelegentami będą Dariusz Kowalski – aktor filmowy i teatralny oraz przedstawiciele projektu „Dzieło na misji”, a także Monika i Marcin Gomułkowie, znani szerzej jako „Początek wieczności”. Następnego dnia o godz. 17.00 odbędzie się przemarsz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Rząśnia ul. Piotrkowską wraz z musztrą pokazową, a o godz. 20.00 zorganizowane zostanie czuwanie pod pomnikiem św. Jana Pawła II. 8 października to dzień, w którym odbędą się festyny rodzinne niedaleko łódzkich kościołów, zaś 15 października odbędą się festyny wyjazdowe – w Aleksandrowie Łódzkim oraz Tomaszowie Mazowieckim.

LUBLIN

Lublin rozpocznie swoje świętowanie Mszą Świętą połączoną z czuwaniem w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty 6 października w godz. 19.00-21.00. Dzień później, w sobotę, o godz. 20.00 odbędzie się konferencja z udziałem reżysera Krzysztofa Tadeja, po której będzie miała miejsce projekcja filmu w Centrum Transferu Wiedzy KUL. W niedzielę zaplanowano festyn rodzinny na Placu Litewskim, kiermasz ciast oraz świadectwa w lubelskich parafiach. W sobotę, 14 października, podczas meczu drużyny TBV Start Lublin odbędzie się prezentacja stypendystów oraz zbiórka do puszek, a w niedzielę stypendyści złożą wizytę w Kodniu, biorąc udział w Nocnym Czuwaniu Młodych.

OLSZTYN

W Olsztynie na starówce, 8 października w godz. 11.00-17.00, rozstawione będzie „miasteczko rodzinne”, w którym czekają liczne zabawy i konkursy dla najmłodszych. Odbędzie się również flashmob z Janem Pawłem II zorganizowany przez dzieci na scenie głównej na Starym Mieście. Obchody Dnia Papieskiego zakończą się 16 października o godz. 18.00 różańcem poprowadzonym w kościele przez stypendystów.

POZNAŃ

Poznań zorganizuje już VII Bieg Papieski, który odbędzie się 7 października o godz. 11.00, równolegle z którym ruszy festyn rodzinny z atrakcjami dla dzieci. 15 października o godz. 17:00 będzie miało miejsce uwielbienie z zespołem Ninive w parafii Nawiedzenia NMP.

TORUŃ

Toruń rozpocznie swoją zbiórkę publiczną połączoną z happeningiem nawiązującym do hasła XVII Dnia Papieskiego w wykonaniu uczniów byłego Gimnazjum nr 3 w piątek, 6 października, o godz. 13.00. W niedzielę zaś na Rynku Staromiejskim rozstawione zostanie „miasteczko rodzinne”, a w nim moc atrakcji dla dzieci – m.in. krótkie przedstawienie, iris folding (technika składania papieru), malowanie różnymi technikami, kolorowe mozaiki, kreatywne origami, Twister oraz inne gry i zabawy. Patronat nad tym dniem w Toruniu objął prezydent miasta, Michał Zaleski.

SZCZECIN

W niedzielę 8 października Szczecin zaplanował kiermasz domowych ciast przy parafii św. Andrzeja Boboli. Akcja rozpocznie się o 8.00. W godz. 10.00-16.00 będzie rozstawione „miasteczko rodzinne” u Jezuitów. Planowany jest także koncert w podziękowaniu dla darczyńców z parafii.

OPOLE

7 października w Opolu, w godz. 11:30-16:00 pojawi się „miasteczko rodzinne”, a w nim m.in. malowanie twarzy i kącik artystyczny dla dzieci. 8 października w Sidzinie odbędą się diecezjalne obchody Dnia Papieskiego. W ramach tego wydarzenia przewidziane są m.in. występy artystyczne zespołu muzycznego o godz. 13.00.

ZIELONA GÓRA

W tym roku do obchodów Dnia Papieskiego w Zielonej Górze włączyli się stypendyści z całej diecezji. 7 października odbędzie się modlitwa różańcowa i apel jasnogórski przy pomniku św. Jana Pawła II przy parafii Ducha Świętego prowadzona przez stypendystów. Modlitwa rozpocznie się o godz. 20.00. W Dzień Papieski zaplanowana została gra terenowa „Podążając za św. Janem Pawłem II” dla rodziców z dziećmi. Do pomocy przy prowadzeniu tej zabawy włączyli się harcerze z ZHR. Oprócz tego przy parafii pw. Św. Stanisława Kostki zostanie zorganizowane „miasteczko rodzinne”, gdzie będzie poczęstunek ciastem przygotowanym wcześniej przez stypendystów, malowanie twarzy dzieciom oraz skręcanie balonów.

SIEDLCE

Wspólnota siedlecka zaplanowała zbiórkę w sieci sklepów Topaz (Siedlce, Węgrów, Sokołów), która odbędzie się 7 października. Tego samego dnia zaplanowano „miasteczko rodzinne” w Galerii, podczas którego atrakcjami będzie malowanie twarzy, skręcanie balonów, kolorowanki z Papieżem oraz zdjęcia z maskotką. Zorganizowany zostanie też punkt informacyjny oraz zbiórka.

BIAŁYSTOK

W główny dzień obchodów XVII Dnia Papieskiego w Białymstoku, 8 października w godz. 12.00-18.00, na Rynku Kościuszki odbędzie się festyn rodzinny. Charytatywny turniej szachowy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” został przewidziany na 14 października o godz. 10.00, zaś o godz. 16.00 – wieczorek poetycki, na którym gościem specjalnym będzie Dariusz Kowalski. Spotkanie odbędzie się w I LO im. Adama Mickiewicza przy ul. Brukowej 2. 16 października o godz. 19.30 odbędzie się czuwanie w Katedrze. Świętowanie zakończy się maratonem zumby w Fabryce Tańca, 22 października o godz. 13.00 przy ul. Marczukowskiej 33a (termin jeszcze może ulec zmianie, dlatego zachęcamy do śledzenia fanpage`a wspólnoty).

TRÓJMIASTO

7 października w Gdańsku Matemblewie o godz. 11.00 odbędzie się I BIEG PAPIESKI. Równolegle do tego wydarzenia będzie działało „miasteczko rodzinne”. Wspólnota oddeleguje też swoich przedstawicieli do akcji „Różaniec do granic”. 8 października będzie miała miejsce procesja różańcowa w Gdyni, kiermasze ciast przy parafii św. Krzyża oraz przy Sanktuarium w Matemblewie. Natomiast na 16 października zaplanowano koncert ulubionych pieśni Jana Pawła II, który odbędzie się w godzinach wieczornych (więcej informacji pojawi się wkrótce).

BYDGOSZCZ

Świętowanie Dnia Papieskiego w Bydgoszczy rozpocznie się Mszą Świętą w Bazylice 7 października o godz. 18.00, po której odbędzie się godzinny Wieczór Uwielbienia, podczas którego wierni usłyszą świadectwo stypendystów. 8 października o godz. 15.30 rozpocznie się Karoliada – podczas tego wydarzenia, obok zmagań sportowych, będzie można odwiedzić 2 stanowiska fundacyjne, gdzie znajdą się atrakcje dla dzieci (malowanie twarzy, skręcanie balonów) oraz można wziąć udział w loterii. Później, do godz. 20.00, odbędzie się koncert Siewców Lednicy.

Dzień Papieski to czas dzielenia się radością. Zechciejmy włączyć się do obchodów tego święta i idźmy naprzód z nadzieją – nadzieją, że nasz wzajemny trud i poświęcenie przyniesie obfite owoce.