Dzień Papieski w Walii!

Dzień Papieski już od wielu lat łączy Polaków, nie tylko tych zamieszkujących w Polsce, ale i za granicą. Organizacja „Polskie spotkania w Walii” podzieliła się z nami relacją z przygotowanych przez nią obchodów tego święta w walijskim Cardiff.

„Jesteśmy młodą organizacją, pomysł zrodził się w naszych głowach dokładnie rok temu, kiedy spotkaliśmy się w naszym domu, by przy wspólnym śpiewaniu kolęd, przy dźwiękach gitary przeżyć świąteczny wieczór. Już wtedy zauważaliśmy, że istnieje potrzeba spotykania się z rodakami, zwłaszcza że nasz salon ledwo pomieścił wszystkich przybyłych gości. Postanowiliśmy rozszerzyć naszą działalność i już na 3 Maja zorganizowaliśmy pierwszą imprezę z cyklu „Polskie spotkania w Walii”. Wówczas zebrało nas się około 40 osób, w tym kilkoro Walijczyków. Podczas tego dnia postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla innych, zbieraliśmy środki na pomoc fundacji „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”. Kolejne spotkanie, również o tematyce patriotycznej, zorganizowaliśmy 1 sierpnia 2015. I tym razem wsparliśmy inny cel, – lokalną szkołę katolicką. Uczestników wówczas było już około 70. W momencie kiedy zapadła decyzja o organizacji Dnia Papieskiego, naturalnym była zbiórka na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Wszystkie materiały otrzymaliśmy bezpośrednio z fundacji, a nasz sponsor, Polskie Delikatesy Ania, przygotował wspaniały tort z wizerunkiem Jana Pawła II oraz masę przepysznych kremówek. Lokal użyczyła nam lokalna katolicka parafia Św. Heleny w Caerphilly. Dzięki takiemu wsparciu nasi uczestnicy mogli choć przez chwilę poczuć się jak w Polsce. Jednocześnie też na stołach mieliśmy przepyszne produkty przygotowane przez nas samych, a były to min. grochówka, sałatki i szarlotka. Spotkanie było okazją do nawiązania nowych znajomości, do wspólnych rozmów przy kawie oraz do pokazania naszym dzieciom sylwetki św. Jana Pawła II. Wyświetliliśmy im krótki film animowany o życiu młodego Karola Wojtyły oraz przeprowadziliśmy loterię z nagrodami.Każdy zdobył jakiś upominek z pakietu fundacyjnego.

Zebrane środki przeznaczyliśmy na pomoc fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Na spotkanie przyniesione zostały kwiaty w barwach naszej flagi narodowej. Kwiaty białe i czerwone postanowiliśmy złożyć dnia 11 listopada na grobach polskich żołnierzy spoczywających na cmentarzu w Cardiff.

Mamy nadzieję, że Dzień Papieski zagości w naszym kalendarzu na dłużej i że w przyszłym roku również zorganizujemy takie obchody.”

Katarzyna i Paweł Zawistowscy
POLSKIE SPOTKANIA W WALII

Serdecznie dziękujemy organizacji „Polskie spotkania w Walii” za wsparcie naszego funduszu stypendialnego. Zapewniamy o pamięci w modlitwie za naszych rodaków zamieszkujących za granicą.