Dzień Skupienia w lubelskiej wspólnocie

„Chrystus zbawia we wspólnocie Kościoła”, czyli Dzień Skupienia w lubelskiej wspólnocie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

W tym roku nasz Dzień Skupienia lubelskiej wspólnoty Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” był istnym „ekspresem dla duszy”. Zaczęliśmy w mroźny, wietrzny poranek, 7 grudnia o 9:30 w salce Duszpasterstwa Akademickiego KUL. Pieśnią do Ducha Świętego poprosiliśmy o owocne duchowe przeżywanie kilku czekających nas godzin. W międzyczasie dołączył do nas ks. Piotr Twardecki, który wygłosił konferencję pod hasłem Dnia Skupienia „Chrystus zbawia we wspólnocie Kościoła”.

Ksiądz zaczął od podkreślenia, iż niedawno zakończyliśmy obchody Roku Wiary, ale ten fakt nie zobowiązuje nas do tego, aby przestać pogłębiać swoją wiarę. Wręcz przeciwnie, hasło obecnego roku w liturgicznego „Wierzę w Syna Bożego” stawia nowe wyzwania dla wszystkich chrześcijan. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że czasami mamy wątpliwości w wierze. Szczególnie dotyka to młodych, których świadomość religijna dopiero się kształtuje. Ksiądz Piotr zapewnił nas jednak, że nie jesteśmy w wierze sami. Podczas godzinnej konferencji zostaliśmy uświadomieni o ogromnym znaczeniu wspólnoty Chrystusowej, w której największą rolę gra lud Boży, czyli de facto my sami. Każdy z nas został powołany przez samego Chrystusa do życia we wspólnocie.

Myślę, że z konferencji szczególnie zapadnie nam w pamięć porównanie ludu Bożego do puzzli. Gdy staramy się złożyć całą układankę, a brakuje wśród niej kilku elementów, to choćby były to skrajne jej części, czujemy jednak niedosyt. Tak samo jest ze wspólnotą Kościoła, ta układanka ma sens tylko wtedy, gdy jest kompletna. Nie może więc nikogo wśród nas zabraknąć, zarówno w Kościele, jak i we wspólnocie fundacji.

Po konferencji księdza podzieliliśmy się na kilkuosobowe grupy, w których rozważaliśmy czym dla nas jest wspólnota i jakie jest nasze miejsce w niej. Każdy miał też okazję podzielić się swoimi doświadczeniami odnośnie głoszenia świadectwa o Chrystusie.

Nasze 3-godzinne zimowe spotkanie uwieczniła adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wspólna Eucharystia. Dniem Skupienia chcieliśmy pogłębić adwentowe rozważania, a każdy z nas wyszedł z postanowieniem, abyśmy codziennie dawali z siebie więcej niż dotychczas.

 

Karolina Wnuk