W tym roku tradycyjny obóz maturzystów w Myczkowcach nie mógł się odbyć ze względu na pandemię koronawirusa. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nie pozostawiła jednak przyszłych studentów bez opieki – 9 września wystartował e-obóz pod hasłem „Życie – niedokończony projekt”. W jego ramach na kanale DziełoTV i na fanpage’u Fundacji opublikowane zostały trzy krótkie konferencje przygotowane przez ks. Dariusza Kowalczyka, ks. Pawła Walkiewicza i ks. Łukasza Nycza. Zastąpiły one formacyjną część obozu, przybliżając stypendystom sylwetkę Jana Pawła II jako ucznia i studenta, stawiając go maturzystom jako pewien odnośnik na nowej, studenckiej drodze życia.
14 września ruszyła kolejna część e-obozu – stypendyści z poszczególnych miast akademickich mogli poznać zarządy swoich wspólnot na spotkaniach na platformie ZOOM. Pierwszoroczniaki z Gdańska i okolic spotkały się 18 września z szefową i starostką wspólnoty. Był to czas na nawiązanie kontaktu z innymi pierwszorocznymi, na odświeżenie starych znajomości, ale też na zadanie wszystkich nurtujących pytań. Jak działa komunikacja miejska, jak wygląda życie w akademiku, jak zaangażować się w wolontariat na studiach i czy to wszystko jest tak straszne, jak wygląda? Wszystkie wątpliwości zostały rozwiane przez szefową wspólnoty – Wiolę Leszczyńską i Magdę Kraśniewską – starostkę. Opowiedziały one także o życiu wspólnoty gdańskiej i przekonały swoich nowych podopiecznych, że studia nie muszą być obozem przetrwania!
E-obóz zakończyły spotkania poszczególnych wspólnot w tradycyjnej formie – na żywo. 3 października w Duszpasterstwie Akademickim „Na Czarnej” gdańskie pierwszaki miały okazję do formacji pod duchowym przewodnictwem duszpasterza gdańskich stypendystów – ks. Łukasza Idema i do integracji w towarzystwie całego zarządu wspólnoty. Ta namiastka Myczkowiec pozwoliła na rozwinięcie zapoczątkowanych on-line znajomości i na sprawdzenie w praktyce, że studia można przeżyć o wiele lepiej, mając oparcie i pomoc w innych stypendystach Fundacji.
Karolina Kuryło