Główne obchody Dnia Papieskiego już za nami

„Jan Paweł – Papież Rodziny” – pod takim hasłem obchodzono w całej Polsce XII Dzień Papieski.  Blisko 100 tys. wolontariuszy w całej Polsce z tej okazji zbierało pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzięki uzbieranej kwocie, ponad 2 500 zdolnych młodych osób z niezamożnych rodzin będzie otrzymywało comiesięczne wsparcie finansowe przez cały okres trwania nauki.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym czasie w wielu miastach w Polsce i poza jej granicami organizowane są wydarzenia kulturalne i naukowe, poświęcone pontyfikatowi Papieża Polaka. Za ustanowienie Dnia Papieskiego osobiście dziękował w Watykanie Jan Paweł II:

(…) Zawsze liczyłem na duchowe wsparcie moich Rodaków i stale je otrzymuję. Ze swej strony odwzajemniam ich życzliwość przed Panem, prosząc Go o wszelkie dobro, jakiego potrzebuje Polska i Polacy. Proszę, abyśmy nadal trwali w tej komunii modlitwy. Wiem, że ten dzień łączy się z piękną ideą wspierania przez stypendia młodych Polaków, którzy znajdują się w trudnych warunkach materialnych. (…) Dziękuję organizatorom, artystom i wszystkim, którzy włączają się w to dzieło. Niech Dzień Papieski przyniesie wszystkim Polakom głębokie przeżycia duchowe i obfite owoce łaski. Niech Wam Bóg błogosławi!

Tegoroczne obchody główne miały miejsce 14. października w Warszawie, gdzie podczas uroczystego koncertu transmitowanego przez TVP można było usłyszeć i zobaczyć występy „rodzinnych” wykonawców takich jak m.in. Pectus, Piotr i Wojciech Cugowscy, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, Trebunie Tutki, Bracia Steczkowscy. Gwiazdą koncertu był także Paddy Kelly z The Kelly Family. Jednak jeszcze ważniejszą osobą, w dodatku śpiewającą, której nie mogłoby zabraknąć podczas tak ważnego święta, był sam Jan Paweł II, którego wykonania muzyczne pieśni i modlitw zabrzmiały podczas tego dnia.  Koncert poprowadziło małżeństwo – Paweł Królikowski oraz Małgorzata Ostrowska-Królikowska.

DziełoTV – wywiad z Paddy’m Kelly i Pawłem Królikowskim!

Swoje słowa do biorących udział w obchodach Dnia Papieskiego skierował także Ojciec Święty Benedykt XVI podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj w Polsce oraz w parafiach polonijnych w świecie obchodzicie Dzień Papieski pod hasłem: “Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Dziękuję za ten wyraz łączności ze Stolicą Apostolską, za wasze modlitwy i wsparcie młodych stypendystów Fundacji `Dzieło Nowego Tysiąclecia, która przygotowuje ten dzień. Życzę, by w każdej polskiej rodzinie płonął żywy płomień wiary, płomień dobra i ewangelicznej miłości.

Istotność hasła tegorocznego Dnia Papieskiego, podkreślił także abp Tadeusz Gocłowski, który podczas Mszy św. w kościele św. Krzyża inaugurującej obchody, powiedział: 

Kształt cywilizacji, zwłaszcza europejskiej, jej tożsamości, jest zagrożony na skutek zakwestionowania istoty trwałego związku mężczyzny i kobiety, jakim jest małżeństwo i rodzina.

Dzień wcześniej miała natomiast miejsce Gala Nagród TOTUS na Zamku Królewskim w Warszawie organizowana przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Nagrody te, zwane „katolickimi noblami” przyznawane są dla osób i instytucji, których działalność przyczynia się do promowania nauczania Jana Pawła II. Laureatami w tym roku zostali: pisarka Barbara Wachowicz, duszpasterz hospicjów ks. Andrzej Dziedziul MIC, publicysta Jacek Moskwa oraz Sekcja Polska Radia Watykańskiego. W czasie Gali wystąpili Kasia Kowalska, Ania Wyszkoni i bracia Cugowscy. 

Jednym z najważniejszych elementów obchodów Dnia Papieskiego, była zbiórka na fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin i niewielkich miejscowości. Na przestrzeni 12 lat jego działalności, skorzystało z niego ponad 4 tys. osób. Obecnie beneficjentami funduszu jest 2,5 tys. młodych ludzi z całej Polski. Wyróżnikiem tego programu stypendialnego jest fakt, że stypendia przyznawane są na cały okres nauki, począwszy od gimnazjum aż do ukończenia szkoły wyższej. Jest to jeden z nielicznych, o ile nie jedyny taki program w Polsce.

Wspomóc fundusz można nie tylko podczas zbiórki publicznej, prowadzonej w dniach 12-22 października, ale także za pomocą wpłat on-line na poniższej stronie, gdzie można również dowiedzieć się więcej na temat całej idei.

Tomasz Reczko/BIIP

fot. Radosław Kucharz