Stypendyści z Katowic we współpracy z Kurią Metropolitalną 20 maja 2017 roku zorganizowali VI edycję Gry Miejskiej. Odbyła się pod hasłem „Św. Jan Paweł II – naszym Przewodnikiem”. W wydarzeniu upamiętniającym papieża Polaka wzięło udział ponad 300 uczestników.
Sobotni, majowy poranek. Na obu końcach ulicy Mariackiej krzątają się grupki ludzi – z jednej strony, na placu przy kościele trwa rozdysponowanie zgrzewek napojów i wody, kartonów z bananami oraz wszelkich rekwizytów, jak piłki, plastikowe wiadra, papierowe instrukcje oraz jeszcze więcej kartonowych pudeł. Natomiast z drugiej strony, na skrzyżowaniu z ulicą Andrzeja Mielęckiego, powoli budowane są podwaliny sceny, wznosi się także biały namiot opatrzony logiem fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Mimo że jest to wczesna pora, gdyż nieco po godzinie 6, pogoda dopisuje ponad dwudziestostopniową temperaturą i bezchmurnym niebem. Przygotowania idą pełną parą, rozdzielane są kolejne przedmioty, torby z upominkami, rozstawione są stoły i krzesła oraz wywieszane banery. Wszyscy skupieni na swoich zadaniach, wytrwale przygotowują się do wielkiego wyzwania, gdyż za kilka godzin zmierzą się z ponad pół tysiącem młodych osób, które przybędą do Katowic, a kolejne setki do nich dołączą już na miejscu.
VI edycja Gry Miejskiej pod hasłem „Św. Jan Paweł II – naszym Przewodnikiem” odbyła się 20 maja 2017 roku. Wydarzenie zorganizowali stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ze wspólnoty katowickiej oraz Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej.
Inicjatywa od sześciu lat kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, nie tylko do uczniów szkół, lecz także do dzieci i młodzieży z parafialnych grup duszpastersko-formacyjnych. Zespół tworzy 4-5 uczestników z danej kategorii wiekowej oraz pełnoletni opiekun, który dba o bezpieczeństwo. W tym roku w grze wzięło udział 307 uczestników oraz 68 ich opiekunów, którzy utworzyli 67 zespołów.
Zanim rozpoczęła się gra, czyli wyjście drużyn na trasy, odbyła się modlitwa przed figurą Matki Bożej Fatimskiej przed Kościołem Mariackim. W między czasie uczestnikom rozdano dziesiątki różańca i ruszyła procesja z figurą MB ulicą Mariacką aż do sceny, która znajdowała się na jej końcu.
Na uczestników czekały trzy trasy, dobrane długością i poziomem trudności do grup wiekowych. W tym roku szlaki zostały wytyczone przez śródmieście Katowic oraz Dolinę Trzech Stawów. Na każdej trasie zespołu musiały się zmierzyć z dziewięcioma zadaniami, zróżnicowanymi pod względem trudności, a także sposobu wykonaniu. Należało wykazać się wiedzą oraz umiejętnościami ruchowymi. W ramach przygotowania należało przeczytać przed Grą Miejska wyznaczoną literaturę lub obejrzeć filmy na temat życia Jana Pawła II oraz objawień fatimskich. Na mecie na uczestników czekał gorący posiłek.
Gra Miejska, organizowana corocznie w maju, cieszy się popularnością wśród dzieci i młodzieży z całej archidiecezji katowickiej. Celem każdej edycji jest podtrzymywanie w młodym pokoleniu pamięci o św. Janie Pawle II, a także popularyzowanie Jego życia i nauczania. Dodatkowo promuje zdrową rywalizację oraz aktywny tryb życia. W tym roku, w związku z setną rocznicą Objawień Fatimskich, nawiązano również do ich przesłania. Szczególnie podjęto wątek zamachu na papieża Polaka z dnia 13 maja 1981 roku oraz wpływ Maryi na życie i działalność Ojca Świętego.