II tura rekolekcji wielkopostnych wspólnoty warszawskiej

Świat pędzi a my z nim. Dziesiątki zajęć, setki szans, miliony pokus. Czy w codziennym biegu znajdujemy czas, aby porozmawiać z Bogiem i zastanowić się nad tym jakie zadanie nam przypisał? A może nie mogąc nadążyć czujemy, że znajdujemy się na straconej pozycji? Okres Wielkiego Postu to niezwykła okazja, aby zwalniając rozważyć swoją postawę. Studenci z Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej doświadczyli szczególnej działalności Boga podczas tegorocznych rekolekcji wielkopostnych.

Od 27 marca gościliśmy w domu rekolekcyjnym księży Pallotynóww podwarszawskim Otwocku- mieście położonym ok. 23 km od centrum stolicy. Zarówno aura jak i okoliczności przyrody potęgowały atmosferę sprzyjającą kontemplacji i autorefleksji. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy wieczorną Mszą Świętą oraz przepełnioną zadumą drogą krzyżową. Kolejnego dnia uczestniczyliśmy w konferencjach, na których ks. Dariusz Kowalczyk i ks. Jan Drob, starali się odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Rozpatrywaliśmy zagadnienia dotyczące m. in. ludzkiego cierpienia,  małżeństwa, modlitwy wspólnotowej. Potęgować naszą wiarę i wiedzę dotyczącą męki Jezusa mogliśmy dzięki kręgom biblijnym, podczas których w kameralnym gronie mogliśmy wymienić się przemyśleniami i często własnymi doświadczeniami. Drugi dzień rekolekcji zakończyliśmy Mszą Świętą i wyjątkową adoracją Najświętszego Sakramentu. Cisza przepleciona rozważaniami przenikała nas dogłębnie. Udoskonaleniem zdumiewającego klimatu obecnego w skąpanej w półmroku kaplicy była muzyka. Przy akustycznych dźwiękach gitary, eterycznych skrzypcach i saksofonie mieliśmy niesamowitą okazję do szczerej, wręcz intymnej rozmowy a Panem Bogiem. Przepraszaliśmy, dziękowaliśmy, prosiliśmy. Dopełnieniem rekolekcji była niedzielna Msza Święta, podczas której wszyscy mogliśmy przyjąć Pana Jezusa do naszych oczyszczonych przez sakrament pokuty serc. Wygospodarowaliśmy równieżchwile na integrację oraz czas w  trakcie, którego zadbaliśmy o sprawy wspólnotowe.

Wdzięczni, szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia opuściliśmy Otwock 29 marca. Jestem przekonana, że w sercu każdego uczestnika tych rekolekcji na długo pozostanie płynąca z nich nauka oraz wspaniałe chwile, które mogliśmy spędzić razem.

Magdalena Chacińska