Jak co roku w Zembrzycach…

Co łączy Zembrzyce oraz Krakowską Wspólnotę Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”? Rekolekcje adwentowe.

Od kilku dobrych lat krakowscy stypendyści wyjeżdżają w te piękne górskie tereny, by odsapnąć od miejskiego życia, stresu, problemów, studiów i zatrzymać się na chwilę refleksji.

W tym roku trwały one od 27 do 29 listopada. Prawie 170 stypendystów wzięło udział w rekolekcjach, które poprowadzili dwaj księża.

Pierwszy z nich to gość z Warszawy – ks. Dariusz Kowalczyk.  Rekolekcje jest to czas na odnowienie więzi, ale też czas na wspólną modlitwę. Adwent jest to czas mobilizacji każdego z nas i to czuło się tutaj w każdej nauce, modlitwie, skupieniu refleksji. Każdy patrzył w swoje życie i chciał się doskonalić. „A jeżeli się to robi w grupie, która liczy 170 osób, jest wspólnotą i sprawia, że nikt nie czuje się wyobcowany, to wtedy takie doświadczenie duchowe jest szczególnie istotne.” – powiedział ks. Darek.

Drugi rekolekcjonista to nasz gość z Ełku, ks. Konrad Sęk, który przejechał prawie całą Polskę, by poprowadzić dla nas swoje pierwsze rekolekcje.

„Z wielką radością odpowiedziałem na to zaproszenie. Przejechałem ponad 664km z taką wielką radością, że po raz kolejny mogę się z wami spotkać, może i powspominać letni obóz. Po prostu być razem z wami. Każde dobre słowo, każdy uśmiech jest czymś takim bardzo miłym i budującym.”- mówi ks. Konrad.

Podczas rekolekcji był czas na skupienie, refleksje na konferencjach poświęconych prawdziwej wierze oraz poznawaniu siebie, ale i czas na integrację. W sobotę odbył się pogodny wieczorek z mnóstwem zabaw, konkurencji oraz tzw. speed meeting.

Ostatnim dniem rekolekcji była niedziela rozpoczynająca Adwent oraz Rok Miłosierdzia ustanowiony przez Papieża Franciszka. Tak o przeżywaniu nadchodzącego czasu powiedział ks. Darek : „To jest największy dar, kiedy dajemy samych siebie i wszystko to, co do nas należy, na służbę potrzebującemu. Zawsze jest to połączenie – to, co otrzymujemy od Boga, chcemy przekazać innym ludziom. By w moim słowie, geście, sposobie życia zrozumieli, że ten człowiek doświadczył bożego miłosierdzia. Wtedy oni sami będą zapaleni do tego.”

Tak rekolekcje wspólnoty krakowskiej w Zembrzycach podsumowała stypendystka Paulina: „Rekolekcje były na pewno czasem refleksji, pełnym przemyśleń. Fajnie, że tak spotkaliśmy się w tej liczbie 170 stypendystów, wszyscy razem czuliśmy się jedną, wielką wspólnotą. Super była integracja, super były konferencje i oby więcej takich spotkań.”