Wstańcie, chodźmy! – pod tym hasłem tegoroczny Dzień Papieski rozpoczął się na krakowskim Podgórzu już w piątek, 4 października. Wspólnota krakowska miała zaszczyt wraz z wydawnictwem Biały Kruk organizować konferencję inaugurującą Rok św. Jana Pawła II. Wydarzeniu towarzyszyła premiera najnowszego albumu Adama Bujaka oraz kalendarza papieskiego na rok 2020.
Jako pierwszy głos zabrał ks. Dariusz Kowalczyk – prezes Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zauważył on ponadczasowość nauczania Papieża Polaka, które nazwał „kopalnią złota”. Podkreślił też, że wyjątkowy – żywy – pomnik Jana Pawła II stanowi Fundacja. – Są wartości, które trzeba zachować w sobie i w innych; dla siebie i dla innych. W codziennej gonitwie, w natłoku obowiązków i wyzwań nowego roku akademickiego łatwo o tym zapomnieć. Dlatego tak ważne i wartościowe są dla nas chwile takie jak ta, kiedy możemy na chwilę się zatrzymać i przypomnieć sobie, na jak wielu płaszczyznach autorytetem może być dla nas św. Jan Paweł II. – powiedział ks. Kowalczyk.
Kolejny prelegent – ks. prof. Jan Machniak, z Uniwersytetu Jana Pawła II poruszył zagadnienie relacji między miłosierdziem a sprawiedliwością w nauczaniu Jana Pawła II. – Od dłuższego czasu panuje kryzys filozoficzny, w którym ludzie zdają się zadawać sobie pytania: Kim jest człowiek? Kim jest mój bliźni? – mówił Rektor Akademii Bożego Miłosierdzia. – Odpowiedzią na to pytanie jest miłosierdzie, kiedyś nie do końca słusznie utożsamiane z filantropią, tak naprawdę jest tajemnicą Boga. Jest samym Bogiem, jest dawaniem komuś czegoś nie oczekując niczego w zamian. Prelegent zwrócił uwagę na związek między sprawiedliwością i miłosierdziem. – W Bogu te dwa przymioty łączą się razem. Sprawiedliwe jest dawanie każdemu miłości, na jaką zasługuje. Sprawiedliwe jest działanie zgodne z Bożym prawem i oczekiwanie miłosierdzia tam, gdzie czujemy się słabi. Gdzie nie ma natomiast miejsca na Boga, nie ma miejsca na miłosierdzie ani sprawiedliwość.
Jako trzecia głos zabrała Jolanta Sosnowska – wiceprezes wydawnictwa Biały Kruk, autorka 27. tomowego dzieła „Dzieje Wielkiego Pontyfikatu” oraz czwartego tomu biografii Jana Pawła II „Hetman Chrystusa”. – Jan Paweł II to osoba, która była wielkim przywódcą, hetmanem. Stawał na czele, był autorytetem, skałą i opoką, mężem stanu z niezmiennym programem, jakim jest Słowo Boże”. Prelegentka zauważyła, że Jan Paweł II już za czasów swojego pontyfikatu poruszał tematy, o które dzisiaj trwa silny spór światopoglądowy – aborcję, eutanazję i rolę kobiet w społeczeństwie.
Następnie głos zabrał autor zdjęć do albumu „Polska św. Jana Pawła II” oraz wieloletni współpracownik papieża – Adam Bujak. Opowiedział o wyjątkowych momentach w swojej pracy – W Wielką Sobotę miałem możliwość fotografowania prywatnej drogi krzyżowej papieża na dachu Pałacu Apostolskiego. Byłem też z Janem Pawłem II w grobie Chrystusa w Jerozolimie. Zwrócił też uwagę na pozór drobne, lecz wiele znaczące gesty papieża – Trzy dni przed śmiercią Ojciec Święty wysłał mi kartkę z przesłaniem „Dziękuję za znak, któremu sprzeciwiać się będą”.
Jako ostatni głos zabrał prof. Bogusław Dopart, kierownik Katedry Oświecenia i Romantyzmu Wydziału Polonistyki UJ. Przedstawił historię Karola Wojtyły jako studenta i polonisty. – Młody Wojtyła miał okazję spotkać wybitne osoby, m.in. Stanisława Pigonia, Mieczysława Kotlarczyka czy Emila Zegadłowicza. W takim towarzystwie mógł wzrastać jako wrażliwy artysta, amator teatru oraz polonista. – powiedział prelegent.
Spotkanie zakończył występ pieśni patriotyczno-religijnych w wykonaniu Jana Kowalczyka – artysty Filharmonii Krakowskiej. Następnie stypendyści wspólnoty krakowskiej spotkali się z ks. Dariuszem Kowalczykiem – prezesem zarządu Fundacji, Markiem Zdrojewskim – wiceprzewodniczącym zarządu i Hubertem Szczypkiem – Kierownikiem Biura Prasowego.
Ewa Gawlak