Konferencja prasowa na rozpoczęcie obozu stypendystów-uczniów w diecezji bielsko-żywieckiej

20 lipca 2024 r. w Bielsku-Białej odbyła się konferencja prasowa, podczas której został przestawiony program i założenia obozu, a także zaangażowanie w organizację obozu Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Miasta Bielsko-Białej, Miasta Żywca oraz Miasta Cieszyna.

Obozy wakacyjne stanowią serce programu formacyjnego. Dają możliwość popularyzacji i przybliżenia młodzieży nauczania św. Jana Pawła II, ale także zapoznania z najważniejszymi historycznie, kulturowo, naukowo i gospodarczo miastami Polski oraz ich promocję. W tym roku zostały zaplanowane trzy spotkania. Obóz dla stypendystów-studentów, od 8 do 15 lipca w Gnieźnie pod hasłem Powrót do źródeł”. Uczniowie szkół podstawowych przyjechali do Diecezji Bielsko-Żywieckiej, gdzie w dniach od 19 do 27 lipca będą przeżywali swoje spotkanie pod hasłem „Duchowy GPS”. Tegoroczni maturzyści należący do programu stypendialnego Fundacji spędzą 8 wrześniowych dni w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną. Hasło tego spotkania brzmi “Życie niedokończony projekt”. 

W spotkaniu w Diecezji Bielsko-Żywieckiej bierze udział około 700 stypendystów – uczniów szkół podstawowych, liceów i techników z całej Polski.  Towarzyszy im grupa 120 wolontariuszy, sióstr zakonnych, księży, wśród nich także absolwenci programu stypendialnego.

20 lipca obóz rozpoczną cztery Eucharystie odprawione w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bielsku-Białej, Konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu oraz w Kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie. W Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łodygowicach, o godz. 12:00 Mszę Prymicyjną odprawi ks. Karol Wernik – absolwent Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Popołudniu przyjdzie czas zajęć integracyjno-formacyjnych w ośrodkach. 21 lipca w ramach Niedzieli Świadectw stypendyści udadzą się do 12 parafii w diecezji bielsko-żywieckiej. W poniedziałek, 22 lipca uczestnicy po raz pierwszy spotkają się wszyscy razem podczas Dnia Skupienia w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu. Konferencje formacyjne poprowadzi ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny kurii bielsko-żywieckiej oraz twórca kanału na YouTube “Szklanka dobrej rozmowy”, a świadectwem podzieli się Michał PAX Bukowski – członek zespołu Muode Koty, dziennikarz i prezenter programu Studio Raban. O godz. 15:00 uwielbienie poprowadzi Chór i Orkiestra Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a o godz. 17:00 Mszę Świętą odprawi i homilię wygłosi ks. bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

Między 23, a 25 lipca stypendyści wezmą udział w licznych wycieczkach, które będą okazją do lepszego poznania bogactwa historycznego, kulturowego i geograficznego regionu. Poniżej znajdują się kierunki wędrówek i zwiedzania:

  • Wjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię
  • Wędrówki po Beskidzie Żywieckim
  • Zwiedzanie Bielska-Białej z wizytą w Muzeum Fiata 126p i Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO oraz spacer po mieście z uwzględnieniem szlaku „bajkowych postaci”,  najciekawszych miejsc historycznych dla obu miast oraz architektury
  • Zwiedzanie Żywca: Muzeum Miejskie w Żywcu (Stary Zamek),  Arcyksiążęcy Browar
  • Zwiedzanie Cieszyna – Szlakiem Tramwaju Cieszyńskiego
  • Pielgrzymka do Rychwałdu

Wycieczkom towarzyszyć będzie codzienna Eucharystia, kwadrans z Janem Pawłem II, spotkania formacyjne oraz integracyjne w ośrodkach, czy sesja Q&A z pytaniami od stypendystów. 26 lipca wszyscy uczestnicy obozu wezmą udział w Dniu Sportu w Bielsko-Bialskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, połączonym z turniejem siatkówki, lekkoatletyką oraz różnymi rozgrywkami zespołowymi. Obóz zakończy Eucharystia oraz podziękowania w każdym ośrodku.

Obóz w diecezji Bielsko-Żywieckiej nie byłby możliwy bez wsparcia wielu instytucji. Wyrażamy serdeczną wdzięczność za zaproszenie stypendystów przez biskupa diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindla, pana prezydenta Bielsko-Białej Jarosława Klimaszewskiego, pana burmistrza Żywca Antoniego Szlagora oraz panią burmistrz Cieszyna Gabrielę Staszkiewicz.

Diecezja Bielsko-Żywiecka aktywnie włączyła się w przygotowania i koordynację obozu, wspierając organizację Dnia Skupienia w Żywcu oraz zakwaterowanie uczestników. Stypendyści zostali gościnnie przyjęci w parafiach, w których odbędą się nabożeństwa i spotkania, a także dostali możliwość nieodpłatnego zwiedzenia wieży przy Konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Podczas Dnia Skupienia konferencję wygłosi ks. dr Marek Studenski, a Eucharystię na zakończenie odprawi ks. bp Piotr Greger.

Urząd Miasta Bielsko-Biała przekazał materiały promocyjne oraz udostępnił bezpłatnie Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji i wspomógł organizację Dnia Sportu. Urząd Miasta Żywiec udostępnił Amfiteatr pod Grojcem, umożliwił stypendystom bezpłatne zwiedzanie Muzeum Browaru, zapewnił zniżki na zwiedzanie Muzeum Miejskiego, pomógł w organizacji transportu stypendystów i zakwaterowania oraz bezpłatnie udostępnił obiekty sportowe. Urząd Miasta Cieszyn wsparł organizację zajęć sportowych oraz bezpłatnie udostępnił obiekty sportowe, umożliwił darmowe zwiedzanie miasta Szlakiem Tramwaju Cieszyńskiego, pomógł w zakwaterowaniu stypendystów i przygotowaniu wycieczek górskich. Partnerem obozu została także Kolej Linowa Szyndzielnia, od której 100 uczestników otrzymało darmowe bilety na przejazd 23 lipca.

Wydarzenia z obozu relacjonujemy w poniższych mediach:

 GALERIA Z KONFERENCJI PRASOWEJ [kliknij tutaj]