W dniach od 6 do 8 grudnia br. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej we współpracy z duszpasterzami lednickimi zorganizowało na Lednicy rekolekcje adwentowe dla wszystkich chętnych młodych z różnych wspólnot młodzieżowych. Wśród nich nie zabrakło naszych stypendystów pochodzących z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej.
Młodzież z Oazy, KSM-mu, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, LSO i Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodych archidiecezji gnieźnieńskiej przeżywała wspólne rekolekcje adwentowe u dominikanów na Lednicy. Trzydniowemu spotkaniu (6-8 grudnia) towarzyszyło pytanie: „Kto to ja?”.
Rekolekcje miały charakter warsztatowy, a tytułowe pytanie miało zachęcić młodych do zastanowienia się nad własną tożsamością, pytaniem, kim jestem, jako człowiek, w czym widzę sens życia? Jak przyznała s. Łucja Rado OP, która wraz o. Tomaszem Nowakiem OP prowadzi duszpasterstwo na Lednicy, ale jest także pedagogiem i logoterapeutką w nurcie terapii Victora Emila Frankla, takie tematy są młodym bardzo bliskie i potrzebne.
„Dla mnie była to kolejna okazja, by zobaczyć, jak ważne są to pytania? Jak bardzo młodzież potrzebuje się z nimi skonfrontować, jak one oddziałują i rezonują wśród młodych. Kim jestem jako człowiek w sferze psychicznej, duchowej i fizycznej. Zobaczenie, czego te sfery potrzebują, na jakim etapie jestem. Podczas zajęć i dyskusji było widać, że są to tematy bardzo bliskie młodym, wręcz ocalające, bo młodzi szukają odpowiedzi i podpowiedzi w chaosie, których ich otacza” – mówi s. Łucja Rado.
Logoterapia to terapia oparta na wartościach i odnalezieniu sensu życia. Jej twórcą jest austriacki psychiatra i psychoterapeuta pochodzenia żydowskiego Victor Emil Frankl, którego książka „Człowiek w poszukiwaniu sensu” to jedna z najważniejszych w literaturze psychiatrycznej. Frankl dzieli się w niej m.in. doświadczeniem pięcioletniego pobytu w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych, opisując własne wysiłki, by znaleźć w tych ekstremalnie trudnych okolicznościach powody do życia i konkludując – co jest istotą stworzonej przez niego logoterapii – że człowiek w swym najgłębszym jestestwie jest istotą poszukującą przede wszystkim sensu.
Rekolekcje dla młodych to kolejna „lednicko-gnieźnienska” propozycja. Z adwentowego skupienia skorzystała młodzież z diecezjalnego duszpasterstwa młodych, ale także innych organizacji i stowarzyszeń działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej m.in.: Oazy, KSM-mu, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, LSO. Taką formę „siłą połączonych” docenia duszpasterz lednicki o. Tomasz Nowak OP.
„Myślę, że to był strzał w dziesiątkę i że ten wspólny czas na Lednicy był bardzo owocny. Cieszę się, że rozpoczęliśmy od młodzieży z archidiecezji gnieźnieńskiej i że nasza lokalna współpraca tak dobrze się rozwija” – przyznaje o. Nowak.
Podobnego zdania jest ks. Michał Bubacz, duszpasterz młodych z archidiecezji gnieźnieńskiej, który był współorganizatorem rekolekcji.
„Bardzo się cieszę z dobrej współpracy Lednicy z Gnieznem i z tego wspólnego czasu wszystkich młodych, którzy są w różnych wspólnotach, ale przecież są zjednoczeni wokół Jezusa i to w tych dniach tak bardzo wybrzmiewało i ich samych jednoczyło. Można powiedzieć, że młodzi odkrywają dzięki takim wydarzeniom wspólnotę i jedność w różnorodności, a także odkrywają Lednicę na nowo. Tak jak tegoroczne hasło spotkania Lednickiego: „Wracaj do domu”, widzą, że na mapie naszej archidiecezji jest taki dom, do którego mogą przyjeżdżać nie tylko w pierwszy weekend czerwca, ale przez cały rok” – mówi ks. Bubacz.
Trzy dni na Lednicy wypełniły konferencje, modlitwa, czas wyciszenia, adoracji spowiedzi, codzienna Eucharystia i warsztaty. Całość zakończyło symboliczne przejście przez Bramę Rybę i wypowiedziany Akt Wyboru Chrystusa. Nie zabrakło także integracji, którą dla młodych poprowadził Kazek – lednicki wodzirej prowadzący wszystkie tańce pod Bramą Ryba w pierwszy weekend czerwca.