LOLEK… czyli pierwsza stowarzyszeniowa inicjatywa przedszkolna!

Już we wrześniu na warszawskim Mokotowie zostanie otwarty punkt przedszkolny LOLEK prowadzony przez Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło – podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Będzie w nim miejsce dla 15 maluchów w wieku 3-5 lat. Już dziś zapraszamy do kontaktu pod numerem tel. 609 196 502 i odwiedzin Lolka!

Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło powstało w 2012 roku, by kontynuować działalność na rzecz promocji nauczania Jana Pawła II oraz podtrzymywać więzi, które zostały nawiązane między stypendystami Fundacji podczas uczestniczenia w programie stypendialnym. Pierwszy oddział przedszkolny prowadzony przez absolwentów programu stypendialnego powstanie we wrześniu 2015 r. na warszawskim Mokotowie w okolicach Królikarni. Przedszkole będzie mieściło się w domu użyczonym przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek. Wielkim plusem przedsięwzięcia jest to, że w oddziale znajdzie się miejsce dla piętnaściorga dzieci w wieku 3-5 lat. Kameralna grupa będzie więc stwarzać idealne warunki do indywidualnego, personalistycznego podejścia do każdego dziecka, jak i do wypracowania bardzo dobrej relacji z rodzicem. Kadrę przedszkola stanowić będą w znacznej mierze absolwenci i stypendyści Fundacji.

Prace trwają

Od kilku miesięcy wykonywane są niezbędne prace remontowe budynku. Przedszkole przeszło już wizytę Straży Pożarnej, badanie bakteriologiczne wody, posiada protokół kominiarski oraz gazowniczy. Rozbudowana została instalacja elektryczna. Wszystko to ważne jest z punktu bezpieczeństwa przyszłych podopiecznych. Stworzony został także plan architektoniczny parteru i pomysł na aranżację przedszkolnych wnętrz. Cały czas trwają także spotkania grup roboczych na temat programu wychowawczo-dydaktycznego oraz wymiana doświadczeń z innymi punktami przedszkolnymi.

Przedszkolne ściany mają już kolory, łazienka nową glazurę i sanitariat przystosowane dla Maluchów. Grzejniki posiadają specjalne osłony a gniazdka elektryczne – blokady. Już niedługo  w Lolku pojawią się przedszkolne meble, zabawki, pomoce edukacyjne. Na ścianach pojawiają się już malunki naszych stypendystów i absolwentów, dzięki którym przestrzeń Lolkowa nabiera charakteru i jeszcze więcej kolorów! Przed nami m.in. prace zewnętrzne – malowanie płotów, sianie trawy i sadzenie kwiatów w przydomowym kilkusetmetrowym ogrodzie.

Towarzyszenie w wychowaniu

Nasze przedszkole, to miejsce, w którym zapraszamy Rodziców i Dzieci do kontynuowania niezwykłego zadania jakim jest kształtowanie dojrzałej osoby, które zaczyna się wraz z początkiem naszego życia. Co nas wyróżnia?:

1)         MAŁA, WIELOWIEKOWA GRUPA (maksymalnie 15 dzieci w wieku 3-5 lat; domowa, rodzinna atmosfera; dzieci młodsze i starsze czerpią od siebie nawzajem);

2)      RODZINA NAJWAŻNIEJSZA (rodzice jako pierwsi i najważniejsi wychowawcy swoich dzieci; w LOLKU wspieramy rodziców w procesie wychowania);

3)         INDYWIDUALNE PODEJŚCIE DO DZIECKA (akcent na indywidualne potrzeby, zainteresowania i potencjał rozwojowy każdego dziecka, praca metodą projektu indywidualnego);

4)         WARTOŚCI KATOLICKIE (wychowywanie w duchu wartości katolickich, przekazywanie wiary w codzienności).

 

Wakacje z Lolkiem

W lipcu i sierpniu w pomieszczeniach przedszkolnych stypendyści i absolwenci Fundacji zorganizują warsztaty wakacyjne dla Maluchów: muzyczne, plastyczne, teatralne. Przybliżymy też przybyłym osobę naszego patrona św. Jana Pawła II, zorganizujemy pikniki rodzinne, wspólne Msze św. Przed nami także radosne dni z animatorem w przydomowym ogrodzie!

Szczegóły już wkrótce na naszej stronie internetowej www.przedszkolelolek.pl, na którą serdecznie zapraszamy!

Wielkie inicjatywy zaczynają się od marzeń!

Podobnie jest w tym przypadku. Naszą nadzieją jest to, aby podobne punkty przedszkolne powstały w całej Polsce – wszędzie tam, gdzie są stypendyści i absolwenci Fundacji.

Informacji na temat  przedszkola udziela:
Beata Tkaczyk-Ozimek
tel. 609 196 502

beata.tkaczyk@dzielo.pl

Zapraszamy do kontaktu!

Zapraszamy także na stronę internetową www.przedszkolelolek.pl
oraz profil na FB: Punkt Przedszkolny Lolek

 

 

 

Autorki tekstu: Marlena Bessman-Paliwoda

Beata Tkaczyk-Ozimek