W sobotę 12 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Nagród TOTUS TUUS 2024. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu co roku wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości.
Laureatem nagrody TOTUS TUUS w kategorii „Promocja godności człowieka” zostało Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia za ewangeliczną afirmację życia i niestrudzone towarzyszenie nieuleczalnie choremu dziecku oraz jego rodzinie w hospicjum perinatalnym, stacjonarnym i domowym. Do nagrody w tej kategorii nominację otrzymało również Stowarzyszenie Odra-Niemen za wieloraką pomoc niesioną Rodakom za wschodnią granicą oraz za poszukiwanie i odnawianie miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów, bohaterów naszej wolności oraz Fundacja Tęczowy Kocyk za niesienie samarytańskiej pomocy rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie i martwo, czynionej z miłością, dobrocią i współczuciem.
W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” statuetka trafiła do rąk pana Wojciecha Wencela za skuteczne podjęcie wyzwania by tworzyć poezję wpisującą się w tradycję polskiej poezji narodowej. Nominowana do nagrody została pani Ludwika Ogorzelec za a krystalizację przestrzeni , w której rzeźbiarskie instalacje współgrają z miejscem ekspozycji, za poszukiwanie w sztuce emocji pierwotnych i pytań uniwersalnych, które przełamując hermetyczność mogą być odbierane przez wszystkich oraz pani Maria Wollenberg-Kluza za malarstwo refleksyjne, przeniknięte muzyką, poezją, filozofią, teatrem i tańcem, nawiązujące do sfery sacrum i pozostające w silnym związku z kulturą grecką i rzymską.
Nagrodę w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” otrzymał ks. Andrzej Dobrzyński za dorobek naukowy i pisarski poświęcony św. Janowi Pawłowi II, za wykłady popularyzujące nauczanie papieskie na całym świecie oraz przeogromną dobroć świadczoną odbiorcom tych treści. Pozostałe dwie nominacje w tej dziedzinie przyznano kolejno Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II za stworzenie wyjątkowego miejsca spotkań z nauczaniem i duchowo-intelektualną spuścizną papieża Polaka oraz za działalność wystawienniczą prowadzoną w atrakcyjnej formie na wielką skalę oraz Zespołowi Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie za stworzenie wiarygodnego drogowskazu w codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej – ,,Dziedzictwo przejąć, pomnożyć, przekazać”, za pamięć o przeszłości.
Kolejną kategorią, w której przyznano tegoroczną nagrodę był TOTUS medialny im bp. Jana Chrapka, której laureatem zostali twórcy filmu „Tętno” za dokument będący „czułą narracją” w obronie życia, nie o aborcji, niekoniecznie z religijnej perspektywy, ukazujący dobre rozwiązania, pomagające kobietom i wszystkim tym, którzy stają przed dramatycznymi wyborami. Wśród nominowanych znalazła się Portal Stacja7.pl – za pogłębione informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie, za głoszenie Ewangelii na wszelkie sposoby, bezkompromisowe stawanie po stronie życia, za ukazywanie piękna tradycyjnej rodziny, promocję dobroczynności, wrażliwości na los innych, a także nobilitację uczciwości, pracowitości, sprawiedliwości i solidarności. Kandydatem do nagrody było również Studio Raban za za mocny i atrakcyjny przekaz młodych do młodych szukających inspiracji w rozwoju wiary, za ukazywanie młodej twarzy ciągle żyjącego i pociągającego pięknem Kościoła w społeczeństwie nacechowanym szybkimi przemianami sekularyzacyjnymi.
Tego wieczora wręczono jeszcze nagrodę specjalną, której zdobywcą został Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Nagrodę otrzymał za działania na rzecz rodziny jako naturalnego środowiska rozwoju człowieka i postrzegania jej jako wybór życia wymagającego, przynoszącego spełnienie, radość i szczęście.