„Najważniejsza jest otwartość serca” – inauguracyjna Msza św. w Olsztynie

Dzień 6 lipca na długo zapisze się w pamięci uczestników wakacyjnego obozu FDNT. O godzinie 15:00 stypendyści uczestniczyli we wspólnej Mszy Świętej inaugurującej pobyt w Olsztynie. Gimnazjaliści i licealiści, ubrani w żółte koszulki, dojeżdżali do Kościoła Chrystusa Odkupiciela Człowieka niezwykle podekscytowani wspólnym spotkaniem.

„Przepraszam, ale nie mam czasu na rozmowę, umówiłam się z koleżanką z diecezji krakowskiej. Ostatni raz widziałyśmy się rok temu” – odkrzyknęła jedna ze stypendystek. Wchodząc do kościoła, już od progu czuło się radość z tworzenia wspólnoty. Gdy chór zaintonował „Duchu Święty przyjdź z ogniem Twym” żółty tłum, przetykany błękitem koszulek wychowawców i wolontariuszy oraz czerwienią służby medycznej powstał a do świątyni wkroczyła procesja.

Mszy Świętej przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Edmund Piszcz. Po obrzędach wstępnych ksiądz proboszcz Andrzej Pluta przywitał wszystkich zebranych, a  szczególnie przybyłych gości, przedstawicieli władz miasta, samorządu, uniwersytetu i policji. W homilii arcybiskup senior diecezji warmińskiej Edmund Piszcz, nawiązał do treści czytanej Ewangelii, czyli do wesela w Kanie Galilejskiej. Ksiądz Arcybiskup starał się skierować  uwagę młodych ludzi na istotę cudu, który mimo że nie tchną spektakularnością, to uratował zagrożoną ludzką radość. W pierwszą sobotę miesiąca, dzień poświęcony Matce Bożej, homiliant ukazał szczególną rolę Maryi, która pierwsza zauważyła problem i pełna ufności oddała sprawę w ręce Syna. „Smutek, to bardzo zły przyjaciel człowieka – mówił Arcybiskup – ludzie smutni potrzebują drugiego człowieka, a my nie zawsze potrafimy ich dostrzec”. Słowa arcybiskupa Edmunda Piszcza skłaniały do zastanowienia. „Czy jestem człowiekiem radości? Czy czasami nie gaszę w kimś radości? Czy jesteśmy radością dla drugiego człowieka? Pytania te, niech każdy postawi w swoim sercu”. Treści skierowane do młodych Ksiądz Arcybiskup zakończył słowami z I Listu św. Jana „Bóg jest radością, a kto trwa w radości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim”.

Po Mszy Świętej głos zabrał ks. Jan Drob, prezes zarządu FDNT, który dziękując Celebransowi, podkreślił, że ks. abp Edmund Piszcz od początku śledził narodziny i rozwój FDNT, jako żywego pomnika Jana Pawła II. Wstępne podziękowania zostały przekazane na ręce władz miejskich, samorządowych i uczelnianych. Ksiądz Jan Drob zaznaczył, że stypendyści, to młodzież z całej Polski, być może przyszli studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Przed błogosławieństwem ks. abp. Edmund Piszcz podziękował stypendystom za obecność  i przykład pokory. „Różna jest obecnie młodzież a tu wszyscy doświadczyliśmy postawy zamyślenia i skupienia. Najważniejsza jest otwartość serca. Życzę Wam, żebyście wzrastali w łasce u Boga i u ludzi.” Stypendyści na to wezwanie entuzjastycznie odpowiedzieli słowami piosenki:

Będziemy niezmiennie wciąż trwać

w miłości i prawdzie,

oddając Mu hołd,

miłość i wdzięczność siłę i moc, błogosławieństwo i cześć.

 

Anna Daniewicz/BIP