Nasi wolontariusze Szlachetnej Paczki

Każdy stypendysta ma obowiązek odbyć wolontariat, aby starać się o przedłużenie stypendium. Jednym z najchętniej wybieranych wolontariatów jest Szlachetna Paczka – rok temu zaangażowało sie w nią ponad 100 stypendystów z różnych miast.

– W tym roku ciągle liczymy – opowaiada stypendysta Mateusz Waszczuk, student z Warszawy, – na Woli razem ze mną było pięcioro stypendystów, słyszałem, że na Pradze aż 20.

Kandydat na wolontariusza zgłasza się do Stowarzyszenia Wiosna wczesną jesienią i odbywa szkolenie pod kątem niesienia mądrej pomocy. Ankietuje biedne rodziny i sam decyduje, czy zakwalifikuje je do programu. W 2011 roku SZLACHETNA PACZKA dotarła do 13 235 rodzin. Paczki otrzymują rodziny wielodzietne, osoby starsze, dotknięte nieszczęściem i niezawinionym bezrobociem. Odrzucane są rodziny z nałogami lub osoby niepracujące z własnej winy. Lista potrzebnych darów i opis sytuacji rodzin są umieszczane na stronie internetowej i to z niej darczyńcy mogą sobie wybrać, komu i w jaki sposób pomogą.

W dniu finału – przed świętami Bożego Narodzenia – paczki dostarczane są do magazynów, a wolontariusze zanoszą je do rodzin.

 – Po raz kolejny moment przekazania prezentów rodzinie przerósł moje najszczersze oczekiwania – relacjonuje Mateusz. – Ilość uśmiechów towarzyszących członkom rodziny podczas wnoszenia prezentów robiła niesamowite wrażenie. Razem ze św. Mikołajem w zdumieniu przyglądaliśmy się kolejnym wybuchom radości pojawiającym się przy rozpakowywaniu nowych paczek. Widząc dzieci zachwycone otrzymanymi słodyczami, ubraniami, zabawkami można było poczuć niewyobrażalną ilość szczęścia, która razem z tymi rzeczami wkradła się do ich mieszkania. Norbert razem z siostrami tak szybko otwierali następne pudełka, że w pewnej chwili nie można było się w ogóle poruszyć. Całe mieszkanie zostało zasypane nowymi rzeczami. Sprawiało to, że nie tylko rodzina, ale także wolontariusze mogli się wspólnie cieszyć tymi cudownymi chwilami.

Mama obdarowanych dzieci napisała takie oto podziękowanie dla świętego Mikołaja:

– Słowami chyba nie można opisać tego, co czuję ja i moje dzieci po wizycie Twoich wysłanników. Nie wierzyłam dotąd w to, że w obecnych czasach ludzie mają w sobie tyle serca, a jednak. Prezenty, którymi nas obdarowaliście są wspaniałe, a ich ogrom sprawia, że choć na chwilę możemy się czuć o klasę wyżej. Dzieci, które na co dzień mają mało powodów do uśmiechu, nagle odzyskały iskierki w oczach, a i ja zaczynam chętniej po prostu ŻYĆ mając -wydawałoby się komuś – podstawowe środki i świadomość tego, że tak szybko ich nie zabraknie, a przede wszystkim Mikołaju dałeś mi przekonanie, ze warto wierzyć w ludzi i mieć marzenia. Dziękujemy za wszystko.

W niesienie pomocy potrzebującym szczególnie zaangażowała się stypendystka Ilona Wieczorek, studentka UKSW. Opiekowała się ubogą rodziną – bezrobotną, poważnie chorą mamą i jej dzieckiem. Mama regularnie głodowała, aby dać choć trochę jedzenia dziecku. Pieniędzy z zasiłku nie wystarczało także na leki. Ilona oceniła, że pomoc potrzebna jest szybciej niż w grudniowy finał Szlachetnej Paczki. Wśród warszawskich stypendystów zebrała 650 złotych na zakup trwałych produktów żywnościowych i razem z liderką Woli – zawiozła je rodzinie jeszcze w listopadzie. Wielki wózek sklepowy, okazał się za mały na te wszystkie produkty, które kupiły.

„Zaglądam do lodówki i chce mi się płakać z radości. Jesteś wielka. Oby Bóg i dobrzy ludzie nigdy o Tobie nie zapomnieli. Dziękuję!” – takiego smsa dostała po wizycie u pani Ewy…

– Pani Ewa przede wszystkim była ogromnie zaskoczona tymi kartonami, które wnosiłyśmy. Popłakała się- mówi Ilona. – Stwierdziła, że jako studenci sami mamy niewiele i jeszcze tyle jej podarowaliśmy… „Jak się cieszę z tego mięsa – w sobotę będę miała obiad” – cały czas słyszę te jej słowa… Kochani, bardzo Wam dziękuję!!! Jesteście naprawdę niesamowicie, genialni i w ogóle! Wszyscy pokazaliśmy w ten sposób, że razem możemy zrobić dużo  dobrego. Dziękuję za to piękne świadectwo miłości do drugiego człowieka!!! Pani Ewa prosiła, żeby Wam wszystkim baaaardzo podziękować, uściskać, ucałować. Jest naprawdę bardzo wdzięczna i szczęśliwa!

Osoby, które pragną zostać wolontariuszami Szlachetnej Paczki lub wspomóc projekt finansowo, znajdą więcej informacji na stronie http://www.szlachetnapaczka.pl/o-projekcie

BW