„Gdy Jan nauczał, pytały go tłumy: <Cóż więc mamy czynić?> On im odpowiadał: <Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni>” .
Te słowa z Ewangelii św. Łukasza mogli usłyszeć 13 grudnia 2015 r. stypendyści studenci w czasie Mszy świętej, która była punktem kulminacyjnym dnia skupiania łódzkiej wspólnoty akademickiej.
Podczas homilii, rekolekcjonista, o. Marcin Kowalewski próbował zachęcić młodych do refleksji nad ich życiem, mówiąc o tym, jak ważne jest to, aby dzielić się z innymi tym posiadanymi dobrami i talentami. Jak podkreślał zakonnik: „nawet jeżeli nic się nie ma, ma się miłość”. Duchowny przekonywał stypendystów, że pielęgnowanie w sobie takiej postawy jest prostsze niż mogłoby się wydawać. „Gdy dajesz, nic nie tracisz, a wręcz przeciwnie – zyskujesz” – mówił o. Marcin.
O godzinie 15:00 stypendyści zgromadzili się na wspólnej modlitwie, by za przykładem św. Faustyny Kowalskiego wypowiedzieć słowa koronki do Miłosierdzia Bożego.
Po modlitwie odbyła się konferencja o. Marcina, dotycząca patriotyzmu. Zdaniem duchownego, postawy tej współcześnie nie można definiować jedynie jako walki z bronią w ręku o Ojczyznę. Według słów o. Marcina podstawą patriotyzmu jest zachowanie harmonii i podstawowych wartości wynikających z odmienności płci. „Kobieta powinna bronić swojej kobiecości i czystości. Mężczyzna natomiast ma stanowić wsparcie dla kobiety, zapewniać jej bezpieczeństwo”– przekonywał młodych kaznodzieja.
Po konferencji stypendyści mieli czas na integrację. Zorganizowali gry i zabawy zespołowe, dzięki którym mogli się bliżej poznać.
Ten dzień łódzcy stypendyści zakończyli Apelem Jasnogórskim i wymownymi słowami: „Już dzisiaj zależy od polskiej młodzieży następne tysiąc lat”, które idealnie wpisały się w tematykę tegorocznego dnia skupienia.