Trwają wakacyjne obozy stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Częstochowie. Ponad 1200 stypendystów modli się, formuje, zwiedza, poznaje historię i tradycję miasta, którego sercem jest Sanktuarium na Jasnej Górze.
Niedziela Świadectw
Zgodnie z fundacyjną tradycją niedziela była dla stypendystów okazją do odwiedzenia częstochowskich parafii. W lokalnych kościołach młodzież włączyła się w przeżywanie liturgii: czytali czytania, dbali o muzyczną część modlitwy (niektórzy nawet grali na organach), prowadzili modlitwę wiernych i – co szczególnie ważne – wygłaszali świadectwa. Uczniowie opowiadali, jak Fundacja wpłynęła na ich życie. Mówili, że obok wsparcia materialnego bardzo ważna jest dla nich formacja i poczucie wspólnoty.
„Od kiedy stałem się członkiem fundacyjnej rodziny, moje życie uległo wielu zmianom. Nie mówiąc jedynie o tym, że zrealizowałem swoje plany, osiągnąłem cele i wszystko to odbyło się dzięki stypendium. (…) Przed nami stoi jednak o wiele trudniejsze zadanie. Od 25 lat nieprzerwanie, stale powiększająca się grupa stypendystów pragnie godnie reprezentować naszego patrona, św. Jana Pawła II, którego my wszyscy, młodzi ludzie, stanowimy żywy pomnik. To najważniejsza część nas. W tym roku spotykamy się w Częstochowie – duchowej stolicy Polski, aby pod hasłem „Jesteście Moją Nadzieją”, które Jan Paweł II wypowiedział do młodzieży, dawać świadectwo wiary, naszej wiary. Tym świadectwem pragnę podzielić się z wami, w imieniu nas wszystkich. – mówił Wojtek, jeden ze stypendystów, podczas Niedzieli Świadectw –
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zmienia i łączy ludzi – te słowa usłyszałem, będąc na ubiegłorocznym obozie stypendystów w diecezji bielsko-żywieckiej. Okazało się to prawdą. Wspólnota, którą tworzymy, stanowi nie tylko miejsce pogłębiania wiary i odkrywania własnej duchowości, intelektu, ale także tworzenia trwałych i owocnych znajomości na lata. (…)
Na mojej, choć krótkiej drodze, zdążył postawić już wiele drogowskazów, które objawiły się właśnie tutaj, w Fundacji. Pozwoliła mi ona ukształtować własne sumienie, poczucie wartości i świadomość, że to my – młodzi ludzie – stajemy się odpowiedzialni za przyszły Kościół. Nie wiem, jakim człowiekiem byłbym, gdybym przed dwiema laty odrzucił wielką szansę. Niemniej jednak teraz dumny jestem z tego, że wraz z całym gronem stypendystów tworzyć mogę wspaniałą wspólnotę. (…)”
Poznawanie regionu
Stypendyści mieli także okazję lepiej poznać region, który ich gości. Zarówno uczniowie, jak i studenci, wyruszyli na okoliczne szlaki. Mieli okazję zobaczyć zamki w Olsztynie, Mirowie i Bobolicach. Wędrowali po Górach Sokolich i Towarnych, a także modlili się w Sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie.
Szczególnym doświadczeniem było zwiedzanie Częstochowy. Na mapie miejsc, które odwiedziła młodzież, warto podkreślić Muzeum Monet im. Jana Pawła II czy wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Nie zabrakło wizyt na Jasnej Górze. Była to okazja do poznania historii duchowej stolicy Polski oraz modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Dla wielu stypendystów była to pierwsza wizyta w najważniejszym polskim sanktuarium, a możliwość uczestnictwa w Apelu Jasnogórskim wielu z nich wzruszyła.
Zdjęcia z wycieczek po Częstochowie i regionie
Jubileusz w sobotę
Punktem kulminacyjnym obu obozów będzie uroczyste świętowanie Jubileuszu 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Na 19 lipca zaplanowano m.in. Mszę Świętą pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego, a także wspólne świętowanie na dziedzińcu Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.