Oj działo się w Katowicach. Czyli Dzień Papieski 2014

Tegoroczny Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem „Jan Paweł II -Świętymi bądźcie”. To właśnie w tym roku – jeszcze bardziej niż w poprzednim – katowicka wspólnota, oprócz wydarzeń już na stałe wpisanych w obchody tych ważnych dni, postanowiła podjąć się wielu inicjatyw oraz nowych wyzwań. 

Dzień Papieski rozpoczął się 11 października zbiórką publiczną. Przez cały dzień, na ulicach Katowic, można było spotkać kwestujących stypendystów w żółtych koszulkach. Wydarzeniem wieńczącym pierwszy dzień obchodów był koncert charytatywny w siemianowickim Parku Tradycji pod hasłem: „Siemianowice – kopalnia świętości”. Wystąpił tam: zespół kameralny „Santarello”, skupiający ludzi w różnym wieku, reprezentujących rozmaite profesje oraz „J.E.G.O band”, grający chrześcijański pop-rock. W sali widowiskowej można było usłyszeć zarówno śpiew chóralny, jak i znane i lubiane utwory religijne ujęte w nowoczesną formę.
Uroczysta Msza Święta inaugurująca XIV Dzień Papieski odbyła się w niedzielę 12 października w Rzymskokatolickiej Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. W tym dniu, oprócz zbiórki publicznej, odbył się również happening przy Parafii Mariackiej, zorganizowany przez studentów katowickiej wspólnoty pod hasłem „Święci Świętego”. W specjalnie przygotowanym namiocie wierni mogli częstować się papieskimi krówkami, ciastami oraz zasięgnąć informacji o Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Atrakcjom dla dzieci nie było końca. Różnego rodzaju grom i zabawom towarzyszyło malowanie twarzy, pokazy baniek mydlanych, kącik plastyczny (kolorowanki z wizerunkami świętych), wspólna nauka integracyjnych tańców oraz rozdawanie balonów. Wydarzeniem wieńczącym dzień, inaugurujący obchody, był koncert „Święci Świętego” w Kopalni Guido w Zabrzu. Był to najniżej odbywający się w Polsce Dzień Papieski – 320 m p.p.m. To właśnie tam można było usłyszeć rockowy, chrześcijański zespół „Fragua” oraz poznać sylwetki świętych wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II.

Był to jednak jedynie początek obchodów oraz możliwości katowickiej wspólnoty, ponieważ 16 i 17 października w Spodku odbyła się premiera megawidowiska „Exodus”- spektaklu opartego na motywach Księgi Wyjścia. Było to widowiskowe przedstawienie osadzone we współczesnych realiach, łączące różnorodne formy ekspresji: grę sceniczną, taniec, śpiew, muzykę wykonywaną na żywo, film i projekcje multimedialne. Zadaniem stypendystów, podczas tych dni, było pełnienie służby porządkowej, zajmowanie się kwestowaniem, informowaniem o fundacji a także sprawami organizacyjnymi, podziękowaniami.
18 i 19 października stypendyści fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia znowu ruszyli na miasto z puszkami. Studenci katowickiej wspólnoty częstowali wiernych krówkami papieskimi, rozdawali naklejki z Janem Pawłem II oraz fundacyjne, żółte balony.
Tegoroczny Dzień Papieski zawędrował również do Rybnika, gdzie 21 października odbył się „Pierwszy Rybnicki Koncert Papieski” w Domu Kultury Chwałowice. Tam można było zobaczyć występ absolwentów gimnazjum nr III w Rybniku. Wystąpiły tam grupy: teatralna – „Syrnik” oraz flamenco -„Piruet”.

Wydarzeniem podsumowującym tegoroczny Dzień Papieski był galowy koncert w murach Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wystąpił tam Chór Kameralny uczelni pod dyrekcją Krzysztofa Dudzika. W sali koncertowej zaprezentowano utwory współczesnej muzyki sakralnej.

7 listopada stypendyści spotkali się ponownie. Już nie po to, by planować, organizować czy przygotowywać, lecz by świętować sukcesy po udanych obchodach. Podsumowanie odchodów rozpoczęło się od Mszy Świętej odprawionej przez Księdza Roberta – katowickiego opiekuna wspólnoty – w kościele Mariackim, po której stypendyści udali się na spotkanie, które rozpoczął ksiądz Robert – modlitwą różańcową. Szef wspólnoty – Marcin Gawlita, podziękował wszystkim za zaangażowanie w październikowych wydarzeniach. Zapowiedział także następne spotkanie „opłatkowe” na 15 grudnia. Następnie głos zabrała Gabriela Graczykowska, która przybliżyła wszystkim akcję „Szlachetna Paczka”. To właśnie ona wraz z Magdą Honysz oraz Salomeą Haratyk zostały szczególnie wyróżnione za działalność podczas Dnia Papieskiego.
Podsumowaniem Dnia Papieskiego zajęła się Magda Honysz, organizatorka październikowych obchodów, która poinformowała że zebrana kwota wynosi: 32 971,26 zł. W sposób szczególny podziękowała zarówno przyjaciołom fundacji: Mariuszowi Grześko, Justynie Polok, Łukaszowi Rotkegelowi, Wojtkowi Sławińskiemu, jak i stypendystom fundacji, którzy najbardziej zaangażowali się podczas Dnia Papieskiego. Każda osoba otrzymała dyplom za aktywność i zaangażowanie.

W tym roku odbył się również konkurs „Kto zbierze najwięcej” podczas kwestowania. Zwyciężczyniami zostały: Karolina Jamrozek i Paulina Górnik, które uzbierały kwotę 550 zł. Stypendystki te otrzymały nagrody.
Studenci podziękowali również księdzu Robertowi za pomoc podczas obchodów Dnia Papieskiego. Otrzymał on również prezent od stypendystów katowickiej wspólnoty.
Zadaniem stypendystów podczas spotkania było także wypełnienie tabeli swojej aktywności podczas obchodów.

Zebranie zakończyła przemowa opiekuna katowickich stypendystów, który zachęcał studentów do jeszcze większej aktywności i zapowiadał przyszłoroczne wydarzenia oraz wspólna modlitwa.
Dzień Papieski był intensywny, chwilami zajmujący, ale kto był zaangażowany i aktywny, ten ma dużą satysfakcję z sukcesów, które były przecież naszym udziałem.

Poniżej zamieszczamy linki do zdjęć z wydarzeń w Katowicach:

 

Monika Polok

wspólnota katowicka