60 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – 40 z Podbeskidzia i 20 z archidiecezji katowickiej – spotkało się z biskupem bielsko-żywieckim.
W Brennej biskupa Romana Poindla przywitali stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Przed rokiem katowiccy stypendyści przyjechali do Hałcnowa razem z ks. Robertem Kaczmarkiem, koordynatorem diecezjalnym fundacji, na zaproszenie swoich rówieśników oraz księży Stanisława Lubaszki i Wiesława Płonki. Teraz bielsko-żywieccy gimnazjaliści i licealiści przyjechali z rewizytą do Brennej, do należącego do archidiecezji katowickiej Ośrodka Rekolekcyjnego św. Jadwigi.
– Nasze wspólne spotkanie jest przygotowaniem do zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II, dlatego wszystkie konferencje, homilie opieramy na myślach papieża – mówi ks. Lubaszka. – Chcemy uświadamiać stypendystom, że powinni być naprawdę żywym pomnikiem Jana Pawła II – żeby znali jego nauczanie i żeby był on inspiratorem w ich życiu.
Tematem spotkania była „Radość świętości”. – Chcemy pokazywać świętość, jaką reprezentuje Jan Paweł II i do której namawia ciągle papież Franciszek – dodaje ks. Lubaszka. – Gościliśmy także wodzirejów z grupy „Trio z Rio”, którzy zaprosili młodych do dobrej, radosnej zabawy. Bo świętość nie jest smutna.
Nie lękajcie się
– W 2005 r., kiedy umierał papież, miałem 8 lat – mówi Jakub Byrski z Rydułtów. – Niewiele wiedziałem o nim. Od kiedy jestem stypendystą, lepiej go poznaję. Przed oczami mam takie zdjęcie, kiedy jest gdzieś w lesie, wśród studentów, radosny, uśmiechnięty. Uwielbiał młodych ludzi.
– W człowieku świętym nie ma smutku – mówi Mikołaj Wierzbicki z Oświęcimia. – Pamiętam słowa papieża: „Nie lękajcie się!”. One zawsze podnoszą mnie w trudnych chwilach, dodają sił. Papież był tak naprawdę normalnym człowiekiem. I właśnie będąc normalnym, osiąga się świętość.
– Świętość to codzienność – podkreśla Ola Kulik z Koniakowa. – I poznajemy takiego Jana Pawła II – w każdej chwili potrafił być świętym. Ks. Stanisław mówił nam o Różańcu, który codziennie towarzyszył papieżowi.
– Zawsze był otwarty na ludzi. Jest wiele takich zdjęć, kiedy przytula ludzi, jest wśród nich, są mu bliscy. To dla mnie wzór – mówi Ania Pontus z Rudy Śląskiej-Halemby.
Ruch dobrych serc
– Uczestniczycie w niezwykłym ruchu dobrych serc, które poruszył Jan Paweł II – mówił stypendystom bp Pindel, wspominając swoje rozmowy z ludźmi, którzy – opowiadając o swoim nawróceniu, umocnieniu wiary, powrocie do Kościoła – wielokrotnie powoływali się na spotkanie z Janem Pawłem II. – To, co łączy tych ludzi, to jest to, że papież ich poruszył. Może wtedy, kiedy żył, gdy był wśród nas, a może także wtedy, kiedy umierał, może teraz, kiedy było wielkie wołanie, by zgłaszać doznane łaski za sprawą bł. Jana Pawła, otrzymali jakieś łaski…
W diecezji bielsko-żywieckiej ze stypendiów „Dzieła Nowego Tysiąclecia” korzysta 37 studentów oraz 40 gimnazjalistów i licealistów. W archidiecezji katowickiej – 53, w tym 33 studentów.
/Urszula Rogólska