Portal JP2online – Jan Paweł II dostępny w jednym miejscu...

JP2online.pl wystartował w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, 18 maja 2020 r. Jest to obecnie największa baza wiedzy o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II w Internecie. Znalazły się w niej multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty papieskie.

Życie i nauczanie Jana Pawła II to afirmacja dialogu, odpowiedzialnej wolności i krytycznego myślenia, to także skupienie na dobru i godności każdego człowieka, bez względu na płeć, pochodzenie, czy przynależność etniczną i religijną.

Opowiadając o przeszłości, patrzymy jednak w przyszłość – powstaniu portalu przyświecał zamiar, aby poprzez kompleksową prezentację biografii i dorobku Karola Wojtyły wskazywać wagę tych uniwersalnych wartości i ich potencjał do twórczej zmiany rzeczywistości.

W portalu internauci znajdą między innymi: rozbudowaną wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża, zbiory dokumentów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, uniwersytetów, organizacji papieskich oraz osób prywatnych. Wszystkie zgromadzone materiały są prezentowane w atrakcyjnej oprawie wizualnej, a projekt portalu przygotowany w oparciu o najnowsze trendy technologiczne występujące obecnie na rynku, umożliwia użytkownikom szybką i intuicyjną pracę oraz pogłębianie wiedzy o Karolu Wojtyle.

Przejrzystość i funkcjonalność to cechy, na których zależało nam szczególnie – dzięki nim mamy szansę dotrzeć nie tylko do grona specjalistów, ale przede wszystkim skutecznie realizować projekty edukacyjne. Dlatego też, część naszych zbiorów jest dostępna do pobrania i wykorzystania w działaniach dydaktycznych, badawczych i popularyzatorskich o charakterze niekomercyjnym.

Od początku istnienia wszystkie treści były publikowane w polskiej i angielskiej wersji językowej, a już po paru miesiącach udało nam się uruchomić wersję hiszpańsko- i ukraińskojęzyczną, co stało się możliwe dzięki współpracy z Instytutami Polskimi w tych krajach.

Szczególną uwagę na JP2online warto zwrócić na Multimedialny Biogram Karola Wojtyły, który za pomocą grafiki, animacji, materiałów audio, filmów archiwalnych i tekstów przybliża wydarzenia, osoby i miejsca mające wpływ na Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Atrakcyjna wizualnie prezentacja biografii sprawia, że jest to znakomity materiał dydaktyczny. Tak jak cały portal, jest on również dostępny w językach: polskim, angielskim, hiszpańskim oraz ukraińskim.

W czerwcu 2021 r. multimedialny biogram Karola Wojtyły za swoje wysokie walory funkcjonalne i estetyczne otrzymał prestiżowy tytuł Honorable Mention” oraz certyfikat „Mobile Excellence” przyznawane przez portal dla web designerów – Awwwards.com. W 2021 r. JP2online.pl został nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2020. W 14. edycji plebiscytu portal znalazł się w finałowym gronie 5 najciekawszych propozycji w kategorii „Edukacja”.

Już w pierwszym roku działalności portalu swoje zbiory udostępniły takie instytucje jak: Polskie Radio S.A., Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowe w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut Tertio Millennio, Klasztor w Niepokalanowie, Zgromadzenie Księży Sercanów, Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu – Angelicum. Lista partnerów zamierzających udostępnić swoje zbiory w kolejnych latach rośnie. Przedsięwzięcie, z uwagi na skalę spuścizny Jana Pawła II, jest obliczone na wiele lat.