Poznaliśmy laureatów 16. edycji nagród TOTUS!

Na Zamku Królewskim w Warszawie po raz kolejny wręczono „Katolickie Noble”. Helena Pyz, Krzysztof Penderecki, Poczta Polska S.A. i portal internetowy Deon.pl zostali uhonorowani statuetkami.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nagrodzono Pana Krzysztofa Pendereckiego – wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga muzycznego. Jest on profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, a także Doctorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory o bardzo oryginalnej kolorystyce dźwiękowej, często wykorzystujące niekonwencjonalne techniki artykulacji. Taka technika kompozytorska otrzymała miano sonoryzmu, a w stylu tym skomponowana jest m.in. „Pasja wg św. Łukasza”.

Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii byli Ernest Bryll i Grzegorz Górny.

W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno – wychowawcza” wyróżniono Panią Helenę Pyz. Pani doktor od 25 lat jest heroiczną ambasadorką Polski w Indiach. Leczy tam chorych na trąd, pomaga odzyskać godność ludziom zepchniętym na margines społeczeństwa. Jest świecką misjonarką, członkiem Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, jedynym lekarzem Centrum Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. Sama dotknięta chorobą Heinego – Medina, poruszająca się na wózku inwalidzkim, nazywana jest przez swoich podopiecznych Matką.

Całą wygraną Pani Pyz postanowiła przekazać na rzecz młodych z Centrum Jeevodaya. Pieniądze umożliwią im przyjazd na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku.

Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii były Pani Anna Grajek i Siostra Elżbieta Dąbrowska.

Laureatem nagrody TOTUS w dziedzinie „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” została Poczta Polska S.A. Towarzyszyła ona Ojcu Świętemu przez cały okres jego pontyfikatu poprzez emisje znaczków poświęconych jego osobie i ważnym wydarzeniom z okresu jego posługi. Emisje znaczków były kontynuowane także później, upamiętniając chociażby beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II, we współpracy z Pocztą Watykańską. Godny podkreślenia jest wysoki poziom artystyczny i edytorski wszystkich emisji, a było ich kilkadziesiąt.

Zdobywcy nagrody postanowili przekazać całość wygranej kwoty na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W tej kategorii nominowano także „Biblię miejsc” Wydawnictwa M oraz Fundację Szlaki Papieskie.

Zwycięzcą ostatniej kategorii, „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”, został portal internetowy Deon.pl. Powstał on z inicjatywy ojców jezuitów w 2009 roku. Informuje o znaczących wydarzeniach społecznych oraz interpretuje je z punktu widzenia nauki Kościoła, komentuje wydarzenia kościelne i przybliża ich znaczenie. Dzięki posługiwaniu się przystępnym dla użytkowników językiem staje się dla nich łącznikiem między religią i życiem społecznym. Portal ma charakter interaktywny, dając internautom możliwość współtworzenia jego treści. Odwiedza go miesięcznie ponad milion użytkowników.

Do nagrody „TOTUS medialny” nominowano także: Telewizję TRWAM, zespół twórców serialu TVP „Ranczo”, miesięcznik „W drodze” oraz Fundację „Sprawiedliwi dla Świata”.

Galę Nagród TOTUS 2015 uświetniły występy znanych artystów, m.in. Alicji Majewskiej, Włodzimierza Korcza oraz zespołu Sound’n’Grace. Ponadto zebrani za Zamku Królewskim mieli okazję posłuchać utworów w wykonaniu zespołu „Tylko Ty” stworzonego przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Anna Bubel