2 kwietnia w dwudziestą rocznicę śmierci Jana Pawła II wchodzi do kin wyjątkowy film opowiadający o ostatnich dniach życia św. Jana Pawła II, patrona Fundacji oraz o tym, co się działo po jego odejściu. Film „21. 37” opowiada tę historię z perspektywy zwykłych ludzi, którzy głęboko przeżyli to doświadczenie, będące ogólnokościelnymi rekolekcjami na temat umierania, jedności i modlitwy.
„Czujemy, że dzieje się coś, co nas przerasta – pisali dziennikarze. – W Polsce dzieją się rzeczy szczególne. Jeszcze dobrze nie wiemy co, ale w naszym życiu pojawia się nowa jakość”.
21.37 to opowieść o nieprawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 r., było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy. Zatrzymał się czas, ustały kłótnie, Polacy zaczęli mówić lepszym językiem, nagle dostrzegli wokół siebie innych dobrych ludzi i dobre emocje. „Ujrzeliśmy naród w stanie świętości” – komentowano.
21.37 to film, który na zawsze zapisuje w historii tamte wydarzenia. To film, po którym trudno nie zadać pytań: Kim dla nas był człowiek, którego odejście potrafiło zatrzymać nasz świat i przenieść nas na wiele dni w inny wymiar? Kim my byliśmy wtedy i co się z nami stało po 20 latach? Przede wszystkim jednak 21.37 będzie dla widza pełnym wzruszeń i dobrych emocji doświadczeniem, wywołującym tęsknotę za pięknem tamtych dni.
Producenci filmu uzyskali wsparcie wielu instytucji, a patronat honorowy objęła m.in. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Kilkoro stypendystów z Krakowa miało okazję wziąć udział w premierze filmu we wtorek 1 kwietnia o godz. 18:00 w kinie Kijów w Krakowie.
Św. Jan Paweł II we wspomnieniach
Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, człowiekiem bliskości, który szedł na cały świat, aby odnaleźć ludzi.
Papież Franciszek
Słowami, czynami ukochany Jan Paweł II niestrudzenie pokazywał światu, że jeśli człowiek schroni się w ramionach Chrystusa, nie straci nic z bogactwa swego człowieczeństwa.
Papież Benedykt XVI
Kiedy odchodził Jan Paweł II, to był moment charyzmatyczny, szczególny. Wtedy dopiero zaczęło się dziać… (…) Dziś kolejne pokolenia Polaków nie pamiętają tamtych czasów; Jan Paweł II jest tylko notatką z Wikipedii, która bardziej przeszkadza niż sprzyja (…) Oni nie mają pojęcia, jakiego człowieka mieliśmy…
ks. prof. Robert Skrzypczak
(fragmenty wypowiedzi z filmu 21.37 )
W tamtym czasie to Polacy opowiadali historię o sobie samych. Spodobało im się to, jacy są. Poczuli, że potrzebują tego, by wrogowie podali sobie ręce. Potrzebują, by coś wspólnie zrobić. Nawet zaczęliśmy od tego, że razem płakaliśmy po kimś ważnym.
dr hab. Magdalena Hodalska, autorka książki „Śmierć papieża, narodziny mitu”
(fragmenty wypowiedzi z filmu