Stypendyści pytają po drodze…

Operator, dźwiękowiec, oświetleniowiec, kamery, światła i … białe krzesła. Do tego stypendyści – redaktorzy, wnętrza kawiarni, gabinetu lekarskiego, szpitala, sali kinowej bądź uniwersytetu. I najważniejsze – goście, czyli osoba z grona zarówno ekspertów, jak i praktyków – profesorów, lekarzy, psychologów czy teologów. Tak właśnie wygląda recepta na  tworzony przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” felieton pod nazwą „Pytania po drodze”. Jest on częścią programu społeczno – religijnego pt. „Przystanek Ziemia”, emitowanego od września na antenie TVP Regionalna.

Chcemy, by program był odpowiedzią na zadawane sobie przez młodych ludzi, czyli również nas, pytania – zarówno te dotyczące religii, jaki i tożsamości, aktualnych problemów na świecie czy związków i motywów ludzkich zachowań. Przygotowanie każdego odcinka zaczynamy od długich i często burzliwych rozmów na te tematy dzięki czemu wiemy, że są to nurtujące i aktualne problemy.- podkreśla jedna ze stypendystek z ekipy redakcyjnej.

Po co nam ślub? Czy istnieje przypadek lub przeznaczenie? Czy świat bez religii nie byłby lepszy? Dlaczego Kościół wymaga od nas czystości przedmałżeńskiej? Czy in vitro to jedyne rozwiązanie? – to tylko niektóre pytania, na jakie odpowiedzi szuka ekipa programu. Każdy młody człowiek potrzebuje odpowiedzi na pytania, które stawia sobie w obliczu dorosłości. Do udziału w programie zapraszani są eksperci z danej dziedziny, którzy dokładnie zgłębili omawiany problem. Każdy felieton poświęcony jest odrębnemu tematowi, by osiągane odpowiedzi nie były stereotypowe i powierzchowne.

„Jak wszyscy młodzi ludzie mamy mnóstwo wątpliwości i jeszcze więcej pytań. Nie na każde potrafimy odpowiedzieć. Stąd pomysł na ten program. Pytamy. Bez owijania w bawełnę, politycznej poprawności i tematów tabu. Szukamy odpowiedzi. Ale nie naiwnych i w denerwującym gatunku „bo tak”, lecz popartych doświadczeniem i solidnymi badaniami. Wierzymy, że są ciągle na tym świecie autorytety i, że warto zaufać ich mądrości. Może i to niemodne. Ale uważamy, że lepiej być niemodnym, niż nieszczęśliwym” – mówią o swoim felietonie stypendyści.

Równolegle z emisją w TVP Regionalna, kolejne odcinki (czasem poszerzone o materiały niewykorzystane w telewizji) można oglądać również na kanale DziełoTV lub bezpośrednio na YouTubie – www.youtube.com/dzielotv.

Emisja w TVP Regionalna: Premiera w soboty o godz. 8:00, powtórki w poniedziałki o 17:00

 

Zapraszamy do oglądania.

 

Olga Szczesna,

Ekipa Redakcyjna Programu