Święty Jan Paweł II naszym przewodnikiem – III edycja

7 czerwca w Katowicach na Muchowcu odbyła się III edycja Gry Miejskiej.  Jej tegoroczne hasło brzmiało:  Święty Jan Paweł II naszym przewodnikiem.

Gra rozpoczęła się o godzinie 10:00 natomiast uczestnicy przybywali już nieco wcześniej. W tym roku liczba uczestników zwiększyła się o kategorię rodzin, w której o zwycięstwo walczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Łącznie w tegorocznej Grze Miejskiej udział wzięło ok. 350 uczestników, co dało w sumie 58 drużyn podzielonych wg kategorii (klas podstawowych I-III, klas podstawowych IV-VI (jak co roku najliczniejsza kategoria),  gimnazjum i 4 drużyny w kategorii rodzin).

Gra Miejska rozpoczęła się od wspólnej zabawy przy muzyce, która była świetną okazją do integracji i rozgrzewki dla naszych uczestników. Później wszyscy wspólnie odmówili modlitwę i stopniowo, średnio co 3-4 minuty każda drużyna wyruszała w trasę.  W tym roku były przygotowane trzy trasy. Każda z nich dostosowana była odpowiednio do wieku
 i predyspozycji uczestników. Dla klas I-III była przygotowana najkrótsza trasa, dla kolejnych kategorii wiekowych długość drogi do przebycia zwiększała się. Trasa gimnazjum i rodzin była wspólna.  Wszystkie trzy trasy oprócz długości różniły się też zadaniami. Dla tych mniejszych zadania były nieco łatwiejsze niż dla gimnazjalistów. Rozwiązując kolejne zadania uczestnicy musieli przebrnąć nie tylko przez testy do których potrzebny był im konkretny zakres wiedzy, ale również przez konkurencje sprawnościowe i takie, które wymagały logicznego myślenia. Przykładem takiego zadania może być to, w którym uczestnicy kategorii gimnazjum musieli przy pomocy sznurka, słomki do napojów, kawałka taśmy klejącej
 i nożyczek pomóc przedostać się balonikowi od jednego drzewa do drugiego. Jak to zrobić? O to najlepiej zapytać już naszych kolegów i koleżanek.  Na szlakach nie zabrakło również zadań bonusowych, które umożliwiały zdobycie dodatkowej ilości punktów.

Każda drużyna dzielnie walczyła o zwycięstwo i nagrody. Aby zdobyć ten cel trzeba było osiągnąć jak największą ilość punktów i pokonać trasę w możliwie jak najkrótszym czasie. Na każdego z uczestników czekał dyplom i świeczka z wizerunkiem Jana Pawła II zaś na zwycięzców czekały statuetki z popiersiem Papieża Polaka, medale i nagrody rzeczowe takie jak: książki, akcesoria sportowe, obraz Jana Pawła oraz lampiony z Iskrą Bożego Miłosierdzia. Wszystkie nagrody zawdzięczamy ich sponsorom, a w szczególności Gościowi Niedzielnemu.

Przed ogłoszeniem wyników, był jeszcze czas na dalszą zabawę i na pyszny żurek.

Kiedy wszyscy już się posilili, nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Te zaś prezentowały się następująco:
Szkoła podstawowa, klasy 1-3:
1 miejsce –  Przyjaciele; 
2 miejsce – Tropiciele; 
3 miejsce – Ogniki. 

Szkoła podstawowa, klasy 4-6: 
1 miejsce – Lolek Leszczyny;  
2 miejsce – Naśladowcy;  
3 miejsce – Majówki. 

Gimnazjum: 
1 miejsce – Totus tuus; 
2 miejsce – Muszkieterki Papieża; 
3 miejsce – Bielszowiczanie. 

Rodziny: 
1 miejsce – Arka Szarego; 
2 miejsce – Drużyna Siedmiu Aniołów ; 
3 miejsce – Rowerowe Dziewczyny.

 

Jak widać w porównaniu tegorocznej Gry Miejskiej z poprzednimi latami, zainteresowanie tym wydarzeniem rośnie, z czego nasza wspólnota bardzo się cieszy. Najważniejszym jest jednak dla nas wszystkich to, że mogliśmy tam razem być i świętować – choć z małym opóźnieniem – kolejną rocznicę urodzin ukochanego przez nas Papieża, Jana Pawła II. Zaś trud włożony przez nas w kilkumiesięczne przygotowania Gry Miejskiej wynagrodził nam uśmiech uczestników na twarzach i cudowna pogoda. Jesteśmy pełni satysfakcji z podjętych przez nas działań, bo zgodnie razem uważamy, że jeśli jest szansa, żeby naszym młodszym kolegom i koleżankom przekazać wiedzę o Janie Pawle II w taki właśnie sposób to dlaczego jej nie wykorzystać.

Galerię zdjęć z wydarzenia można znaleźć na facebooku.

Agnieszka Stokłosa

 wspólnota katowicka