„Święty uśmiechnięty”, czyli wrocławskie obchody Dnia Papieskiego

„Świętymi bądźcie” – to hasło tegorocznego już czternastego  Dnia Papieskiego. Wspólnota wrocławska przeżywała ten czas szczególnie, celebrując postać naszego patrona  Jana Pawła II, modląc się, bawiąc i świętując, ale co najważniejsze zbierając pieniądze na fundusz stypendialny.

Przygotowania do Dnia Papieskiego rozpoczęły się już w czasie wakacji. Każdy zaangażował się w jakąś inicjatywę.W czwartkowy wieczór  9 października  spotkaliśmy się w dużej grupie i przygotowywaliśmy nasz sztab na Dzień Papieski. Dmuchaliśmy balony, składaliśmy puszki. Wszyscy byliśmy podekscytowani nadchodzącym weekendem. Zbiórka publiczna rozpoczęła się w piątek o godz. 10.00. Każdy z nas zbierał pieniądze na ulicach miasta w ciągu tych trzech dni, od piątku do niedzieli. W piątek odbyła się akcja krwiodawstwa, która była zorganizowana w Centrum WenderEDU. Nasi stypendyści przyłączyli się do tej akcji jako wolontariusze, pomagali osobom, które chciały oddać krew, ale także sami ją oddawali.  Zbiórka w piątek i sobotę trwała do późnych godzin wieczornych.

Wreszcie nadeszła długo oczekiwana niedziela, dzień najważniejszy. Niektórzy z nas rozpoczęli zbiórkę pieniędzy jeszcze przed 7 rano. Inni pomagali w przygotowaniach i dopinali wszystko na ostatni guzik, by zaplanowany program uroczystości mógł się odbyć. Pokazy na scenie na placu Solnym, przy Rynku rozpoczęły się po godzinie 11. Odbył się pokaz karate, a następnie recytacja poezji Karola Wojtyły i występ wokalny Justyny Wystub.  O 12.00 odbyła się uroczysta msza z naszym udziałem u o. Dominikanów. Modliliśmy się o Fundację DNT, za nas samych, naszych Darczyńców i dziękowaliśmy za dar kanonizacji Jana Pawła II.  Po mszy stypendyści zaprezentowali się w koncercie organowo skrzypcowym.  Przy Rynku  także nastąpił ciąg dalszy atrakcji. Stypendyści porwali do zabawy zgromadzonych ludzi, zaprezentowali pokaz tańca irlandzkiego i belgijki, a następnie wszyscy razem z nami tańczyli. Publiczność była zachwycona, a my świetnie się bawiliśmy i pokazywaliśmy, że można stawać się świętym uśmiechniętym. Po południu nastąpił ciąg dalszy występów ludowych i beatboksera. Ludzie chętnie przyglądali się pokazom, a my w tym czasie zbieraliśmy pieniądze, rozdawaliśmy balony i krówki.

Po południu wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził kleryk Teodor razem z beatbokserem. To był niezapomniany duet. Połączenie beat boksu i modlitwy zaciekawiło ludzi zgromadzonych na placu, którzy przyłączyli się do nas. Przez cały czas odbywały się pokazy baniek mydlanych, które prowadzili stypendyści na czele z klerykiem Teodorem. Stypendystki malowały dzieciom twarze i wspólnie z nimi bawili się w namiocie. Dzieci chętnie się przyłączały do puszczania baniek mydlanych, malowania i świetnie się bawiły i zachęcały rodziców do obchodów tego dnia. Późnym popołudniem po raz drugi odbyły się występy muzyczne stypendystów. Cały dzień upłynął na wspólnej zabawie i modlitwie. Nie zapominaliśmy także o zbiórce pieniędzy, która jest dla nas bardzo ważna.

Te kilka dni na pewno zapamiętamy na długo, dzięki radości jaką przeżywaliśmy, ale także ze względu na przesłanie Dnia Papieskiego, które głęboko wzięliśmy sobie do serca. Każdy z nas od dziś jeszcze bardziej pragnie stać się świętym za przykładem naszego świętego patrona  Jana Pawła II.

Monika Lenartowicz

wrocławska wspólnota akademicka